Her gün bir hadis paylaşalım

Sponsorlu Bağlantılar

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
    Konu Sahibi
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Ekli dosyalar

mürteza16

mürteza16

Üye
Ahlaki güzel olan insan Her yaşta güzeldir...

Hz. Muhammed (s.a.v)

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
    Konu Sahibi
" 'İnsanlar iyilik yaparlarsa biz de iyilik yaparız, kötülük yaparlarsa biz de kötülük yaparız.' diyen zayıf karakterli kimseler olmayınız; bilakis, iyilik yaptıklarında insanlara iyilik yapmayı, kötülük yaptıklarında ise onlara kötülük yapmamayı içinize (bir ilke olarak) yerleştiriniz." ( Tirmizî, "Birr", 63)

mürteza16

mürteza16

Üye

Akıncı

Akıncı

Üye
Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.
Tirmizî, İlm, 14

• Beğen
Tepkiler: İhtiyar007
İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
    Konu Sahibi
"Ey kalbleri döndüren Allah'ım, kalbimi dinin üzerine sabit kıl." (Tirmizi, Da'avat 135, (3581)

• Beğen
Tepkiler: -Akıncı
Murat Alper

Murat Alper

Moderator
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.

Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16.

levasinay

levasinay

Üye
“Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medine’ye gelerek Müslüman oldular. Medine’nin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve sidiği içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar ve çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı, ellerini ve ayaklarını kesti, gözlerini oydu, çölde susuz ölüme terk etti. Biz onlara su vermek isteyince, Peygamber bizi engelledi.”
(Buhari Tıp5/1, Hanbel 3/107,163)
- kutub-i sitte'de yer alan bir hadis(!)-

Kitap’ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. (6-Enam-38)
-Kuran'da yer alan, Kuran'ın dinin tek kaynağı olduğunu ifade eden ayetlerden sadece bir tanesi-

-daha ayrıntılı açıklama isteyenlere-

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
“Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medine’ye gelerek Müslüman oldular. Medine’nin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve sidiği içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar ve çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı, ellerini ve ayaklarını kesti, gözlerini oydu, çölde susuz ölüme terk etti. Biz onlara su vermek isteyince, Peygamber bizi engelledi.”
(Buhari Tıp5/1, Hanbel 3/107,163)
- kutub-i sitte'de yer alan bir hadis(!)-

-Kuran'da yer alan, Kuran'ın dinin tek kaynağı olduğunu ifade eden ayetlerden sadece bir tanesi-

-daha ayrıntılı açıklama isteyenlere-
Öncelikle yanlış bir algı yaratmada çok başarılı olduğunuzu belirtmek istiyorum. Sizleri gerçekten tebrik ederim, bu işi çok iyi yapıyorsunuz. :alkis: Arkadaşım ilgili hadisin gerçek metninde süt ve sidik içmeleri gerektiği birlikte zikredilmiştir. Bununda nedenlerine girmek istemiyorum ama ne demek istediğimi umarım anlamışsındır.

Şimdi meselemize dönelim; Bu adamlar, peygamberimizin öğütü üzerine şifa bulup hastalıklarından kurtulmuşlar ve iyileşmelerinin ardından dinden dönmüşlerdi. Daha sonra ise, devlete isyan edip bozgunculuk çıkarmışlar, yan kesicilik yapmışlar, develeri çalmışlar ve çobanların gözlerine mil çekip vahşice öldürmüşler. Böyle bir durumda; Peygamberimizin bu adamları ödüllendirmesini bekleyemezsiniz öyle değil mi?

Ayrıca en önemli nokta şudur ki; Bu adamlar, peygamberimizin emriyle kısasa kısas olarak aynı cezaya çarptırılmışlardır.

levasinay

levasinay

Üye
Öncelikle yanlış bir algı yaratmada çok başarılı olduğunuzu belirtmek istiyorum. Sizleri gerçekten tebrik ederim, bu işi çok iyi yapıyorsunuz. :alkis: Arkadaşım ilgili hadisin gerçek metninde süt ve sidik içmeleri gerektiği birlikte zikredilmiştir. Bununda nedenlerine girmek istemiyorum ama ne demek istediğimi umarım anlamışsındır.

Şimdi meselemize dönelim; Bu adamlar, peygamberimizin öğütü üzerine şifa bulup hastalıklarından kurtulmuşlar ve iyileşmelerinin ardından dinden dönmüşlerdi. Daha sonra ise, devlete isyan edip bozgunculuk çıkarmışlar, yan kesicilik yapmışlar, develeri çalmışlar ve çobanların gözlerine mil çekip vahşice öldürmüşler. Böyle bir durumda; Peygamberimizin bu adamları ödüllendirmesini bekleyemezsiniz öyle değil mi?

Ayrıca en önemli nokta şudur ki; Bu adamlar, peygamberimizin emriyle kısasa kısas olarak aynı cezaya çarptırılmışlardır.
hehe yanlış algı yaratmada iyiyim öyle mi gerçekten komik :)

Biz bu kitabı sana, her şeyin ayrıntılı açıklayıcısı, bir doğruya iletici, bir rahmet, Müslümanlara bir müjde olarak indirdik. (16-Nahl-89)

Kendilerine okunmakta olan Kitab’ı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu? (29-Ankebut-51)

Hüküm yalnız Allah’ındır. O kendisinden başkasına kulluk etmemenizi emretmiştir. Dosdoğru olan din işte budur. Ama insanların çoğu bilmiyorlar. (12-Yusuf-40)

Kendi hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz. Rabbin’in kitabından sana vahyedileni oku. O’nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur. (18-Kehf-26,27)

Rabbinin sözü hem doğruluk, hem adalet bakımından tamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. (6-Enam-115)

Bu bir kitaptır ki, Rabbinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, O övgüye layık, Aziz Olan’ın yoluna çıkarman için sana indirdik. (14-İbrahim-1)

Allah size kitabı detaylandırılmış bir halde indirmişken Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım? (6-Enam-114)

Ey iman sahipleri, size açıklanınca hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın. Kuran indirilirken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onları affetti. Allah Bağışlayandır, Merhametlidir. (5-Maide-101)

Rabbin asla unutkan değildir. (19-Meryem-64)

O yalnızca bir öğüt ve apaçık bir Kuran’dır. (36-Yasin-69)

Size ne oluyor, nasıl hüküm veriyorsunuz? Hiç mi öğüt almıyorsunuz? Yoksa sizin apaçık olan bir deliliniz mi var? Şayet doğru söylüyorsanız kitabınızı getirin. (37-Saffat-154-157)

Neyiniz var? Nasıl hüküm veriyorsunuz? Yoksa okuyup, ders almakta olduğunuz bir kitabınız mı var? İçinde keyfinize uyanın sizin olduğu. 68-Kalem-36,37)

Sen de aralarında, Allah’ın indirdiğiyle hükmet. (5-Maide-49)

De ki “Ben sizi ancak vahiy ile uyarıyorum.” (21-Enbiya-45)

Böylece biz seni, kendilerinden önce nice ümmetlerin gelip geçtiği bir ümmete, sana vahyettiklerimizi okuman için gönderdik. (13-Rad-30)

Bu Kuran, bana, sizi ve ulaştığı kimseleri uyarmam için vahyolundu. (6-Enam-19)

Onlara ayetlerimiz apaçık belgeler olarak okunduğunda bizimle karşılaşmayı ummayanlar derler ki: “Bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” De ki: “Benim onu kendiliğimden değiştirmem asla mümkün değildir. Ben sadece bana vahyedilene uyuyorum. Eğer Rabbime isyan edersem büyük günün azabından korkarım.” (10-Yunus-15)

Andolsun ki size açıklayıcı ayetler, sizden önce gelip geçenlerden örnekler ve korunup, sakınanlar için de bir öğüt indirdik. (24-Nur-34)

Bunları Kuran’da türlü türlü şekillerde açıkladık ki öğüt alıp hatırlasınlar. Fakat bu sadece kaçışlarını artırıyor. (17-İsra-41)

Andolsun bu Kuran’da her örnekten insanlar için türlü türlü açıklamalarda bulunduk. İnsanların çoğu ise tanımamakta ayak diretmektedirler. (17-İsra Suresi-89)

Bak iyice kavramaları için ayetleri nasıl türlü şekillerde açıklıyoruz. (6-Enam-65)

Bilgiyle uzun uzadıya, etraflıca açıkladığımız, inanan bir toplum için doğruya iletici ve rahmet olan bir Kitab’ı onlara getirdik. (7-Araf-52)

Bu bir kitaptır ki, Hakim ve Her şeyden Haberdar olan, ayetlerini hüküm ifade edici kılmış ve sonra detaylandırıp açıklamıştır. (11-Hud-1)

Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran’ı terk ettiler. (25-Furkan-30)

Allah’a itaat edin, elçiye itaat edin, sakının. Eğer yüz çevirirseniz şunu bilin: bizim elçimize düşen sadece apaçık bir tebliğdir. (5-Maide-92)

Elçiye düşen, tebliğden başka bir şey değildir. Allah sizin açığa vurduklarınızı da gizlediklerinizi de bilir. (5-Maide-99)

Ya onlara vaat ettiğimiz şeylerin bir kısmını sana gösteririz yahut da seni vefat ettiririz. O halde tebliğ etmek sana, hesap sormak bize düşer. (13-Rad-40)

Elçilere düşen, açık bir tebliğden başkası değildir. (16-Nahl-35)

Yine de yüz çevirirlerse artık sana düşen, açık bir tebliğden başka şey değildir. (16-Nahl-82)

Eğer yalanlarsanız bilin ki, sizden önceki ümmetler de yalanlamıştı. Resule de düşen, açık bir tebliğden başka şey değildir. (29-Ankebut-18)

Yüz çevirirlerse, Biz seni onlar üzerine bekçi göndermedik. Sana düşen, tebliğden başkası değildir. (42-Şura-48)

ben sana bu ayetleri hatırlatarak görevimi yaparım. ama yine de din adamları(!)nın uydurduğu şeylere inanıp Allah'a şirk koşmak senin elinde...

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
- O, hevadan (Nefsine göre, Yani, kendi istek, düşünce ve tutkularına göre) konuşmaz. O(nun konuşması kendisine ) vahyedilenden başkası değildir. Necm 3-4

- De ki: Ey insanlar! Muhakkak ki; ben, sizin hepinize (gönderilen) Allah'ın resûlüyüm. O ki; semaların ve arzın mülkü, O'nundur. O'ndan başka ilâh yoktur. O, hayat verir (yaşatır) ve öldürür. Öyleyse Allah'a ve O'nun ümmî, nebî, resûlüne îmân edin ki; O, Allah'a ve O'nun kelimelerine (sözlerine) inanır (îmân eder). Ve O'na tâbî olun ki; böylece siz, hidayete eresiniz. Araf 158

- Andolsun, sizin için, Allah’ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah’ı çokça zikredenler için Allah’ın Resûlü’nde güzel bir örnek vardır. Ahzap 21

- Kim Resulullah’a itaat ederse, gerçekte Allah’a itaat etmiş olur...Nisa 80

Hatırlattığınız için teşekkür ederim. Beni müslümün bir aileden var eden, bana akıl, sağlık ve afiyet veren rabbime hamdolsun. Ben, ne bugüne kadar nede bundan öncesinde Rabbime asla şirk koşmadım ve inşallah bundan sonrasında da koşmayacağım. Ve yine ben Rabbimden, beni şirk koşmakla suçlayan seni ıslah etmesini ve bağışlamasını dilerim kardeşim.

levasinay

levasinay

Üye
Öncelikle şuna açıklık getirmeye çalışayım, yazdığın ayetlerde temel olarak kaçırdığın olay peygamberin Kuran'da yazanlar dışında bir şey söylememesi. Ki haşa söyleyemez de.(söylediğini iddia etmenin ne olacağını yazmama gerek yok sanırım) Kim peygambere itaat ederse rabbine itaat etmiş olur ayeti de Peygamber Kuran'ın vücut bulmuş hali(Kuran'da yazanlara tamamen uyduğu için mükemmel bir örnek) olduğu için sen ona uyarsan aslında Kuran'a ve Allah'a uymuş olursun anlamında. Yani Peygamber kendine Allah sıfatı yükleyip Kur'an dışında şeyler söylememiş. Kur'an(Allah) ne buyurduysa onu yapmış ve insanlara duyurmuş. Zaten peygamberin görevi de Allah'ın emirlerini kullara bildirmektir. Bu hadislere inanarak da Allah'ın dışında birinden emir alıyormuş gibi olursunuz ve bu da şirk koşmaktır. Ve bu hadislerin doğru olduğunu savunmak hem peygamberimize iftira hem de Allah'ın tek olduğunu inkar etmektir. Aşağıya da birkaç ayeti tekrar yazdım. Daha fazla tartışmak istemiyorum.

bu ayette peygamberimizin tek görevinin Kuran ayetlerini hala bildirmek olduğu gayet açık bence.

Allah size kitabı detaylandırılmış bir halde indirmişken Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım? (6-Enam-114)

bu ayetleri de görünce tartışacak pek bir şey kaldığını sanmıyorum.

Son sözüm de budur. Herkes kendinden sorumlu benden bu kadar. İyi geceler, hayatta başarılar dilerim.

Son düzenleme:
İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
    Konu Sahibi
"Allahım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım işlerin şerrinden sana sığınırım." (Müslim, "Zikir", 65, 66 )

Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
Bir kul müslümân olur ve müslümânlığı da güzel olursa, Allah onun evvelce işlemiş olduğu her kötülüğünü örter. Ondan sonra sıra kısasa (yânî mükâfat ve mücâzâta) gelir. Bir hasene, ondan yedi yüz kat büyük hasene ile; bir seyyie (yânî kötülük) ise, yalnız kendi misli ile karşılanır: meğer ki Allah o seyyieyi afveder"

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
    Konu Sahibi
"Bir mü’minin öldürülmesi, Allah katında dünyanın yok olmasından daha büyük (bir günah)tır.” (Nesâî, “Tahrîm”, 2)

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
yunus4554

yunus4554

Üye
"Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir:
Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın
evladına duası." ( İbn Mâce, "Dua",11)

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
    Konu Sahibi
“Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza değil, kalplerinize ve amellerinize bakar.” (Müslim, "Birr", 33; İbn Mâce, "Zühd", 9 )

KayraBey

KayraBey

Üye
Öncelikle şuna açıklık getirmeye çalışayım, yazdığın ayetlerde temel olarak kaçırdığın olay peygamberin Kuran'da yazanlar dışında bir şey söylememesi. Ki haşa söyleyemez de.(söylediğini iddia etmenin ne olacağını yazmama gerek yok sanırım) Kim peygambere itaat ederse rabbine itaat etmiş olur ayeti de Peygamber Kuran'ın vücut bulmuş hali(Kuran'da yazanlara tamamen uyduğu için mükemmel bir örnek) olduğu için sen ona uyarsan aslında Kuran'a ve Allah'a uymuş olursun anlamında. Yani Peygamber kendine Allah sıfatı yükleyip Kur'an dışında şeyler söylememiş. Kur'an(Allah) ne buyurduysa onu yapmış ve insanlara duyurmuş. Zaten peygamberin görevi de Allah'ın emirlerini kullara bildirmektir. Bu hadislere inanarak da Allah'ın dışında birinden emir alıyormuş gibi olursunuz ve bu da şirk koşmaktır. Ve bu hadislerin doğru olduğunu savunmak hem peygamberimize iftira hem de Allah'ın tek olduğunu inkar etmektir. Aşağıya da birkaç ayeti tekrar yazdım. Daha fazla tartışmak istemiyorum.

bu ayette peygamberimizin tek görevinin Kuran ayetlerini hala bildirmek olduğu gayet açık bence.

bu ayetleri de görünce tartışacak pek bir şey kaldığını sanmıyorum.

Son sözüm de budur. Herkes kendinden sorumlu benden bu kadar. İyi geceler, hayatta başarılar dilerim.
arkadaşım sen harici misin? Şia mısın? Vehabi misin? Önce bunu açıkla... Sonra da bana şunu açıkla.

Allah buyuruyor : Habibim size ne veriyorsa onu alın.

Ne demek oluyor bu peki? Patates soğan verecek onu alın demek olmuyor herhalde değil mi? O'nu dinleyin ve O ne derse onu yapın. O'nun sözü Benim sözümdür demek değil mi?

Yahu sen ve senin gibi hadis inkâr edenlere soruyorum...!!!

Siz kimsiniz ya kim? Kim...!!! Siz İslam'ı Hz. Ebubekir Sıddık'tan, Hz. Ömer'den, Hz. Osman'dan, Hz. Ali'den ve o güzide sahabeden daha mı iyi bileceksiniz be! Efendimiz konuşurken öyle dikkatle dinlerlermiş ki bazı sahabelerin başına kuş konarmış. Öyle pür dikkat dinlermiş sahabe Efendimizi. Niye? Söylediklerini yapmayacaksa Kur'an yeter senin konuşmaların boş deyip anca Kur'an okuyup namaz kılmayı bilmiyorlar mıydı?

Gelmiş burada hadis yok diyorsun insanların kafasını karıştırıyorsun!
Sen ve senin gibiler kafanızdaki bu iğrenç düşünceyi kendinize saklayın. Sen o hadisler olmasa bugün anca Kuran meali okur sap gibi gezerdin. Sizin gibileri görünce aklıma Efendimizin hadisi geliyor.

Onlar öyle namaz kılarlar ki kendi kıldığından şüphe edersin. Öyle ibadet ederler ki ben hiç bir şey yapmıyormuşum dersin. Ama onlar varya onlar, onlar cehennem köpekleridir!
Bütün gün Kur'an okurlar ama okudukları Kur'an boğazlarından aşağı inmez...

(Hadisleri aklımda kaldığı kadar yazabildim. İsteyen araştırır kaynağını bulabilir)

KayraBey

KayraBey

Üye
Yazmış 5-10 ayet kendini haklı çıkaracak efendi. Sizi varya 1 kaşık suda bogmak lâzım.

Allah bize Peygamber Efendimizi gönderdi. Çünkü bize Kur'an-ı Kerim'i öğretecek, dini öğretecek, şeriatı öğretecek.

Bak sana şunu söylüyorum. Fazla sürmez Efendimizi bile inkâr edeceksiniz yakında... Sen ve senin gibilerin sonu bu...

Üst Alt