Darknet Ve Deep Web!


kartal835

kartal835

Üye

Neredeyse tüm internet kullanıcıları için Google veya Binggibi arama motorları internete açılan kapı görevini görüyor. Arama yapıyor ve sonuçları tıklıyoruz. Genellikle de arama sonucunun ilk sayfasındaki sonuçlardan öteye gitmiyoruz. Kaldı ki bir şeyi didik didik arayan ve tüm linklere tıklayan biri dahi, internette olanın aslında sadece bir kısmına erişebiliyor. Çünkü inanılanın aksine Google internetin tümünü bilmiyor. İnternette bir şeyi arama motorlarından saklamak, görünüşe bakılırsa oldukça kolay.Darknet


Bildiğmiz internetten farklı olarak darknet, herkesin erişebildiği bir internet değil. Sadece kendi güvendiği kullanıcılara izin veren sistem, istenmeyen kişilere karşı bariyer oluşturuyor. Tabii bu durum illegal ve pornografik içeriğinde buralarda yaygınlaşmasına zemin hazırlıyor.

Aslında darknet, diğer internet hizmetleriyle aynı mantıkla çalışıyor: e-mail, dosya paylaşım, web sayfaları gibi.

İnternette son zamanlarda meydana gelen bazı gizli ağlar P2P yerine F2F (friend to friend) olarak adlandırılıyor. P2P'nin aksine F2F'de server yok ve kullanıcılar birbirleriyle konuşamıyorlar. Birbirlerini IP adresleriyle tanıyorlar. Tabii böyle olunca istenmeyen birinin ağa girip nelerin arada gidip geldiğini yakalaması imkansız hale geliyor.
Freenet

F2F kurmak için en popüler yazılımlardan biri Freenet. Yazılım bildiğimiz internet altyapısını kullansa da birçok bakımdan klasik internetten ayrılıyor. Kişiler arasında tamamen kapalı iletişim sağlayabilen Freenet, bir e-mail sistemi ve bir foruma da sahip.

Freenet'in geliştirilme amacı, kullanıcılarının anonim olduğu, tamamen özgür ve sansürden uzak bir ağ oluşturmak. Özellikle Çin gibi ülkelerde kullanıcılar devletten korkmadan özgürce bilgi ve veri alışverişi yapabiliyorlar. Hiçbir veri direk olarak iki kullanıcı arasında gidip gelmiyor. Bunun yerine, P2P ağlarına benzer şekilde, diğer Freenet kullanıcıları arasında dolaşarak hedefine ulaşıyor. Bu yüzden iki kullanıcı arasındaki iletişimi takip etmek aşırı derecede zor. Bu ağın herkese açık olan internetle bir bağlantısı olmadığı için, arama motorları da Freenet'den habersiz kalıyor.Herkes için darknet


Billy Hoffman'ın dediğine göre, yazılımları indirmek, kurmak ve ayarlamakla bu kadar uğraşmak gerekmese darknet çok daha yaygın olabilirdi. Ama bu şu an için pek mümkün görünmüyor.
Deep web

Deep web


Darknet gibi arama motorlarından içeriğini ve kullanıcılarını saklayan diğer bir ağ ise deep web. Ama temelde darknet'ten oldukça farklı bir yapıya sahip. Bir kullanıcı, veritabanına erişmek istediğinde içerik dinamik olarak o sırada oluşturuluyor. Ancak bu şekilde erişilebilen veritabanı, tabii ki Bing, Google ve Yahoo gibi arama motorlarının pençesinden rahatlıkla kaçıyor. Deep web'in serveri bulunsa da, özellikle arama motoru robotlarını ayıkladığı için yine içeri sızılması mümkün olmuyor.

 
Üst Alt