El Fenerinden Lazer Yapımı (YARDIM LÜTFEN) (YAKICI LAZER)

Sponsorlu Bağlantılar

1oyun

1oyun

Üye
    Konu Sahibi
El Fenerinden Lazer Yapımı (YARDIM LÜTFEN) (YAKICI LAZER)
Merhaba arkadaşlar benim elimde dvd-rom sürücüsünün diodunu çıkardım elimde 2 adet dvd-rom diodu bulunmakta ama hala lazer ile nasıl bağlayacağımı çözemedim internette böyle konular vardı ama pek anlaşılır değildi bilen bi arkdaş varsa yardımcı olabilirmi

Adilx05

Adilx05

Üye
Diodlardan birini 5.7 v Lik bir akıma bağla ama ışın Çıktığını Civa kaplama havasız Bir ortamda olmadığın İçin göremeyeceksin...

ya4kere

ya4kere

Üye
ben yapmıştım normak kırtasiyelerde satılan 2 3 liralık lazerin merceğinin önüne 52x dvd-cd rom okuyucu lazerini koy bas düğmeye bırak yakmayı camı bile kesiyor emin olabilirsin!!!!

akula

akula

Üye
ben yapmıştım normak kırtasiyelerde satılan 2 3 liralık lazerin merceğinin önüne 52x dvd-cd rom okuyucu lazerini koy bas düğmeye bırak yakmayı camı bile kesiyor emin olabilirsin!!!!

nasıl yapıldığını yazarmısın bizlere bilgilenelim

ya4kere

ya4kere

Üye
anlattığım gibi işte normal bir lazer merceğinin önüne 52x yazma hızı olan bir cd-rom sürücüsünün lazerini koy bukadar aman dikkat elide falan deneme yakarsın bir kağıt uzerinde dene emin ol sasıracaksın!!

eyup007

eyup007

Üye
sadece önünemi koyuyoruz_ nasıl bağladığımızı soruyor

sidarcen

Üye
beyler nasıl bağlandığını söylermisini elimde hala diodlar duruyor anlamadım ya geniş kapsamlı anlatırsanız deniyeceğim diodlara bişey olmasından korkuyorum

Utku

Utku

Üye
cd diotundan oluyormu

ygr

Üye
arkadaş biraz sıkmış galiba en az 16x dvd diotu gerekiyor bunun için çünkü düşünün cd ile dvd çapı aynı cd ye 700 mb veri sığıyor dvd ye 9 gb
demekki dvdnin lazerindeki güc daha fazla derine yazıyor.birde şu varki diskimize veri işlenebilmesi için lazeri güçlü bir donanım lazım ki ısıtarak yakabilsin ve veriyi işlesin yani dvdnin en krali olsun dvd writer degilse bu işi yapamazsınız yapsanızda çok zor ve düşük randıman...
16x dvdlerde normal bir şekilde kesim işlemi yapılabiliyor anında yakabiliyorlar. bende yeni gördüm ve yapmaya başlıyorum hepinize kolay gelsin bi göz bulmam lazim (:

ygr

Üye
kesmek istiyorsanız 16xdvd-rw diotuna ihtiyacınız var arkadaşlar

ॐOsMaN

ॐOsMaN

Üye
Diodları boşa vermeyin aynı işlemi kalın bir mercek ve güneş ışığı ilede yapabilirsiniz. xD

konyarapp

Üye

:hmmm vay be deneyeceğim birgün...yararlı bilgi teşekkürler:oke:

dgn

dgn

Üye
bekle yakar o

--------------- Ekleme ---------------

ama söyle bişey 3.7w 360mn bir lazer modülü alıp onun lazerini söküp yaparsan tam olur

4rchEneMy

4rchEneMy

Üye
Karışık gibi biraz sanki ?

dgn

dgn

Üye
yok karışık değil olum dün 3 tane dvd rw denk geldi hurdacı illa onun yerine hurda istedi yok sa ben yapardım şrfsz hurdacı

-Crazy Girl-

-Crazy Girl-

Üye
güzelmiş:) işe yarar

tlgtlgtlg

Üye
ya bu işlere meraklıyım da diot nedir nerden bulunur onu lazerle nasıl birleştirecez 16x yada 52x oldunu nerden anlıcaz hiçbişi anlamadım lütfen yardım

&&BERKAY&&

&&BERKAY&&

Üye
bakın dvd diodu alıp 3 bacağı vardır ortadaki işimize yaramaz akım vererek öğrenebilirsiniz

lens olarak o 1-2 liralık lens kullanırsanız kağıt vb yakabiliriniz

-efşan

-efşan

Üye
yaa arkadaşlar yakıp napcaksınız :) bilim kurguya döndü iş

pirates_94

Üye
öncelikle dvd writer bulman lazım. cd writer olmaz. daha sonra orda gösterildiği gibi sökecen herşeyini. ve merkezdeki göz'e (lazere ulaşacaksın). lazer ilk bakışda göz dediğimiz şey değil tabiki... 3 bacaklı bir eleman var . 1'i kullanılmıyor. ben diğer kullanılan bacağı şöyle buldum... bir ayarlı güç kaynağının şasesini ortaya bağladım ve artı ucunu birine önce dokundurdum.. daha sonra diğerine dokundurdum.. bunları kısa süreli anlık olarak yaptım.. ve birinde kırmızı bir ışığın yandığını gördümm. ışık yakmaya neden bacak artı olarak bulmuş oldum.. diğer bacağını karıştırmamak için kestim. daha sonra bildiğimiz lazer oyuncak cihazlar var.. onu açtım. bu oyuncağın sadece ön kısmını kullanıyoruz aslında. çünkü lazeri çalıştırınca göreceksin noktasal ışık vermiyor. ışığı yayıyorda aynı zamanda. bu oyuncak lazerin önündeki kısımda bulunan mercek ışığı toplamak için. daha sonra küçük bir el feneri bulman lazım 2 kalem pil ile çalışan. bunun da lambasını çıkaracaksın. yerine dvd den çıkardığın lazeri takacan. yansıtıcıyı da takmayı unutma( ışığı toplamaya yarıyor) en son da oyuncaktan çıkardığın lensi ön tarafa monte et. olay bu. dikkatli ol. gerçekten yakıyor. sakın canlılara tutma... kolay gelsin

Üst Alt