Formen nasıl olunur, olmak için ne gerekir?


Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Merak edilen sorulardan birisi olarak karşımıza Formen nasıl olunur çıkıyor. Formen olmak için gerekli bilgiler ve yapılması gereken her şey makalemizde yer alıyor.

İnşaat Formeni olmak için “direkt olarak ” bir belge , bir sertifika veya başka bir evrağa ihtiyaç yoktur. üniversitenin her hangi bir bölümünden yada bir meslek lisenin bölümünden mezun olunarak da elde edilemez formenllik. şantiye ortamında her hangi biri ben formen olacağım da diyemez. uzun zaman işçilikte yetişmiş biri usta olur, usta usta başı olur, usta başı çalıştığı şirketle ve şantiye şefiyle proje müdürü ile iyi olur ve kendisine bir sorumlulukla beraber sahada bulundugu bölümden sorumlu yapılır. Her şey ilk ondan sorulur ve o da butun sahadaki imalattan sorumlu olarak formen olur. Çalışan kimse formen olmak için istediği kadar yırtınsa da istediği kadar çalışkan olsa da eğer şantiye şefi ile arası iyi değilse hiç bir şey olamaz. Türkiye’ye has bir özellik olan arazi yada saha mühendisliği aslında formenin işidir. Sahadan sorumlu mühendis olur, yapılan işleri takip ederek saha ile ofis arasındaki aracı olur. Ama Türkiyede inşaat mühendisleri direkt formen gibi çalışır. Mühendis formenle iletişim kurar, edindiği bilgileri ofisle paylaşır, ofisten aldığı bilgileri formen vasıtasıyla sahaya uygulatır. Formen ne kadar başarılı olursa kendisi de o kadar başarılıdır. Ama Türkiye’de bir çok üst yapı işinde mühendis işçiyşe de muhattap olur, bütün yürütülmesi gereken işleri kendi organize eder.


formenİyi bir formen de bir şirket için çok önemlidir, bir çok mühendis kabul etmese de formen olmadan saha yürümez. Belki şantiye şefi de olmasa proje müdürü de hatta mühendis olmasa da olur fakat formen olmazsa olmaz. Formen eline ne çekiç ne çivi ne de başka bir şey alır sadece iletişim bilgileriyle ve tecrübesiyle iş yaptırır. İş tecrübesi 10 yılın altında olan bir işçi formen olamaz , bu işin çekirdeğinden yetişmek ve işi çok iyi bilmek çok önemlidir. Mühendisler şirketler için gelip geçici elemandır. Ama formenler öyle değildir. Genelde başladıkları yerlerden devam ederler. Çünkü formen çalıştığı yeri kaybedince bütün kıdemini kaybeder, üstlerini az tanıyan formen iş yaptıramaz.

Formen mühendisi işinden de eder , kral da eder. Bu arada yeni kanunlara göre usta ve işçi olmak için de sertifika gerekmektedir, ama formenliğin böyle böyle bir şeye ihtiyacı yoktur. Formen de devlet gözünde işçi veya usta olduğu için bu iki belgeden birine sahip olması gerekmektedir. Maaşlar içinse çalışılan şirkete göre değişiklik olabilir.
Formen olmak için kendi çevrenizin yanında iş ilanlarını da takip etmeniz faydalı olacaktır.
 
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Tşkler
 
Üst Alt