HTC EVO 3D | Unlock Bootloader+Revolutionary Clockwork+*ROOT*+Custom Rom(Özel Rom)

Sponsorlu Bağlantılar

Mahmutylmz00

Mahmutylmz00

Üye
    Konu Sahibi
HTC EVO 3D | Unlock Bootloader+Revolutionary Clockwork+*ROOT*+Custom Rom(Özel Rom)

Konuya başlamadan belirtmek isterim ki yapacağınız tüm işlemlerden kendiniz sorumlusunuz!
Başlıkta da belirttiğim gibi HTC Evo 3D hakkındaki en kapsamlı rehberi size sunmaktan gurur duyarım.
Root/S-Off vb. gibi terimleri açıklama gereği duymuyorum çünkü bu konu hakkında internette oldukça doyurucu bilgiler var.
Kesinlikle işlemlerden gözünüz korkmasın oldukça basit bir şekilde anlattım ve herkesin yapabileceğine inanıyorum.
Her başlığı ayrı bir mesaj şeklinde atmayı düşünüyorum.
Dilimiz sürçerse affola.
Konu altından yardıma ihtiyaç duyanlara elimden geldiğince yardım edeceğimi de belirtmek isterim.

Saygılar , Mahmutylmz00.

[Not:Konu içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz Tüm! ekipmanı ilgili arşiv içerisinde topladım. Aşağıdan indirebilirsiniz.]

Link:

Bu işlemde Htc tarafından desteklenen ve uygulanması halinde cihazınızı garanti dışı bırakmayacak, diğer bölümler için de gerekli bir adım atacağız.

Not:Boot Loader'i unlocklamak cihazınızı garanti dışı bırakmaz lakin bu işlemler sonucunda kazanacağınızizinler doğrultusunda uygulayacagınız işlemler cihazınızı garanti dışı bırakabilir!

Not:Bu işlem sonrasında telefonunuz sıfırlanacaktır!İşlem öncesinde yüklediğiniz uygulamalar yaptığınız ayarlar silinecektir!

Unlock Bootloader

A.Öncelikle [Htc tarafından desteklenen geliştirici topluluğu] sitesine üye oluyoruz.

Not:Üye olurken kullandığınız bir mail ile üye olunuz çünkü daha sonraki adımlarda e-mailimize gerekli olandosya gönderilecektir.

B.Üye girişini tamamladıktan sonra anasayfadaki "Unlock Bootloader" simgesine tıklayarak "Get Started" butonuyla devam ediyoruz.

C."Select Your Device sekmesinden telefonumuzu seçiyoruz.[EVO 3D(EMEA)]Ve ardından "Begin Unlock Bootloader" butonuyla devam ediyoruz.

Ç.Karşımıza gelen uyarıya "Yes" diyerek devam ediyoruz.

D."Legal Terms" sekmesinde gelen kutucukları işaretleyerek "Proceed to Unlock Insturctions" butonuyladevam ediyoruz.

E.Sayfanın sağında bulunan yarı göüzünüze çarpmış olmalı.
Uyarıda belirtildiği gibi;
-Google Android SDK

-Java Runtime Environmen Java
-HTC Sync Htc Dowlands
bilgisayarınızda yüklü olmalı aksi halde devam edemezsiniz!

Not: Google Android SDK Tool bize birkaç küçük progamcığı elde etmekte yardımcı olacak ve ben budosyaları sizin için upload ettim.Kısaca sizin indirmenize gerek yok.

F.Gerekli yazılımları indirdikten/kurduktan sonra telefonumuzun bataryasını çıkartıp 10-15 sn. bekliyoruz.
[TBODY] [/TBODY]

g.Ses kısma ve Power(Güç) tuşuna aynı anda basıyoruz.

ğ.Karşımıza şu şekilde bir ekran çıkıyor.[Dilerseniz H-BOOT sürümünü bir yere not edin ilerde ihtiyaçduyacağız(Örn benim
H-BOOT sürümüm 1.57.007]
Bu menüde istediğimiz bölümün üzerine gelmek için ses artırma/azaltma tuşlarını seçmek için ise Power(Güç) tuşunu kullanacağız.
Yapacağımız işlemler için biz "FASTBOOT"u seçerek devam ediyoruz.

