Püf Noktası Dahili Depolama Birimleri UFS

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Dahili Depolama Birimleri UFS
Telefondaki dahili depolama biçimlerini anlattığımız yazı serimize UFS ile devam ediyoruz . Önceki yazımızı okumadıysanız Püf Noktası - Dahili Depolama Biçimleri eMMC
buradan gidebilirsiniz.

UFS' nin açılımı en yaygın şekliyle Universal Flash Storage yani Universal flash depolamadır .
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

UFS eMMC ve sd kartın yerine konumlandırılmıştı ayrıca UFS geliştirme sürecinde zamanının sektördeki lider firmaları olan Nokia ,Sony, Texas Instruments , Samsung gibi firmalar tarafından desteklenmiştir.

UFS , eMMC' den daha farklı veri aktarım kullanarak her aktarım kanalında 2.9 GBit/s olan veri aktarım hızını her kanalda 5.8 Gbit/s ' ye çıkarmayı hedefleyen bir dahili depolama biçimiydi ve bunu ilerleyen zamanlarda başarmıştı. Bunu görmek görmek için UFS versiyonlarını karşılaştırmasına bakmamız gerekli lakin öncesinde şu noktaya dikkat çekmek istiyorum .

Bu resim bizlere UFS' nin yapılış amacının PC ' lerde bir devrim niteliğinde olan SSD ' nin hızını eMMC ' deki gibi düşük enerji tüketimi, flash (yazılım dosyaları) özellikleriyle birleştirmek olduğunu anlatıyor . Peki UFS bunu başarabildi mi ? Sorusu aklınıza gelmiştir sanırsam . Bu sorunuzun cevabını aşağıdaki tabloda bulacaksınız .

Ocak 2019 da tanıtılan UFS 2.1 1000 mb/s okuma, 260 mb/s yazma hızına sahipken bir ay sonra tanıtılan UFS 3.0 2100 mb/s okuma , 410 mb/s yazma hızıyla Günümüz Ssd ' lerin 500 mb/s okuma ve yazma hızına sahip olduğunu düşünürsek yukarıdaki sorunun cevabını evet UFS SSD hızını , eMMC özellikleriyle birleştirmeyi başarabilmiştir diyebiliriz.

UFS ' in son versiyonu 3.0 UFS 2.1 ' e kıyasla ne kadar hızlı olduğunu daha net bir şekilde görebilmek için aşağıdaki tabloya bakalım .

Pcmark sürekli yazma testindeki sonuçlara göre
Samsung Galaxy S10+ ( UFS 2.1 ) göre
OnePlus 7 Pro ( UFS 3.0) yaklaşık 500 mb/s daha fazla okuma hızına sahip. Baya etkileyici .

Son olarak yonga setlerinin sahip olduğu UFS versiyonlarından bahsederek yazıma son vermek istiyorum.

Snapdragon 820, 821 Kirin 950,955 Exynos 7420 UFS 2.0 barınırıyor.

Snapdragon 835,845,850 Kirin 960,970,980 , Exynos 9820 UFS 2.1 barındırıyor.

Snapdragon 855 , Exynos 9820 , Kirin 990
UFS 3.0 barındırıyor .
İçeriği görebilmek için Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
  • Şaşırdım
Tepkiler: arslan3332, PALA. ve Buğra

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Sonraki konumuz ne olsun ?

• Beğen
Tepkiler: PALA.
Buğra

Buğra

Admin
Eline sağlık güzel konu olmuş.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Yine güzel bir paylaşım.
Sonraki yazı 250 gb fiyat analizi olsun.
Malum 250 gb ssd 200 liralara düştü...

• Sevdim
Tepkiler: MAERKEK

Üst Alt