Galaxy Mini Telefon Hafızasını Arttırma

Sponsorlu Bağlantılar

x_volume

x_volume

Üye
    Konu Sahibi
Galaxy Mini Telefon Hafızasını Arttırma

Arkadaşlar Xda Forumunu Gezerken Rastladım...Artık Galaxy Mini Kullanmadığım İçin Deniyemedim...Ayrıca Tüm Yazılar İngilizce Olduğu İçin Bende Pek Bilmediğim İçin Çevirip Buraya Yazamadım...İngilizce'si İyi Olan Arkadaşın Biri Türkçe'ye Çevirip Anlatırsa...Mini'ciler İçin Çok Yararlı Olur...

Konu Linki

Bedava 1GB Hafıza!

Azbir uğraşla dahili hafızayı artırmak mümkün!

NOT:Bu yöntem root edilmiş (Rooted) ve edilmemiş (Not Rooted)telefonlarda çalışır!

Sadeceüç kolay gereksinim var:

• Depo “Firmware” i kurulmuş telefon (müşteriye verilen ROMS desteklemez...İhtiyaç yoktur!)
  • İki bölüme ayrılarak biçimlendirilmiş bir microSD kart (ilk bölüm 'FAT32' sonraki bölüm ise 'EXT4' dosya sistemi olacak)
  • Şimdi Galaxy'niz Odin üzerinden Flash atmaya hazır

NOT: Devamın bu yol kısaca açıklanmaktadır, dışardan bağlantı ise: Detaylı açıklamayı burada bulursunuz (onuda başkası çevirsin galiba İtalyanca)

NASIL...

1) dosyasını Odin için indirin!

2) Aşağıdaki numarayı tuşlayın:

*#1234#

ve kurulmuş olan “Firmware”in PDA kodunu not edip saklayın.

3)Odin için hazırlanmış sizin “firmware”inize uygun olan boot görüntüsünü indirin:

• PDA= (2.3.3)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5) (NEW)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6) (NEW)
  • PDA= (2.3.6)
Sizinfirmware listede yok mu? Beni bilgilendirin, (bulmaya) çalışırım!
(bendeğil o demiş)

4)İndirilenarşivi Odinile “Flash” atın(Çakın)

Örnekresmi izleyin:

5)HEPSİBU KADAR!

NasılÇalışıyor(?):

Durum1:
Telefona bağladım ama MicroSDyoktu veya yalnızca FAT32 bölümlüydü (Bir de arızalı microSDolabilir) alışılmış GingerBread boot'ta!
Hiçbirfark olmaz!

Durum2:
Telefona bağladım ama(ikinci bölümü EXT4 olarak biçimlenmiş ama hala (BOŞ) EMPTY);Ginger boots microSD'yi aşağıdaki gibi gösterirse

/data

microSDtamamen çıkarılmış ancak tam silinmiş( WIPED )(esasıbelli değil, veasıl /data telefon içinde güvendedir),böylece başlangıçtam resetlemiştir...

NOT:
...Eğerikinci bölüm 1Gb ise...
...yeniDahili Hafıza'da 1Gb olacaktır...

Durum3:
Telefonuma ikincibölümü (EXT4)microsd'yi taktım ve çalıştırdım (zatenkullanmak için resetlenmişti ve kullanıcı bilgilerim (userdata)üzerindeydi); Ginger boots şunu gösterir

/data

kullanıcıbilgileri(userdata) microsd ile birlikte dışarda kalmış ve “tonsof apps”(kastettiği neyse) markettenkurulacak...

Benimyeni daili hafızam şöyle görünüyor:

NOT& TAVSİYELER:

• EĞer microSD'yi yuvasından çıkarmak isterseniz, İLK ÖNCE TELEFONU KAPATMAK GEREKİR!
  • Marketten “apps” kurarken, Ginger yeni Dahili hafızanın “ÖLÇÜ”sünün esasını ters anlıyor ve apk dosyalarını herşekilde harici hafızaya (hafıza kartına) koyuyuyor. Ben de sonra kolaylıkla menüden istediğim yere taşıyorum!
  • MicroSD olmadan telefonumu açınca, Telefonun kendi Orijinal (/data) verisini kullanıyorum, kaybedilen veri hafıza kartıyla çıkmıştır ve tabii ki; smsler ve diğer verilerde beraberinde gidiyor.
  • Maalesef bu “boot”un Link2SD ile ağır bir uyuşmazlığı var. kusura bakmayın ama ya bu boot imajını ya da Link2SD yi seçeceksiniz... ikisi birden olmaz...

Kurduğunuzbu yeni boot imajını beğenmezseniz ve “firmware” in tamamınıflash atmadan(Çakmadan) eski duruma dönmek isterseniz ne olacak?

Odiniçin hazırlanmış Orijinal imajlar buradadır.
  • PDA= (2.3.3)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)

(arkadaşlar bu uygulamayı ben yapmadım olayların kilit yerlerini de pek anladım diyemem ama çeviri böyle çıktı işte)

Hayırlı maxicepler

Çeviriyi yapan kol@j arkadaşa teşekkür ediyorum...Umarım İşinize Yarar...

• Beğen
Tepkiler: bozoglu01

kol@j

kol@j

Üye
hafıza yükseltirken üç gereksinimden bahsediyor

ama riskli iş
1.firmware'i formatlamak
2.bir mikro sd yi önce fat32 sonra ext4 sisteme göre biçimlendiriyorsun

----------Eklendi @ 11:58:48 ---------- Yazıldı @ 11:51:26 ----------

3.odin üzerinden flash atilmaya hazır oluyor

uygulamasından da bahsediyor ama şu an mobilden girdiğim için tam inceleyemiyorum

tapps tan odin indirme linki vermiş
birde standart girriş kodu var

ama telefonun yazılimina etki edildiği icin pek tavsiye etmiyorum

ancak hafta sonuna kadar tercüme edip yazarım
1-2 gün müsait değilim
hayirli maxicepler

mancukya

Üye
Sadece Sdkartta 1gb lik Ext2 yada ext4 formatliyorsunuz sonrasinda zaten kalan bölüm fat32 oluyor.
Normal romlar icin odin yada recovery patch gerekiyor Cyanogen sürümlerde hic bir seye gerek yok kendisi görüyor ext alanini.
Bu olay sadece okuma yazma orani cok Yüksek kartlar ile faydasi oluyor.

kol@j

kol@j

Üye
Sadece Sdkartta 1gb lik Ext2 yada ext4 formatliyorsunuz sonrasinda zaten kalan bölüm fat32 oluyor.
Normal romlar icin odin yada recovery patch gerekiyor Cyanogen sürümlerde hic bir seye gerek yok kendisi görüyor ext alanini.
Bu olay sadece okuma yazma orani cok Yüksek kartlar ile faydasi oluyor.

ben zaten konunun yabancısıyım
sadece çeviri yaptım
bazı notlar düşülmüş onlari daha etraflı düşünüp bakabilmem lazım

tamamını çevirmeden kimsecikler uygulamaya kalkmasın

----------Eklendi @ 17:54:21 ---------- Yazıldı @ 17:52:31 ----------

yarım doktor candan eder

kol@j

kol@j

Üye
Bedava 1GB Hafıza!

Azbir uğraşla dahili hafızayı artırmak mümkün!

NOT:Bu yöntem root edilmiş (Rooted) ve edilmemiş (Not Rooted)telefonlarda çalışır!

Sadeceüç kolay gereksinim var:

• Depo “Firmware” i kurulmuş telefon (müşteriye verilen ROMS desteklemez...İhtiyaç yoktur!)
  • İki bölüme ayrılarak biçimlendirilmiş bir microSD kart (ilk bölüm 'FAT32' sonraki bölüm ise 'EXT4' dosya sistemi olacak)
  • Şimdi Galaxy'niz Odin üzerinden Flash atmaya hazır

NOT: Devamın bu yol kısaca açıklanmaktadır, dışardan bağlantı ise: Detaylı açıklamayı burada bulursunuz (onuda başkası çevirsin galiba İtalyanca)

NASIL...

1) dosyasını Odin için indirin!

2) Aşağıdaki numarayı tuşlayın:

*#1234#

ve kurulmuş olan “Firmware”in PDA kodunu not edip saklayın.

3)Odin için hazırlanmış sizin “firmware”inize uygun olan boot görüntüsünü indirin:
  • PDA= (2.3.3)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5) (NEW)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6) (NEW)
  • PDA= (2.3.6)
Sizinfirmware listede yok mu? Beni bilgilendirin, (bulmaya) çalışırım!
(bendeğil o demiş)

4)İndirilenarşivi Odinile “Flash” atın(Çakın)

Örnekresmi izleyin:

5)HEPSİBU KADAR!

NasılÇalışıyor(?):

Durum1:
Telefona bağladım ama MicroSDyoktu veya yalnızca FAT32 bölümlüydü (Bir de arızalı microSDolabilir) alışılmış GingerBread boot'ta!
Hiçbirfark olmaz!

Durum2:
Telefona bağladım ama(ikinci bölümü EXT4 olarak biçimlenmiş ama hala (BOŞ) EMPTY);Ginger boots microSD'yi aşağıdaki gibi gösterirse

/data

microSDtamamen çıkarılmış ancak tam silinmiş( WIPED )(esasıbelli değil, veasıl /data telefon içinde güvendedir),böylece başlangıçtam resetlemiştir...

NOT:
...Eğerikinci bölüm 1Gb ise...
...yeniDahili Hafıza'da 1Gb olacaktır...

Durum3:
Telefonuma ikincibölümü (EXT4)microsd'yi taktım ve çalıştırdım (zatenkullanmak için resetlenmişti ve kullanıcı bilgilerim (userdata)üzerindeydi); Ginger boots şunu gösterir

/data

kullanıcıbilgileri(userdata) microsd ile birlikte dışarda kalmış ve “tonsof apps”(kastettiği neyse) markettenkurulacak...

Benimyeni daili hafızam şöyle görünüyor:

NOT& TAVSİYELER:

• EĞer microSD'yi yuvasından çıkarmak isterseniz, İLK ÖNCE TELEFONU KAPATMAK GEREKİR!
  • Marketten “apps” kurarken, Ginger yeni Dahili hafızanın “ÖLÇÜ”sünün esasını ters anlıyor ve apk dosyalarını herşekilde harici hafızaya (hafıza kartına) koyuyuyor. Ben de sonra kolaylıkla menüden istediğim yere taşıyorum!
  • MicroSD olmadan telefonumu açınca, Telefonun kendi Orijinal (/data) verisini kullanıyorum, kaybedilen veri hafıza kartıyla çıkmıştır ve tabii ki; smsler ve diğer verilerde beraberinde gidiyor.
  • Maalesef bu “boot”un Link2SD ile ağır bir uyuşmazlığı var. kusura bakmayın ama ya bu boot imajını ya da Link2SD yi seçeceksiniz... ikisi birden olmaz...

Kurduğunuzbu yeni boot imajını beğenmezseniz ve “firmware” in tamamınıflash atmadan(Çakmadan) eski duruma dönmek isterseniz ne olacak?

Odiniçin hazırlanmış Orijinal imajlar buradadır.
  • PDA= (2.3.3)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.4)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.5)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)
  • PDA= (2.3.6)

(arkadaşlar bu uygulamayı ben yapmadım olayların kilit yerlerini de pek anladım diyemem ama çeviri böyle çıktı işte)

Hayırlı maxicepler

nowitsdark

Üye
slm arkadaşlar sitesindende takip ettim bu olayı ama hafıza kartını bölme olayı patition magic ile mümkünmüş win7 de olmuyor sırf bu yüzden pc çöktü sd kartı 2 ye bölme olayını nasıl yapacamız hakkında detaylı bilgi verme şansınız varsa sevinirim... Şimdiden çok teşekkür eder başarılar dilerim...

mancukya

Üye

alttaki link windows üzerinde ext4 tanimasi icin üsteki gerekli program ve bedava ayrica telde recoveryden yapabilirsiniz gerci ben calistigini görmedim ama recoveryden.

mehmetxx99

Üye
sunu birde türkce dilde anlatinda bizdecyapalim ! Yemin ederim hic bir sez anlamadim !!

kol@j

kol@j

Üye
sunu birde türkce dilde anlatinda bizdecyapalim ! Yemin ederim hic bir sez anlamadim !!

kardeş çeviriyi ben yaptım ama ben de anlamadım...

çünkü konuya ilgim yok.. bu model telefonumda yok

ancak uygulayan bir arkadaş izah ederse iyi olur..

chifo

Üye
arkadaşlar çeviriye okadar takılmayın arkadaş doğru anlatmış fakat burda sd kartı bölümlerken ClockWorkRecoverMod kurulumunu yapmanız gerektiği anlatılmamış. O yüzden extra partition programı kullanıp sd kart bölümünü ext4 yapsanızda amuda kalksanızda olmaz. her denemede dahili hafızanın aynı kaldığını görürsünüz...

rom olarak
PDA: S5570JVKT1 ##
CSC: S5570OJVKT1
Version: 2.3.6 türkçe rom u telefona yükleyin

daha sonra (yeni üye göründüğüm için link paylaşamıyomuşum forum saçmalıklarından biri daha google da galaxy mini için bu dosyaları aratın)

tass-recovery-cwm.tar
S5570_Odin Multi Downloader v4.38.exe
TASS.OPS

dosyalarını indirip cwrm kurulumunu yapın...

/watch?v=WcHbCF4hGOc clockworkrecovery mod da ne yapmanız gerektiğini görüntülü olarak izleyin

son olarak odin ile çeviride anlatıldığı gibi PDA=S5570JVKT1 (2.3.6) dosyasını telefona atın...

arkadaşlar en son olarak bu dahili hafıza artırma olayını hiç tavsiye etmiyorum telefonu kallanırken hiç zevk almıcaksınız çünkü aşırı derecede yavaşlıyor...

Üst Alt