[Not:Usb kablosunu henüz bağlamadık.]

h.Usb kablosunu bilgisayarımıza bağlıyoruz.

I.Bilgisayarınız yeni donanımı algılayacaktır.Driverlerin yüklenmesini bekleyiniz.

İ.1-Sdk Tools konumunda bulunan arşivi indirin.

2-Kullandığınız HardDisk'in ana klasöründe "Android" isimli bir klasör açın ve indirdiğiniz arşivi açtığınız klasöreçıkartın.
[Not: "Android" ismini kullanmak istemeyenler diledikleri herhangi bir ismi kullanabilirler.Yazıda bulunan "Android" yerine kendi seçtikleri kelimeyi yazarak işlemleri uygulayabilirler.]

3-Yükleme bittikten sonra Goole Android SDk Tools yükleme konumunuza gidin ve "platform-tools" klasörünü açın.
[Genelikle : C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools]

İçinde bulunan
" adb.exe"
"AdbWinApi.dll"
"fastboot.exe" ögelerini kopyalayın ve harddiksinizin ana klasöründe açtığınız "Android" isimli klasöre yapıştırın.

J."Başlat/Çalıştır"ı açın ve "cmd" yazıp onaylayın.

K.Şimdi Harddiskimizin ana klasöründe açtığımız "Android" isimli klasöre erişeceğiz.

Siyah komut satırına "cd (harddisinizin adı [genelikle "c"]:/Android" yazın. (örn " cd c:/Android)

L.Klasöre geçiş yaptıktan sonra

fastboot oem get_identifier_token
komutunu veriyoruz.
[Not: "Ctrl+V" çalışmayacaktır.Menü çubuğuna[simge durumuna küçült-büyült-kapat butonlaranın bulunduğuyer] sağ tıklayarak düzenle/yapıştır yapabilirsiniz.

M.Karşımıza oldukça uzun bir kod geliyor.Menü çubuğuna sağ tılayarak düzenle/işaretle diyoruz ve "<<<< Identifier Token Start >>>> " başlayarak işaretleyerek "<<<<< Identifier Token End >>>>> " konumu DAHİL OLMAK üzere seçip menü çubuğu sağ tuş düzenle/kopyala yaparak metni kopyalıyoruz.

N.
konumuna giderek
"My Device Identifier Token:" kısmına kopyalamış olduğumuz metni yapıştırarak "Sumbit" butonuna tıklıyoruz.

O.Ardından kayıt olurken verdiğimiz e-maile HtcDev'den bir adet mail geliyor.Ekte bulunan "Unlock_code.bin"isimli dosyayı kopyalayarak Harddiskimizin ana klasöründe açmış olduğumuz "Android" İsimli klasöre kopyalıyoruz.
[Not:En altta ]

Ö."cmd" ekranına dönerek

fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin
komutunu veriyoruz.

P.Komutu verdikten sonra telefonumuzun ekranına bir uyarı geliyor."Ses Açma" tuşu ile yukarı çıkıp Power(Güç) tuşuyla onaylıyoruz.
[Not:Onaylanması 3-5 sn. sürebilir heycanlanıp tuşlara fazla basmayınız.]

R.Tebrikler artık "Boot Looder"iniz açık!

A.Telefonumuzu "fastboot" modunda bilgisayara bağlıyoruz.

B. konumunda bulunan ".img" dosyasını indirip Harddiskminiz ana klasöründe oluşturuduğumuz "Android"isimli klasöre atıyoruz.

C."Başlat/Çalıştır"ı açın ve "cmd" yazıp onaylayın.

D.Şimdi Harddiskimizin ana klasöründe açtığımız "Android" isimli klasöre erişeceğiz.

Siyah komut satırına "cd (harddisinizin adı [genelikle "c"]:/Android" yazın. (örn "cd c:/Android)

E.

fastboot flash recovery cwm-4.0.1.4-shooteru.img

komutunu vererek "Revolutionary Clockwork"u telefonunuza yollayın.

F.Döngünün bitmesini bekleyin (2-3)sn.

G.Tebrikler artık telefonunuzda "Revolutionary Clockwork" yüklü!

[Not:Eğer Revolutionary Clockwork yüklendiyse recovery modda karşınıza şöyle bir ekran çıkacak.]

Root

A. İlk önce aşağıda bulunan super user arşivini indirin.

Link:
download/aght71k1igdo1r9/Superuser-3.0.7-efghi-signed.zip

B.Telefonunuzun "Sd Kart"ına atın.

C.Cihazınızı "Recovery" modda başlatın.
[Not: Fastbootun hemen altında bulunur.]

D."Install zip from sdcard"ı seçin
[Not:Ses açma/kapama tuşları ile değiştirip Power(Güç) tuşuyla onaylayın.]

E."choose zip from sdcard" ile devam edin.

G."Yes-Install Superuser-3.0.7-efghi-signed.zip"i seçerek devam edin.

Ğ.İşlemin bitmesini bekleyin.
[Not:Hata verirse tekrar deneyin.]

H.Tebrikler artık telefonunuzda "Root" erişimine sahipsiniz!

Custom Rom

A.Telefonunuzla uyumlu istediğiniz bir "Rom"u indirin.

B."Sd Kart"ınıza atın.

C."Recovery" modda başlatın.

D."Wipe data/factory reset"i seçip onaylıyoruz.

E."Wipe cache partion" seçip onaylıyoruz.

F."Advanced/Wipe Dalvik Cache" seçip onaylıyoruz.

G."Install zip from sdcard"ı seçin [Ses açma/kapama tuşları ile değiştirip Power(Güç) tuşuyla onaylayın.]

Ğ."choose zip from sdcard" ile devam edin.

H."Rom"unuzu nereye attıysanız bulun ve seçin.

I."Yes-Install [Rom İsmi]"i seçerek devam edin.

İ.İşlemin bitmesini bekleyin.

J.Cihazınızı yeniden başlatın.

K.Tebrikler artık cihanızıza "Custom Rom" yüklü.

Not:S-Off yapmayan kullanıcılar hala Htc'nin belirli kısıtlamaları altında olduğunda boot bölümüne tam olarak erişim yerine sadece okuma erişimine sahip oluyorlar.Bu da yüklenen "Custom Rom"ların "boot.img"lerini yazmamalarına neden oluyor.Romları flashladığınız halde bile sistem dosyaları tam erişimle yazılırken boot bölümüne yazmada sorun çıkabiliyor.

Buna bağlı olarak ortaya çıkan iki temel problem var;
1.Telefon "Boot Screen"[Beyaz fon üzerine yeşil "HTC" yazısı]de kalabilir kısaca "Bootloop".
2.Wifi çalışmayabilir/stabil olmaya bilir.

Bu nedenle "boot.img"i manuel olarak sisteme yazmak gerekiyor.Bu gibi sorunlarla karşılaşan arkadaşlar yönergeleri izleyerek bu problemlerden kurtulabilir!

A.Cihazınızı "FASTBOOT"da başlatın ve bilgisayara bağlayın.

B.İndirdiğiniz "Custom Rom"un içinde bulunan "boot.img" isimli dosyayı bulun.[Genellikle ana klasörde bazen "kernel\shooteru" klasöründe bazen de farklı yerlede olabiliyor arayıp bulmalısınız.]

C."boot.img"i Harddiskminiz ana klasöründe oluşturuduğumuz "Android" isimli klasöre atıyoruz.

D."Başlat/Çalıştır"ı açın ve "cmd" yazıp onaylayın.

E.Şimdi Harddiskimizin ana klasöründe açtığımız "Android" isimli klasöre erişeceğiz.

Siyah komut satırına "cd (harddisinizin adı [genelikle "c"]:/Android" yazın. (örn "cd c:/Android)

F.Komut satırına

fastboot flash boot boot.img
yazın ve onaylayın.

G.Döngünün bitmesini bekleyin.

Ğ.Tebrikler "BootLoop" ve "Wifi" sorununuz çözüldü!

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Clockworkmod Recovery

Clockwork MOD kurumu için yapmanız gerekenler.

ROM Manager uygulamasını indiriyoruz.

Rom Manager İndir:

Uygulama kurulumdan sonra uygulamayı açıyoruz ve Flash ClockworkMod Recovery seçeneğine dokunuyoruz.

Bağlantı hızınıza göre ortalama 1 dakikada recovery imajı iniyor ve kurulum süreci başlıyor.

Karşımıza gelen superuser isteklerini de onaylıyoruz ve saniyeler içinde ClockworkMod’a kavuşabiliyoruz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: -efşan, Mobilator, Oguzbaaa ve 2 diğerleri

virus19

virus19

Üye
Teşekkürler , şu an için cihazı rootlamıyorum ama birgün rootlayacağım konunun maxicepte olmasına sevindim :)

Mahmutylmz00

Mahmutylmz00

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkürler , şu an için cihazı rootlamıyorum ama birgün rootlayacağım konunun maxicepte olmasına sevindim :)
Kardeşim bende öyle yapıyordum ama rootlamanı tavsiye ederim rootla rahatla hiçbirşey olmuyor hemde garantide gitmiyor. ben denedim telefonu bir kere bozdum garantiye gönderdim ve hiç garanti dışı demediler (aynı zamanda romda atmıştım :) )

virus19

virus19

Üye
Kardeşim bende öyle yapıyordum ama rootlamanı tavsiye ederim rootla rahatla hiçbirşey olmuyor hemde garantide gitmiyor. ben denedim telefonu bir kere bozdum garantiye gönderdim ve hiç garanti dışı demediler (aynı zamanda romda atmıştım :) )
Valla sen şanslımışsın aynı şekilde bir arkadaşım rootlu gönderdi malesef kabul etmediler :) şimdilik yetiyor bana belki yaz sonu rootlarım :) takıldığım bir yer olursa seni rahatsız edebilirim :)

Not olarak resimler görünmüyor kardeşim düzelt istersen :)

Mahmutylmz00

Mahmutylmz00

Üye
    Konu Sahibi
tmm bakarım kardeşim :)

- - - Eklendi - - -

CaLWiNnNN

Üye
:tşk:

Mahmutylmz00

Mahmutylmz00

Üye
    Konu Sahibi
:rica:

penah0

Üye
ey htc evocular,bana bi yardım,cihaz kendi kendine kapanıb açılıyor yeniden yine kapanıyo,ses azaltma ve güc noktasına basdıkda unlokere giriyorum böyle yazıyo
sd init file ! Bunun anlamı ne ?cihazı atıyimmi dereye yokso alınırmı bi şey ?

Mahmutylmz00

Mahmutylmz00

Üye
    Konu Sahibi
garantiye yollamanı tavsiye ederim :)

penah0

Üye
garanti maranti lazım diyil bana

Mahmutylmz00

Mahmutylmz00

Üye
    Konu Sahibi
Kardeşim sen ... mısın ne diorsun yha sen

emreli01

emreli01

Üye
Kardeş Bende htc one x plus ve htc desire sv var bunlarada aynı şekildemi ilem yapılıyor ?
ve sen garantiye yolladım rootlu ve rom yüklü halde demişssin yolladıgın garanti hangisi kvk mı genpa mı ?

- - - Eklendi - - -

Baya ugraşmıssın Teşekkürler

abandonware

abandonware

Üye
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: virus19
Sin007

Sin007

Üye
Kardes emegine sagilarrr

e.c.g

Üye
Güzel yazına sağlık :)

seckın0109

Üye
slm usta bana üst sayfada verdiginilink ölmüş bana msn yolarmısınız dosyayı cok teşekürler bu tüm htc lere gecermi imei yüklemesi için bana lazım saygılarımla adanabana htc sensation xe z715e geldi bunu için lazım her gitmemize para veriyorum bunu karı yok usta bana yollarmısınız cok teşekürler

Üst Alt