Hangisi Daha Hızlı SSD Mi HDD Mi? Sdd vs Hdd

Sponsorlu Bağlantılar

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Hangisi Daha Hızlı SSD Mi HDD Mi? Sdd vs Hdd
Özellikle Laptopta Denemek İstemiştim.Bence Sonuçlar Böyle Dandik Bir Ssdye Göre Gayet Şaşirtici.Belki 7200 Masaüstü Hdd si İle Test Yapsaydım Bu Kadar Fark Olmayabilirdi.Denemek Gerek Onuda.

İşte Size Eşit Şartlarda Test Sonuçları:
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

• Beğen
Tepkiler: bilisimler, MAERKEK ve PALA.

PALA.

PALA.

Üye
Oooo Ahmet Usta aşmışsın kendini :anlas:
Aslında günlük kullanımdan ziyade, akıcı bir windows deneyimi için ssd şart. Ama kullanılabilirlik açısından bakınca hdd de güzel iş görüyor.
Eski bir cihaz, video da görüleceği üzere windows 8/10 yüklendiğinde 15-20 saniye gibi çok güzel açılış süreleri alınıyor.
Keşke bir antivirüs taraması yapsaydın C üzerinde bak bakalım hdd kaç dakikada, ssd kaç saniyede işi bitiriyor...

• Beğen
Tepkiler: bilisimler ve DarkredBlue61
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
Oooo Ahmet Usta aşmışsın kendini :anlas:
Aslında günlük kullanımdan ziyade, akıcı bir windows deneyimi için ssd şart. Ama kullanılabilirlik açısından bakınca hdd de güzel iş görüyor.
Eski bir cihaz, video da görüleceği üzere windows 8/10 yüklendiğinde 15-20 saniye gibi çok güzel açılış süreleri alınıyor.
Keşke bir antivirüs taraması yapsaydın C üzerinde bak bakalım hdd kaç dakikada, ssd kaç saniyede işi bitiriyor...
ona geç kaldın :D 2. laptop elima geçerse bir denerim ama.formatta özellikle yuku usbye aktarır dedm ama ciddi fark cidden. tabi laptop oldugu için hareket vsdende etkilenmiyor baya avantajı yuksek aslında

• Beğen
Tepkiler: PALA.
Baydırman

Baydırman

Moderator
Ssd ölüyü diriltiyor :islik

• Beğen
  • Kahkaha
Tepkiler: bilisimler, Murat Alper, MAERKEK ve 2 diğerleri
PALA.

PALA.

Üye
ona geç kaldın :D 2. laptop elima geçerse bir denerim ama.formatta özellikle yuku usbye aktarır dedm ama ciddi fark cidden. tabi laptop oldugu için hareket vsdende etkilenmiyor baya avantajı yuksek aslında
Geçen son çıkan w10 nu yükledim, 10 dk sürdü başlamamla bitirmem :)
SSD nin sessizli zaten tarif edilemez.

• Beğen
Tepkiler: bilisimler
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
SSD üzerine UEFI Windows kurulumu büyük fark yaratıyor gerçekten.
Ama bu izlediğim de fena değilmiş, klasik HDD'ye göre büyük avantaj olduğu net.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Belki 7200 Masaüstü Hdd si İle Test Yapsaydım Bu Kadar Fark Olmayabilirdi

7200rpm HDD üç senedir kullanıyorum, hatta eski bilgisayarımdan yeni bilgisayarıma aktardım ve 512 GB NVMe SSD + 1 TB HDD (WD Scorpio Black 7200rpm) olarak kullanmaya devam ediyorum çünkü vazgeçilmezim oldu artık.

Hız olarak 5400rpm ile arasında büyük bir fark yok, hatta hissedilebilir bir fark yok, sadece yanıt verme süresi daha iyi.750 GB çeşit çeşit oyun yüklü olmasına rağmen tıklamamla açılması bir oluyor, tabi yüklemeler SSD ile karşılaştırılamaz bile.

Sonuç olarak şimdiki aklım olsa Scorpio Blue serisini tercih ederdim, 5400rpm'ler daha sorunsuz ve sessiz çalışmakla birlikte tam anlamıyla ömürlük diskler.

• Beğen
Tepkiler: bilisimler, PALA. ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Bir arkadaşın bilgisayarında ssd test etme imkanım oldu. 13 gb lık yükleme dosyası olan oyunu 4 dk içinde yükledi .

• Beğen
Tepkiler: bilisimler, DeV/AsA, DarkredBlue61 ve 1 kişi daha
PALA.

PALA.

Üye
7200rpm HDD üç senedir kullanıyorum, hatta eski bilgisayarımdan yeni bilgisayarıma aktardım ve 512 GB NVMe SSD + 1 TB HDD (WD Scorpio Black 7200rpm) olarak kullanmaya devam ediyorum çünkü vazgeçilmezim oldu artık.

Hız olarak 5400rpm ile arasında büyük bir fark yok, hatta hissedilebilir bir fark yok, sadece yanıt verme süresi daha iyi.750 GB çeşit çeşit oyun yüklü olmasına rağmen tıklamamla açılması bir oluyor, tabi yüklemeler SSD ile karşılaştırılamaz bile.

Sonuç olarak şimdiki aklım olsa Scorpio Blue serisini tercih ederdim, 5400rpm'ler daha sorunsuz ve sessiz çalışmakla birlikte tam anlamıyla ömürlük diskler.
Hdd teknolojiside kendini sürekli geliştiriyor. Mesela eskiden 5400 rpm disklerin hızları 70 mb iken şuan yeniler 120 mb üzerinde hızlara çıkabiliyor.
Aslında bunun en büyük avantajıda büyük dosyaların diske yazılma hızları arttı. Mesela yeni çıkan hdd lerde w10 un hızlı başlatma opsiyonu daha etkin.

• Beğen
Tepkiler: bilisimler, DeV/AsA ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Hdd teknolojiside kendini sürekli geliştiriyor. Mesela eskiden 5400 rpm disklerin hızları 70 mb iken şuan yeniler 120 mb üzerinde hızlara çıkabiliyor.
Aslında bunun en büyük avantajıda büyük dosyaların diske yazılma hızları arttı. Mesela yeni çıkan hdd lerde w10 un hızlı başlatma opsiyonu daha etkin.
Katılıyorum , hdd ' hddye çok fark oluyor. Ben istediğimi yapayım 2013 üretimi hdd 100 mb /s değerinin üzerine çıkmaz çıkamaz. 2017 hdd ise 120-130 mb/s değerini görebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: bilisimler, DeV/AsA, PALA. ve 1 kişi daha
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
hdd ' hddye çok fark oluyor. Ben istediğimi yapayım 2013 üretimi hdd 100 mb /s değerinin üzerine çıkmaz çıkamaz. 2017 hdd ise 120-130 mb/s değerini görebiliyor.

Haklısın fakat galiba HDD'lerin teknoloji ve kapasite olarak pik noktasına geldiklerini düşünüyorum.SSHD yapılabilecek son hamleydi belki de ama tam anlamıyla düzene ve standarda oturtamadıkları için tutunamadı.Aslında melez disk çok doğru bir karardı ama hızlı belleğe Windows'un yüklenememesi bu girişimi fiyaskoyla sonuçlandırdı.
SSD'nin depolama alanındaki hakimiyeti tekelleşmeye doğru gidecektir, bu sebeple HDD geliştirme yatırımları da duracaktır hatta durmuştur diye düşünüyorum.

Bugün HDD kullanmanın tek mantığı uygun fiyata yüksek depolama kapasitesi sunmasıdır.
1TB SSD ev kullanıcıları için ulaşılabilir düzeye indiği gün HDD'nin bilgisayar evreninden ayrılacağı gün olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: bilisimler, PALA. ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Haklısın fakat galiba HDD'lerin teknoloji ve kapasite olarak pik noktasına geldiklerini düşünüyorum.SSHD yapılabilecek son hamleydi belki de ama tam anlamıyla düzene ve standarda oturtamadıkları için tutunamadı.Aslında melez disk çok doğru bir karardı ama hızlı belleğe Windows'un yüklenememesi bu girişimi fiyaskoyla sonuçlandırdı.
SSD'nin depolama alanındaki hakimiyeti tekelleşmeye doğru gidecektir, bu sebeple HDD geliştirme yatırımları da duracaktır hatta durmuştur diye düşünüyorum.

Bugün HDD kullanmanın tek mantığı uygun fiyata yüksek depolama kapasitesi sunmasıdır.
1TB SSD ev kullanıcıları için ulaşılabilir düzeye indiği gün HDD'nin bilgisayar evreninden ayrılacağı gün olacaktır.
Katılıyorum hdd yüksek depolama kapasitelerine ulaşması ve verileri korumada ön plana çıkıyor. Hdd ' ler 4 Tb 6Tb 8Tb boyutlarıyla sürekli video çeken , arşiv oluşturan kişileri cezbediyor. Bende şahsen bu yüksek kapasiteli hdd sahibi olmak isterim .

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA, bilisimler ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye

SSHD tutunamama sebebi aslında bir tür geçiş teknolojisi olmasından kaynaklanıyor.
Popüler olduğu dönemlerde ssd çok fiyatlıydı ve depolamayla hızı bir araya getirip 5 yıl kadar piyasada hüküm sürdü sürüyorda...
Bugün 1 tb sshd fiyatına normal 1tb hdd + 120/240 ssd alınabiliyor.

Hdd yi depolama için kullanmak uzun vadede ssd den bile güvenli yani arıza halinde bile veri kurtarılabiliyor...
Ssd sistem diski olduğundan hem performans yüksek oluyor, hem de hdd az çalıştığı için ömrü uzun oluyor...
Ama sshd sizinde dediğiniz gibi sıcak veri depolama alanı dar ve aslında normal hdd den çokta ömür bakımından uzun değil. Hatta çoğunun elinde kaldı...

Ben her zaman sistem diski ile depolama diskinin veri güvenliği açısından bağımsız olmasından yanayım. Ssd bozuldu diyelim, git yenisi al tak yükle windowsu yola devam et.
Tek diskli cihazda format atarken bile insan tedirgin oluyor :hmmm

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA, bilisimler ve MAERKEK
sagopakajmer61

sagopakajmer61

Üye
SSD candır

• Beğen
Murat Alper

Murat Alper

Moderator
M2 diskler SSD dikslerden daha mı hızlı acaba teorik olarak

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
M2 diskler SSD dikslerden daha mı hızlı acaba teorik olarak
M2 Lerle Kıyaslanamaz Bile Uçurum Var Aralarında.Hem Teoride Hemde Uygulamada :) Anakartım Destekleseydi 1 Dk Düşünmez Fiyatinada Bakmaz Alırıdm.

• Beğen
Tepkiler: Murat Alper
bilisimler

bilisimler

Üye
Normalde ssd kullanan biriyim. Geçen hafta 1 tb lik 7200 rmp (hdd sıfır) hdd ye işletim sistemi kurdum. Durum rezalet. Geçikmeli aktarım gibi bütün işlere geriden gidiyor. Eskiden bu hdd çok mutlu ederdi beni taki ssd takana kadar . Ssd ye işetim sistemi kurdukdan sonra pc 8 gb zaten hızlı ssd hızına hız kattı. Şuan pc ye nitro takmış gibiyim.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61 ve Murat Alper

Üst Alt