Google Uygulamaları Türkiye'de Kullanılamayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Google Uygulamaları Türkiye'de Kullanılamayacak
Rekabet Kurumu'nun kestiği ceza üzerine Google, Türkiye'de satılacak Android cihazlarda kendisine ait uygulamaların lisanslarını iptal ettiği bildirdi. Bu da YouTube, Gmail, Google Play gibi önemli uygulamaların yeni satılacak Android cihazlarda kullanılamayacağını gösteriyor.

Rekabet Kurumu, ABD’li arama devi Google’a, haksız rekabete yol açması sebebiyle kestiği cezanın ardından Google’ın iş ortaklarına mektup yazdığı ortaya çıktı. Teknoloji devi, yazdığı mektupta söz konusu durumun düzeltilmemesi halinde ülkemizde piyasaya sürülecek Android işletim sistemli akıllı telefonlara, Google servislerini kullanabilmeleri için gerekli olan lisansı vermeyeceği iddia edildi.

yer alan habere göre Rekabet Kurulu; Google’a, rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle 7 Aralık tarihinde yaptırım kararı almıştı. Kurulun bu karara varmasının sebebi se Google’ın firmalarla yaptığı sözleşmelerde yapması gereken değişiklikleri yapmaması oldu.

Google’ın ihlali

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, kurul raportörünün hazırladığı bilgi notu doğrultusunda “android cihaz üreticileri ile yapılan mobil uygulama dağıtım sözleşmelerinde yer alan Google arama motorunun ana ekranda konumlandırılması, Google Webview bileşeninin tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamalar ile gelir paylaşım sözleşmelerinde yer verilen ve Google arama motorunun cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesinin ihlal edildiği saptandı.

Rekabet Kurulu’na göre Google’ın uyguladığı yeni sistemde, telefonlarda yüklü olmak isteyen Google’ın rakibi olan arama motorları, cihaz üreticilerine kendi arama parçacıklarını yüklenmesine ilişkin bir gelir taahhüt etmek durumunda kalacak. Buna ek olarak Google’ın arama parçacığının cihazlardan çıkarılması durumunda bu firmaların, telefon üreticilerinin Google’a ödemesi gereken miktarı da üstlenmesi gerektiği durumu belirlendi. Tüm bunları göz önünde bulunduran kurul, bu şartların müşterileri rakip ürünleri tercih etmemeye ittiğine karar verdi.

Lisans durdurma

Arama devi, Rekabet Kurulu’nun aldığı bu karar sonrası Türkiye’deki iş ortaklarına bir mektup yazdı. Google, yazdığı mektupta 12 Aralık itibarıyla Türkiye’de satışı yapılan Android telefonlardaki Google uygulamalarının lisansını iptal ettiğini söyledi. Ayrıca bundan sonra satışa girecek olan telefonlar için de lisans vermeyeceğini açıkladı.

Google’ın servislerinin lisansını durdurması, Türkiye’deki kullanıcıların Google Arama, Google Play, YouTube ve Gmail gibi Google servislerine erişemeyeceği anlamına geliyor. Arama devi ayrıca yazdığı mektupta Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Rekabet Kurulu Başkanı Bilal Küle’ye baskı yapılmasını istedi.

Google’ın aldığı bu karar sonrası Türkiye’deki akıllı telefon satışlarının yavaşlayacağı ve Android’de kullanılan hizmetlere ulaşılamaması sebebiyle kullanıcıların büyük bir karmaşa yaşayacağı tahmin ediliyor.

İçeriği görebilmek için Giriş yap veya üye ol.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı, bveo1990 ve arslan3332

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Here maps kullanırsın olur biter.

• Beğen
Tepkiler: ozkancaan, Esendağlı ve DarkredBlue61
arslan3332

arslan3332

Üye

• Kahkaha
Tepkiler: fatihmenteş, PALA. ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Acaba google bilgilerimize erişimden vazgeçer mi ?

• Kahkaha
Tepkiler: DarkredBlue61
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Rekabet kurumu Google'a yaptırım uygulamış Google'da kabul etmiş.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
Trampmıdır tulumbamıdır her neyse :hmmm açık açık ekonomik baskı yapacaz diyordu...
Eğer uzun sürecek birşeyse maxicep sakinlerine duyrulur, ortalık karışacak vaziyet alın...

• Beğen
Tepkiler: bytllh
Baydırman

Baydırman

Moderator
Misilleme olarak apple'a kıyak geçelim :ehe

GhostMahir

GhostMahir

Üye
Bu gerçekmi yani kesin netleşmiş bir haber mi? 12 Aralıkdan sonra alınan her telefon google programlarını çalıştıramıcakmı?

arslan3332

arslan3332

Üye
Bu gerçekmi yani kesin netleşmiş bir haber mi? 12 Aralıkdan sonra alınan her telefon google programlarını çalıştıramıcakmı?
Haberlere göre karar kesinleşmiş uygulamaya konulduğunda Türkiye de yeni satılacak her telefonda çoğu google uygulamaları yer almayacak.Bu olay Huaweinin işine yarayacak bizim ülke pazarında diğer markalar ile rekabette eşitliği yakalamış oldu hatta kendi işletim sistemini piyasaya sürdüğünde diğer markaları açık ara sollayıp uzun soluklu liderliği eline alır ve trumplu google böyle devam ederse tarihin işletim sistemleri çöplüğünde yerini alır.Önlerinde nokia gibi ibretlik olay duruyor teknoloji tsunami gibidir önünü kesmeye çalışırsan acımaz boğarak öldürür.:fkr::alsana:

• Beğen
Tepkiler: rear2011, GhostMahir ve Esendağlı
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
huzur sıkmıştı artık :D
biraz farklılık olsun :D

kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Huawei kendi geliştirdiği işletim sistemini kullanamayacak kadar korkak firmadır.
Bunlardan radikal hamle beklemek, cole kar yağmasıni beklemele eş değerdir.

Tamamen hava civalar yani. Kendilerine aurora sunuldu ,kalios ayaklarına kadar getirildi, lütfedip denemediler bile.
Kimsenin beklemediği kadar destek görmelerine rağmen üstelik .
Gerekirse karının yarısını sarı kafa Trump'a bırakır yinede vazgeçmez android'den, daha aosp'ye bile gecememisken . Huawei yargı dağıtacak diye bekleyenler hayal kırıklığı ile karsilacak.

Öte yandan Google servislerini durdurmasi seni derinden etkiler, siteyi bile Google'dan aratip girenler ahkam kesmesin. bilhassa arka planda Google'ın birçok hizmeti vardır .

Öyle Google haritayı , Yandex haritasi ile değiştirmekle bitmiyor iş.
Çin bile hala çabalıyor bu konuda.

Rakabet kurulu muhtemelen geri adım atacaktır maalesef.

z.turk30

z.turk30

Üye
Kim kime niye kafa tutuyor ..

ANIL

ANIL

Admin

• Beğen
Tepkiler: GhostMahir ve arslan3332
arslan3332

arslan3332

Üye
Huawei kendi geliştirdiği işletim sistemini kullanamayacak kadar korkak firmadır.
Bunlardan radikal hamle beklemek, cole kar yağmasıni beklemele eş değerdir.

Tamamen hava civalar yani. Kendilerine aurora sunuldu ,kalios ayaklarına kadar getirildi, lütfedip denemediler bile.
Kimsenin beklemediği kadar destek görmelerine rağmen üstelik .
Gerekirse karının yarısını sarı kafa Trump'a bırakır yinede vazgeçmez android'den, daha aosp'ye bile gecememisken . Huawei yargı dağıtacak diye bekleyenler hayal kırıklığı ile karsilacak.

Öte yandan Google servislerini durdurmasi seni derinden etkiler, siteyi bile Google'dan aratip girenler ahkam kesmesin. bilhassa arka planda Google'ın birçok hizmeti vardır .

Öyle Google haritayı , Yandex haritasi ile değiştirmekle bitmiyor iş.
Çin bile hala çabalıyor bu konuda.

Rakabet kurulu muhtemelen geri adım atacaktır maalesef.
Huawei konusunda sana katılmıyorum sebebi Huawei gerçekten çok profesyonel şirket telefon olarak söylemiyorum teknolojide genel olarak çoğu önemli noktada varlar ve bence adımlarını doğru atıyorlar kaldı ki bu aralarında ki husumet çin amerika ticari savaşına dayanıyor ve amerika her zaman ki gibi belden aşağı vuruyor benim Huawei den beklediğim hamle işletim sistemi beklenenden daha iyi özelliklerde ve kullanıcıyı cezbedecek şekilde hazırlaması bunu bence yapacaklar ve peşinden Xiaomi,oppo,meizu,op gibi çin firmalarıda kullanmaya başlayacak işte burada android işletim sistemi çöplüğünemi gidecek yoksa çinmi kaybedecek belli olacak.

ANIL

ANIL

Admin

kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Huawei konusunda sana katılmıyorum sebebi Huawei gerçekten çok profesyonel şirket telefon olarak söylemiyorum teknolojide genel olarak çoğu önemli noktada varlar ve bence adımlarını doğru atıyorlar kaldı ki bu aralarında ki husumet çin amerika ticari savaşına dayanıyor ve amerika her zaman ki gibi belden aşağı vuruyor benim Huawei den beklediğim hamle işletim sistemi beklenenden daha iyi özelliklerde ve kullanıcıyı cezbedecek şekilde hazırlaması bunu bence yapacaklar ve peşinden Xiaomi,oppo,meizu,op gibi çin firmalarıda kullanmaya başlayacak işte burada android işletim sistemi çöplüğünemi gidecek yoksa çinmi kaybedecek belli olacak.
Pek tabi benim görüşüm bu şekilde , daha boot kilidini sonsuza kadar kapalı tutacağını açıklayan bir firmadan kullanıcı dostu yenilik beklemek iyimserlik olur , Xiaomi bu konuda daha avantajlı MIUI faktöründen dolayı ,ha keza Oppo'da .

Google olayı aslında açıklamaya muhtaç , kargaşa hâkim.
Anladığım kadarıyla Google kendi uygulamalarına lisans vermeyi askıya alıyor , buda direk yerli üreticileri etkiliyor.
İthal mallar zaten hali hazırda Google lisansı sahibi olduğundan onları etkileyecek durum yok gibi

• Beğen
Tepkiler: arslan3332
arslan3332

arslan3332

Üye
Çinli 4 büyük akıllı telefon markası , Xiaomi, Oppo ve Vivo’dan Google’a karşı sürpriz bir iş birliği adımı geldi. ABD’nin uyguladığı yaptırımlar çerçevesinde kara listeye alınan ve bu kapsamda yeni telefonları için Google’dan lisansını alamayan Çinli Huawei’nin öncülüğünde bir araya gelen Xiaomi, Oppo ve Vivo, Global Developer Service Alliance (GDSA - Küresel Geliştirici Hizmet Birliği) çatısı altında güçlerini birleştiriyor.

Reuters’ın haberine göre bu dört Çinli telefon markasının iş birliğiyle hayata geçirilecek olan ortak girişim, Google’ın mobil uygulama mağazası Google Play Store’a rakip olacak.

Edinilen bilgiye göre GDSA, geliştiricilerin oyun, müzik ve film de dahil olmak üzere mobil uygulamalarının yurtdışı piyasalarda pazarlanmasına odaklanacak. Bu iş birliğinin öne çıkan bir diğer unsuru ise Google Play’e alternatif olması hedeflenen platformda Çin dışındaki geliştiricilerin uygulamalarını sergileyebilecek olması.

Kaynak:

• Beğen
Tepkiler: Karacaahmet1993 ve PALA.
ismailsevinc

ismailsevinc

Üye
olsun tabi

• Beğen
Tepkiler: PALA.

Üst Alt