Eylül 2013 Yeni Demokratikleşme Paketi Maddeleri Listesi


Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kamuoyunun merakla beklediği demokrasi paketini 30 Eylül 2013 Pazartesi günü açıkladı. İşte pakette yer alan düzenlemelerin maddeleri.

- İlkokullardaki öğrenci andı uygulaması kaldırılacak. - Kılık kıyafet yönetmeliği değiştirilerek, kamu kurumlarında başörtü yasağı kaldırılacak.
- Mor Gabriel, diğer adıyla Deyrulumur Manastırı arazisi manastır vakfına iade edilecek.
- Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kurulacak.
- X,Q ve W harflerini kullanmak serbest olacak.
- Nevşehir Üniversitesi'nin ismi, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştirilecek.
- Kişisel verilerin korunmasına yasal güvence getirilecek. Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak, ilgisiz kişilerle paylaşılamayacak.
- Yüzde 10 barajıyla devam edilebilecek. Baraj yüzde 5'e çekilip, 5'li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemi uygulanabilecek. Üçüncü seçenek olarak da ülke barajını tamamen kaldırılarak, Dar Bölge Seçim Sistemi getirilebilecek.
- Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu kurulacak.
- Farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanı getirilecek. - İlçede teşkilatlanma için beldelerde teşkilat kurma zorunluluğunu kaldırılacak.
- Siyasi Partiler Kanunu değiştirilerek devlet yardımı için yüzde 7 olan mevcut oran yüzde 3'e çekilecek. - Tüzüklerde yer almak ve 2 kişiden fazla olmamak kaydıyla partilere eş genel başkanı sistemini uygulama imkanı getirilecek.
- Belirli suçlar, kişinin, dili, ırkı, milliyeti, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini veya mezhebi nedeniyle işlenirse, cezası daha da ağırlaşacak. - Yaşam tarzına saygı TCK ile güvence altına alınacak.
- Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin süreleri uzatılacak. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde hükümet komiseri uygulamasına son verilecek. Yükümlülükler düzenleme kurulları tarafından yerine getirilecek.
- Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim verilmesi mümkün hale getirilecek.
- Köy isimlerinin değiştirilmesinin önündeki yasal engel kaldırılacak. İl ve ilçe isimlerinin değiştirilmesi talebi dikkate alınacak
 


zombaka

zombaka

Üye
bence bişey yok chp ve mhp nin dediği gibi ülkeyi bölmez ama Siyasi Partiler Kanunu değiştirilerek
devlet yardımı için
yüzde 7 olan mevcut
oran yüzde 3'e
çekilecek. Kısmı bana göre kendi kendimize kurşun sıkmak gibi bişey
 
fk555897

fk555897

Üye
Teşekkürler
 
Üst Alt