Ellerinizi Yaza Hazırlayın


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
EroL

EroL

Emekli Yönetici
bakımlı eller, el bakım kremi, el bakım kremleri el bakım maskeleri, el bakım ürünleri, el bakımı, el bakımı için, el bakımı nasıl yapılır, el hareketleri, yumuşak eller

Bakımlı bir bayan ellerinden belli olur. Bu yüzden yaz kış el bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Şimdi ise yaz aylarına giriyoruz. Bu sebeple ellerinizi soğuk ayların bıraktığı izlerden kurtarma zamanı. Kış aylarında zarar gören, çatlayan, nem oranı düşen ve bunun gibi daha birçok sebebe yol açan sorunları giderme ve ellerinizi hayata döndürme zamanı.
z. Dr. Tuğba Yüzüak Türe'nin el bakımına ilişkin ipuçları veriyor.

el-bakimi.jpg

Ellerimiz vücudumuzun dış faktörlere en fazla maruz kalan bölgesidir. Günlük bakımlarımızı ve ev işlerini yaparken farkında olmadan pek çok kimyasal madde ile temas ediyoruz. Eller kendi Ph’ı, su kapasitesi ve yağ oranı dengesi ile temas ettiğimiz maddelere karşı kendini koruyan bir yapıya sahiptir.

Ancak uzun süreli aşırı temaslarda ya da fazlaca zararlı madde ile temas sonucunda cildin bu yapısal özellikleri bozulabilir. Bunun sonucunda egzemalar oluşabilir. Egzema tırnaklarda şekil bozukluğuna da neden olurken mantar ve bakteri enfeksiyonlarına yol açabilir.

Elinizde güneş koruyucu ürün kullanın

Ellerimiz vücudumuzun UV ışınlarına en fazla maruz kalan bölgelerindendir. Dışarı çıkmadan önce yüzümüze uygulamadığımız güneş koruyucular ellrede sürülebilir. Böylece ileri yaşlarda oluşabilecek cilt lekeleri için önlem almış olursunuz.

Ellerinizi sıvı sabunla yıkamayın

El hijyeni yapılırken cildin doğal koruma mekanizmalarını bozmamaya özen göstermeliyiz. Gereğinden fazla el yıkamamak, sıvı sabunların tercih edilmemesi (içeriğindeki kimyasal maddeler ve daha fazla kurumaya neden olduğu için), daha çok katı sabunların kullanılması, el yıkama sırasında çok sıcak ya da çok soğuk su kullanılmaması önemlidir.

El yıkama sonrası nemlendirici kullanmaya özen göstermelidir. El hijyeni için kolonya, ıslak mendil gibi kimyasalları kullanmamak gerekir. Unutmayın ki; cilt bütünlüğü tam olan eller, enfeksiyonlara karşı zaten doğal direnca sahiptir.

Manikürünüz özenli olmalı

Manikür ve pedikür uygulamaları esnasında mutlaka kendi altlerinizi kullanın. Çünkü bu şekilde pek çok enfeksiyon (hepatitler, HIV, bakterial enfeksiyonlae, herpes gibi viral enfeksiyonlar ve mantar hastalıkları) bulaşabilir.

Yanlış yapılan manikür ve pedikürle tırnak batıkları oluşabilir. Uygun olan tırnak kesimi, kenarlar küt ve uzunluğu en az deri hızasında olandır.
 

Ekli dosyalar

  • Beğen
Tepkiler: minoo
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt