Dudak, Dudak Hastalıkları


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Dudak Hastalığı
Dudak Hastalığı Belirtileri
Dudak Hastalıkları Nelerdir

Ağız boşluğunu dışarıdan kapayan dudak*lar adaleden oluşmuş ve ağız mukozası ile örtülmüştür. Dil ile beraber konuşma fonk*siyonunda görev alan dudaklar normalde kapalı durur. Dıştan gelen tez, toprak, si*nek v.b. yabancı cisimlerin ağızdan içe*riye girmesini dudaklar önlemektedir. Bazı virütik hastalıkların ilk belirtisi dudaklar*da meydana gelen herpes veya halk diliyle uçuk dediğimiz yaralardır.Soğuk, rüzgâr, güneş, dudak boyası gibi dış etkenlerle de dudaklarda çatlak ve iltihaplar meydana gelir. Dudak kenarla*rında bazı vitaminlerin eksikliğinde beliren çatlak ve kabarcıklara ise perleş (perleche) veya halk dilinde yalama adı verilir. Ağız*da ve dudak kenarlarında mantarların neden olduğu enfeksiyonlar da aft denilen hastalıkların belirtisi olarak görülür.

Dudakları hasta gözüken kimselerde nedenler şunlar olabilir:

- Stres ve aşırı yorgunluk

- Ateşli hastalıklar ve mide barsak hastalıkları

- Aşırı güneş ışınlarına maruz kalma

- Hormon bozuklukları, adet öncesi zamanlar ve hamilelik

- Su kaybı

Dudak iltihapları enderdir ve genellikle ağız kenarlarında olur. Geceleri ağızdan akan tükürük veya diş tedavileri en sık görülen nedenleridir.

Dudak kuruması ve çatlaması daha çok kuru mevsimlerde ve fazla güneş altında kalınca meydana gelir. Kışın evlerde kaloriferler yanınca da hava kurur ve dudakları etkiler. Eskiden sobalı devirlerde devamlı olarak sobanın üstünde çay kaynadığından bu araz daha az gözlenmekte idi. Devamlı olarak dudaklarını dilleri ile ıslatanlarında dudakları kuru ve çatlak görünür ve ıslatmaya devam ettikçe dudakları daha da fazla kuruyacaktır. Çözüm dudakları yağlamaktır.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt