Diş Fırçalamanın Önemi


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Diş Fırçalamanın Önemi Nedir,
Diş Fırçalama Önemi

Dişleri fırçalamanın kalp hastalığına yakalanma riskini azaltabileceği bildirildi. İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen Genel Mikrobiyoloji Derneği’nin toplantısında, Bristol Üniversitesinden Prof. Howard Jenkinson, kalp hastalıklarının sigara kullanımı, kolesterol seviyesinin yüksek olması ve aşırı kiloya bağlı olduğuna ilişkin bilgileri bir yana koyarak, diş temizliğinin kalbi sanıldığından fazla etkilediğini belirtti.
Jenkinson, dişlerin düzenli fırçalanmamasının dişeti kanamalarına, bunun da ağızdaki yüzlerce bakterinin kan damarlarına girmesine neden olduğunu söyledi.


Araştırma kapsamında 4,200’den fazla 65 yaş üzeri gönüllü üzerinde kapsamlı bir diş ve psikoloji testi yapıldı.

Sonuç ise oldukça şaşırtıcı. Dişlerinden çoğunu kaybetmiş ve ağız sağlığı iyi olmayan kişilerde Alzheimer belirtilerinin ilk safhaları ile hafıza kaybı gibi problemlerin görülme riskinin diğerlerine göre çok daha fazla olduğu gözlemlendi.

Dr. Nozomi Okamoto tarafından yönetilen araştırma diş eti hastalıklarına bağlı olarak görülen diş kaybının neden beyni etkilediğine bir açıklık getiriyor. Diş etlerinde bulunan enfeksiyonlar beyini de içine kapsayan bir bölgede iltihaba neden oluyor. Bu hafıza sorunlarının nedeni olarak görülebilir.

Sağlıksız dişler ilk defa başka sağlık problemleriyle ilişkilendirilmiyor. Kalp hastalıkları, diyabet ve düşük kilolu bebek riski gibi ciddi sağlık sorunları da zayıf ağız sağlığına bağlı olarak görülebiliyor.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt