Diş Tedavileri


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Diş Tedavisi,diş ekleme,diş dolgusu,diş eti çekilmesi,diş ağrısı,diş estetiği,diş tedavileri ile ilgili bilgiler

Günümüzde gelişen dental tedaviler sayesinde kişinin kendi diş renginde hiç belli olmayan estetik dolgular yapılarak ağız sağlığını koruyup sağlıklı ve güzel bir gülüş yakalamak mümkün.Uygulamalar şu şekildedir;

— Diş Beyazlatma
— Porselen Laminalar
— Metal desteksiz tam Porselen Kronlar
— İmplant
—Estetik Dolgular


Bleaching Beyazlatma


Diş beyazlatma Home Bleaching (ev tipi) ve Office Bleaching (ofis tipi) olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Ev tipi diş beyazlatmada, alınan bir ölçü sonucunda laboratuarda kişiye özel ince, şeffaf, sadece dişleri kaplayan bir plak hazırlanır. İçine diş beyazlatma ürününü sıkarak takıyor 4 gecede üst çene ve 4 gecede alt çene beyazlıyor. Ev tipi diş beyazlatmanın avantajı, kişiye özel hazırlanan plakların saklanarak daha sonraki yıllarda ilk beyazlığına kavuşmak için tekrar kullanılabilmesidir. Ofis tipi diş beyazlatma, klinikte lazerle yapılır. Ortalama 1 saat 15 dakika sürer.


Laminalar

Lamina yönteminin çürük, aşınma, kırık veya yapısal bozukluklardan kaynaklanan durumlarda, dişlerin doğal bir görünüm kazanması açısından en etkili yöntem olduğu kesindir. Daha önceleri diş kusurlarında dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken, günümüzde daha çok lamina kaplamalar tercih edilmektedir. Diğer yenileme işlemlerine göre laminaları farklı kılan özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.


Küçük bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir. Dişinizde tırnak kalınlığında bir yuva açılması yeterlidir. Bu işlem de her zaman gerekmeyebilir.


Laminalar sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler. Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirmektedir. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. Aşınmaya karşı direnci yüksektir. Tedavini aşaması sadece 1 hafta- 10 gündür.


porselen kaplamalar


Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda artık kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dişin doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir. Ayrıca tamamen seramik, metal içermeyen bu dişler katman katman işlenerek dişin derinlemesine mevcut tüm dokuları da renk ve tonlama olarak taklit edilebilmektedir. Dişlerimizde ve tüm nesnelerde görünüm ışık ile olmaktadır. İşte metaller üzerlerinde yer alan seramiğin aksine ışığı geçiremeyerek yansıtmaktadırlar. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucun artık kaplama dişlerde hatta köprülerde dahi metalsiz porselenler kullanarak dişin doğal yapısını birebir taklit edebilen ve ışığı geçirebilen sabit protezler yapmak mümkün hale gelmiştir. Ayrıca tamamen seramik, metal içermeyen bu dişler katman katman işlenerek dişin derinlemesine mevcut tüm dokuları da renk ve tonlama olarak taklit edilebilmektedir.


Implant (Diş Ekme)


Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer İmplant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her olay için implant kullanılabilir. Her yaştan insana implant tedavisi yapılabilir.


Arka azı dişlerinin tümünün kaybedildiği durumlarda takıp çıkartılan iskelet protezler yerine, arka bölgeye implant yerleştirilerek sabit köprü yapılabilir. Tek diş kayıplarında boşluğun doldurulması için, iki yandaki dişler küçültülüp üç üyeli köprü yapmak yerine, yandaki sağlıklı dişlere dokunmadan implant yerleştirilir ve üzerine kron yapılabilir. Dişsiz ağızlarda alt protezi yerinde durmayan kişiler yemek yeme, gülme ve konuşmada zorluk çekerler. Bu gibi durumlarda iki seçenek vardır. Protez tamamıyla alınıp yeterli sayıda ( 6–8) implant yerleştirilerek sabit köprü yapılabilir veya çenenin ön bölgesine (2–4) implant yerleştirilerek mevcut protez stabil hale getirilebilir.


Estetik Dolgular

Günümüzde estetik dolgular çürük diş tedavisinde, amalgam dolguların değiştirilmesinde ve dişlerin formunun yeniden biçimlendirilmesinde kullanılmaktadır. Son teknolojiler sayesinde yapılan dolgular kendi dişinizin renginde ve formunda olur.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt