Flaş:6.5 Milyon Kişi Hat Taşıdı Sınırlama Geliyor 500.000 Kişi Borçlu!


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
paradox1026

paradox1026

Üye
Bugüne kadar numarasını başka operatöre taşıyan 6,5 milyon kişiden 500 bininin eski operatörüne borç taktığı ortaya çıktı. Borçlu abonelerin birden fazla operatör değiştirdiğine de dikkat çeken BTK yetkilileri çözüm arayışına girdi

Bugüne kadar numarasını başka operatöre taşıyan 6,5 milyon kişiden 500 bininin eski operatörüne milyonlarca lira borç taktığını belirleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri çözüm arayışına girdi. BTK Başkanı Tayfun Acarer, 7.5 milyon abonenin numarasını taşımak üzere başvuru yaptığını belirterek, “Bugüne kadar 6.5 milyon abonenin numara taşıma işlemi başarıyla gerçekleştirildi” dedi.

500 BİN KİŞİ BORÇ TAKIP KAÇTI

Acarer, geçiş yapan 6.5 milyon abonenin en az yüzde 5'nin, eski operatörüne borç taktığını belirtti. Acarer, borç tutarına ilişkin soru üzerine, “Net bir rakamı vermek şu anda mümkün değil” dedi. 500 bin dolayındaki abonenin, operatörlere milyonlarca liralık borcu bulunduğu belirtiliyor. Turkcell, Vodafone ve Avea, abonelerin istismarının gün be gün artması üzerine BTK'nın kapısını çaldı. BTK, borçlu abone sorununu, operatörlerle birlikte masaya yatırdı. Başkan Acarer, sorunun ciddi ve önemli bir boyut kazandığını belirterek, "Operatörlerle birlikte çalışıyoruz. Hukukçularımız da çalışıyor. Bu sorunu çözeceğiz" dedi.

KARA LİSTE GÜNDEME GELDİ


Acarer, borçlu abonelere yönelik öngördükleri formülün ne olduğuna ilişkin soruyu "Henüz belli değil ama bazı formüller var" dedi. BTK ve operatörlerin üzerinde düşündüğü formüllerden bir tanesi numara taşımaya süre sınırlaması getirilmesi. Buna göre bir abone yılda bir defa ya da 6 ayda bir defa numara taşıyabilir. Bir başka alternatif ise, numara taşıyacakabonenin borcu yok belgesi getirmesi. Bir diğer alternatif ise bankalarda olduğu gibi kara liste oluşturma.

'Borcu yok' belgesi istenebilecek

Borçlu abonelerin birden fazla operatör değiştirdiğine de dikkat çeken Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkilileri çözüm arayışına girdi. Numara taşımaya süre sınırlaması getirilmesi alternatiflerden bir tanesi. Buna göre bir abone yılda bir defa ya da 6 ayda bir defa numara taşıyabilir. Bir başka alternatif ise, numara taşımak isteyen abonenin borcu yok belgesi getirmesi. Bir diğer alternatif ise bankalarda olduğu gibi kara liste oluşturma. Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, böyle bir listenin çözüm olabileceğini, BTK'nın bunu yapmaması durumunda operatörlerin kendi listesini oluşturabileceğini söyledi.
 
  • Beğen
Tepkiler: pegasus7
Laz¥

Laz¥

Üye
Bilgi için sağol ama zaten böyle şeyler olacağı belliydi
 
kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Yani görünen köy klavuz istemiyor Ama Yıllardır onlar bize taktı şimdide biz takalım biraz. Atalar boşa dememiş Keser döner sap döner gün gelir hesap döner diye :pro:
 
imece iletişim

imece iletişim

Üye
böyle bir uygulama var 1 hat 1 yıl içinde 5 kez dönebiliyor.kimlik t.c numarasından takip ediliyor.3 ay bir gsm de kalma zorunlulugu var.ben borc takanları anlıyamıyorum.borcu var ise neden gsm geciş izni veriyor.vermesin diyecem sanki vermek zorunda veya abonem cogalsında....bilemiyorum.güzel günler dileğimle.
 
kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Bu işin taa en başından suyu çıkmıştı zaten :pro:
 
merty24

merty24

Üye
bilgi için teşekkürler
 
M3L!H

M3L!H

Üye
Birazda biz onlara takalım! :D
 
darülmendep

darülmendep

Üye
Haber7 :D 500.000 kişi borçlu
 
Mustafa Dümen

Mustafa Dümen

Üye
fena olmuş , durum kötü ...
haber için teşekkürler..
 
Larock

Larock

Üye
şimdi kurunun yannda yaş da yanacak. kimse kurnazlık peşinde olmasa böle sorunlar da çıkmayacak.
ama gel gör ki operatörler kullanıcıları soyma peşinde, kullanıcılar da bedava peşinde:D
 
Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Dur bakalım daha neler olcak
 

colaturka14

Üye
eğer böyle bir açık varsa çok kötü.düzeltmek zaman alabilir ya da düzeltilemeyebilir.
 
-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
sınırlama iyi oldu evet insanlar faturalıya geçiyor ödemeden geri kaçıyor birde turkcell in eksi 30 a inmesi çok kötü ordanda 30 kontör borçlanıp kaçıyorlar
 
kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
Valla 3 oparatörde mırın kırın etmesin boşuna.Şimdiye kadar yolduklarının yerine saysınlar.
 

ugur akkurt

Üye
Takmışlar
 
kraliletisim27

kraliletisim27

Üye
Tabi olacağı buydu gel bana 1000 kontör vereyim gel bana 1500 dakika vereyim gel bana 1200 dakika vereyim dersen kullanıcıda bi gün sana gelir bigün ona gider tekrar 3 ay bekleyip bi sana bi ona gider sözde sen kan toplayayım derken biyandan da kan kaybedersin (türksel avea vodafone) efendiler
 
aLLbiNo

aLLbiNo

Üye
Milyonlarca Kişi Borc Takıp Kacablr ama Ondan Oncede Trkcell onlara Cok GzL takıodu faturalarda :D
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt