Ege Bölgesinde Tarihi Mekanlar


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Ege Bölgesinin Tarihi Mekanları
Ege bölgesinde bulunan tarihi mekanlar turistik yerleri
Ege bölgesinde bulunan tarihi eserler

İzmir Kuşcenneti

İzmir Kuşcenneti, değişik canlıların yaşayabildiği dalyanlar, sazlıklar, otlaklar ve tuzla havuzları gibi farklı yaşam alanlarını bünyesinde bulundurması nedeniyle, ülkemizdeki diğer kuş cennetleri arasında çok önemli bir ayrıcalığa sahiptir. Sahip olduğu farklı ekosistemler nedeniyle, ülkemizde gözlenen 450 kuş türünden 220'si İzmir Kuşcenneti'nde gözlenmektedir. Bu kuş türlerinden 59'u burada kuluçkaya yatmakta; kuluçkaya yatan kuş türlerinden 39 türün korunan türler olması, İzmir Kuşcenneti'nin önemini daha da arttırmaktadır. Özellikle bu türler arasında bulunan Tepeli Pelikan, Küçük Karabatak ve Küçük

Kerkenez Dünya' da soyları azalan kuş türlerindendir


Agora,

İzmir'in Namazgah semtinde bulunan Agora, Roma dönemine aittir. Agora antik dönemlerde politik toplantıların ve halkın alışveriş yaptığı bir yerdir. Ticari olmaktan ziyade, bir devlet agorası görünümündeki İzmir Agorası, bugüne değin ortaya çıkarılan dünyanın en büyük Devlet Agorasıdır.

M.S.178'de depremle yerle bir olan Agora, İmparator Marcus Aurelius'un özenli çalışmalarıyla yeniden inşa edilmiştir.
1932-1941 yılları arasında yapılan ilk dönem kazılarla büyük bir bölümü ortaya çıkarılan İzmir agorasının, dikdörtgen formda, ortada geniş (120 x 180 m) bir avlu etrafında sütun ve kemerler üzerine inşa edilmiş üç katlı ve önünde merdiveni olan bileşik bir yapı olduğu anlaşılmıştır.

Agoradaki çalışmalar; agora meydanı, kuzey kapısı, bazilika altı, batı yapısı (stoa), antik çarşı olmak üzere beş yerde kazı, restorasyon, arkeolojik temizlik ve çevre düzenlemesi şeklinde sürdürülmektedir.


Kadifekale

İskender'in Anadolu'ya çıkışı ve Pers egemenliğine son vermesiyle birlikte bölgede yeni bir şehircilik anlayışı gelişti. Smyrna'da yaşayanlar Efes, Bergama, Rodos, İskenderiye gibi zamanın ticarette ve liman işletmesinde ileri gitmiş şehirleri ile boy ölçüşebilecek bir şehir kurmak istemişlerdi. Ancak bir şehrin eski İzmir'de kurulması hem konum açısından hem de alanın küçüklüğü nedeniyle olanaksız olduğundan İskender, bugün Kadifekale olarak bilinen Pagos Tepesi eteklerine yeni şehri kurmayı düşünmüştür. Efsaneye göre; İzmir'e gelen Büyük İskender,o zaman ormanla kaplı "Pagos Tepesi" denilen Kadifekale'de Nemesis Kutsal alanında avlanırken bir ara ulu bir çınarın altında uykuya dalar. Rüyasında gördüğü iki Nemesis, İskender'den yepyeni bir İzmir'i uyuduğu tepenin eteklerinde kurmasını isterler, uykusundan uyanan İskender, Klaros'un Apollon kahinine gördüğü rüyayı anlatarak fikrini sorar. Kahin rüyayı tek bir cümlede yorumlar: "Kutsal Meles Çayı kenarındaki Pagos Tepesi eteklerinde yerleşecek İzmirliler, eskisinden dört kez daha mutlu olacaklardır."


Zeus Magarasi

Dilek Yarimadasi'na giden yol üzerinde bulunan Zeus Magarasi, küçük bir obruk ve yer alti su kaynagi taraFindan olusturulan havuz seklinde bir tabana sahiptir.
Son derece ilginç, çali ve agaçlarla çevrili yolla ulasilan magaranin derinligi 10 metreye ulasmaktadir. Ayrica magara içinde çocuklarin havuz olarak kullandigi küçük bir havuza

Antik Kent

En güzel yapilarindan biri 25.000 kisilik antik tiyatro olan Efes Antik Kenti, izmir'de Selçuk ilçesi sinirlari içindedir ve ilk kalintilari MÖ. 3.000 yillarina dayanmaktadir. Cilali Tas Devrine kadar uzanan kalintilara, son yillarda yapilan arastirmalar ve kazilarda Tunç Çagi ve Hititlere ait yerlesimler eklenmistir.

Hititler zamaninda Apasas olarak adlandirilan Efes, MÖ.1.050 yillarinda Yunanistan'dan gelen göçmenlerin de yasadigi bir liman kenti olmustur, iyonlar Dor istilasi üzerine buralara yerlesmisler, Lidya egemenliginde ise yasadiklari yerleri ve insa etmekte olduklari Artemis Tapinagini gelistirmislerdir.

Efes'te Iyon, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanli uygarliklarinin da, bu bölgenin geçirdigi büyük depremlerin de izleri hala görülebilmektedir. Romalilara kadar Helenistik yapinin hakim oldugu Efes Antik Kentinde, bu tarihten itibaren Roma mimarisi etkisini göstermistir.

Efes Harabeleri yakininda görülmesi gereken eserler MS.2. Yüzyilda Vedius Antonius adina yaptirilan Vedius Gymnasium; tüm sportiF yarislarin, oyun ve olimpiyatlarin düzenlendigi stadyum ve hemen stadyumun yakininda bulunan Bizans hamamlaridir.
 


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt