Düşünüyorum Öyleyse..

Sponsorlu Bağlantılar

Emrgncy

Emrgncy

Üye
Olduğun için düşünüyorsun , düşündüğün için var olsaydın örnek olarak insan baygın olduğunda yok olmalı düşünemiyor :)
Arkadaşım bu sözdeki "var"lık manasını somut manada kabul edersek sen haklısın ama söz o manada değil... Biraz araştırma yaparsan daha iyi anlayacaksın, mesela yukardaki mesajımda örnek verdim...

Yani oradaki "varım" kelimesinin türkçe karşılığı gerçek hayattayım, halisünasyon veya rüya görmüyorum, manasındadır. somut manada var lık olarak düşünürsek zaten çok saçma olur...

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
belki taşlarda düşünüyor sen bilmiyorsundur

Olabilir...

Arkadaşım bu sözdeki "var"lık manasını somut manada kabul edersek sen haklısın ama söz o manada değil... Biraz araştırma yaparsan daha iyi anlayacaksın, mesela yukardaki mesajımda örnek verdim...

Yani oradaki "varım" kelimesinin türkçe karşılığı gerçek hayattayım, halisünasyon veya rüya görmüyorum, manasındadır. somut manada var lık olarak düşünürsek zaten çok saçma olur...

Yani :D

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Ccihat67

Ccihat67

Üye

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi

• Beğen
Tepkiler: Ccihat67
OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Güzel bir konu olmuş. :good:

• Beğen
Tepkiler: muhammed4949, Emrgncy ve Invoke
Amarus

Amarus

Üye
Latincesi 'Cogito Ergo Sum' olmakla beraber Descartes'in söylediği herkesin bildiği ama üstünde pek düşünmediği ünlü söz.Güzel insan Descartes muhtemelen Lacan'ın bir zamanlar bahsettiği konuyu,Platon'un idealar ve yanılsamalar anlayışını adeta devrim niteliğinden kökten değiştirmiş.
Ayrıca buna ek olarak Lacan'dan bahsetmişken bunu vermeden geçmek olmaz:
Olmadığım yeri düşünüyorum, öyleyse düşünmediğim yerdeyim.

• Beğen
Tepkiler: Invoke
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
Materyalizm mi idealizm mi diye sormuşsun apaçık.Eh forumun ve Türkiye'nin büyük bir bölümü dualisttir ama farkında olsalar da olmasalar da.Ben materyalistim, varlığın düşünceden öncelikli olduğunu düşünüyorum.

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Materyalizm mi idealizm mi diye sormuşsun apaçık.Eh forumun ve Türkiye'nin büyük bir bölümü dualisttir ama farkında olsalar da olmasalar da.Ben materyalistim, varlığın düşünceden öncelikli olduğunu düşünüyorum.

Kavramlarını bilmiyorum, ben sadece düşünüyorum ama kabaca anladım yazdıklarından.

KayraBey

KayraBey

Üye
Mert sen ne içtin kuzum?

• Beğen
Tepkiler: muhammed4949 ve İhtiyar007
muhammed4949

muhammed4949

Üye
bu nasıl soru la ağaçlar da taşlarda topraktan olduğu için onlar da düşünür ama nasıl onlar hep secde ederek düşünür :)

kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
bu nasıl soru la ağaçlar da taşlarda topraktan olduğu için onlar da düşünür ama nasıl onlar hep secde ederek düşünür :)

Tamamda soruya cevap niteliğinde olmadı pek bu.Sonuç olarak düşünce mi önceliklidir yoksa varlık mı ? Yani toprak olduklarından mı düşünürler yoksa düşündüklerinden mi topraktırlar ?

Ayrıca bu mantığa göre toprakla alakasız maddelerin durumu nedir merak ettim :hmmm

• Beğen
Tepkiler: Invoke
muhammed4949

muhammed4949

Üye
Tamamda soruya cevap niteliğinde olmadı pek bu.Sonuç olarak düşünce mi önceliklidir yoksa varlık mı ? Yani toprak olduklarından mı düşünürler yoksa düşündüklerinden mi topraktırlar ?

Ayrıca bu mantığa göre toprakla alakasız maddelerin durumu nedir merak ettim :hmmm
daha da açım Allah'ın yarattığı her şey düşünür biz düşünmediklerini zannetsekte. Toprak olduklarında düşünürler :)yani önce insan olması lazım ;)

KayraBey

KayraBey

Üye
Başlığı tamamlayalım...

Düşünüyorum... öyleyse Allah'a şükürler olsun ki bana akıl vermiş.

• Beğen
Tepkiler: muhammed4949 ve Invoke
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
daha da açım Allah'ın yarattığı her şey düşünür biz düşünmediklerini zannetsekte. Toprak olduklarında düşünürler :)yani önce insan olması lazım ;)

Bir dakika iyice karıştılar benim kafamda.Şimdi Allah'ın yarattığı her şey düşünür demişsin sonrasında ise toprak olduklarında düşünürler demişsin.Her madde topraktan oluşmuyor ya da toprakta bulunmuyor ama.Bu maddelerde düşünüyor kabul ediliyor ama değil mi İslam'a göre ?

Önce insan olması lazım sözüyle madde düşünceye önceliklidir demek istedin sanırım.Öyle anladım yani ben :hmmm

• Beğen
Tepkiler: muhammed4949
muhammed4949

muhammed4949

Üye
Bir dakika iyice karıştılar benim kafamda.Şimdi Allah'ın yarattığı her şey düşünür demişsin sonrasında ise toprak olduklarında düşünürler demişsin.Her madde topraktan oluşmuyor ya da toprakta bulunmuyor ama.Bu maddelerde düşünüyor kabul ediliyor ama değil mi İslam'a göre ?

Önce insan olması lazım sözüyle madde düşünceye önceliklidir demek istedin sanırım.Öyle anladım yani ben :hmmm
çok doğru söyledin önce madde olsun ki düşünesin ;)

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Düşünüyorum öyleyse uyumalıyım iyi geceler :)

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Dusunuyorum oyleyse niye bir de sigara yakmiyorum ki... Bir de karizmatik bir sekilde etrafa bakarim. Hoppa gelsin hatunlar. :hmmm :cigara:

• Beğen
Tepkiler: Emrgncy ve OttomaN TigeR
@Safak

@Safak

Üye
felsefe=ateistlık=kafirlik=cehenemın dibi :ehe

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
yav he he.

• Beğen