CWM Recovery Nedir | Nasıl Yüklenir | Nasıl Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
CWM Recovery Nedir | Nasıl Yüklenir | Nasıl Kullanılır?
CF-Root Kernel
CF-Root bir çeşit kerneldir. ChainFire nickli şahsın hazırladığı özel kernel dosyası odin ile telefona flaşlanarak uygulanır. Bu kernel ile telefona superuser(root) dışında CWM uygulaması da yüklenir. Bu uygulama içerisinde kernel, rom, root vb. ile ilgili çeşitli gelişmiş ayarlar ve araçlar yer alır. Ayrıca varsayılan recovery moduna yeni ve gelişmiş seçenekler ekleyen CWM Recovery modu yüklenir ve daha fazla kontrol sağlanır. Bu kernel yüklendiğinde cihaz otomatik olarak rootlanmış olur. Diğer root ile aynıdır. Aralarında bir fark yoktur.

CWM Recovery Nedir?

CWM Recovery, CF-Root kerneli ile birlikte yüklendiği gibi ayrı olarak rootsuz telefonlara root yetkisi olmadan da yüklenebilir. CWM Recovery'nin normal recovery modundan farkı aşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi daha fazla fonksiyona sahip olmasıdır. Bu menülerden sistem, sdcard, mmc formatlama, fabrika ayarlarına dönme, uygulama artıklarını temizleme, modifiye zip dosyaları yükleme vb. işlemler yapılabilmektedir.

Eski recovery modu CWM Recovery

Nasıl Kullanılır?

CWM Recovery menüsüne girdiğinizde liste şeklinde hazırlanmış bir menü karşınıza gelir. Bu menüde ilerlemeyi ses açma ve ses kısma tuşları ile yaparsınız. İşlevlerin çalıştırılması ise Home tuşu yada Güç tuşuyla yapılmaktadır. Son dönemde dokunmatik versiyonu da çıkmış olup burada menüler ekran üzerinden dokunma ile işlerlik kazanmaktadır. Aralarında temel fonksiyonlar açısından bir fark yoktur. Menülerin kullanımları ve hangi işler için kullanılabileceklerini şu şekilde açıklayabiliriz;

- reboot system now
- apply update from sdcard (sdcard içinde bulunan update.zip dosyasını yüklemek için kullanılır.)

- wipe data/factory reset (cihazdaki tüm kişisel veri ve ayarları sıfırlamak için kullanılır.)
- wipe cache partition (önceki kurulumlardan kalan verileri temizlemek için kullanılır.)
- install zip from sdcard
>>choose zip from sdcard (sdcard içinde bulunan zip uzantılı rom ve modifikasyonları kurmak için kullanılır.)

>>apply sdcard/update.zip (apply update from sdcard ile aynı işlevi görmektedir.)
>>toggle signature verification (imza kontrolünü açıp kapatır. açık konumda iken imzalanmamış çoğu custom rom yüklenemez.)
>>toggle script asserts (komut işlevlerini açıp kapatır. çoğu kullanıcı bu seçeneği kullanmaz.)
>>choose zipe from internal sdcard (dahili depolama alanından zip dosyası seçip yüklemeye yarar.)
>>go back (bir önceki menüye dönmenizi sağlar.)
- backup and restore
>>backup (telefonda kurulu olan sistemi herşeyi ile birlikte yedeklemede kullanılır.)

>>restore (daha önce backup kısmından alınan yedeği geri yüklemek için kullanılır.)
>>advanced restore (daha gelişmiş seçeneklerin bulunduğu üstteki seçenek ile aynı işe yarayan kısım.)
>>backup to internal sdcard (hafıza kartı kullanıyorsanız dahili depolama alanına yedek almak için kullanılır.)
>>restore from internal sdcard (daha önce dahili depolama kısmına alınan yedeği geri yüklemek için kullanılır.)
>>advanced restore from internal sdcard (bir üstteki seçeneğin daha gelişmiş geri yükleme seçeneğidir.)
- mounts and storage (bu bölüm karşılık gelen partition kısımlarını aktif/inaktif hale getirmeyi ve buraları formatlamayı sağlar)
>>mount(unmount) /efs
>>mount(unmount) /cache
>>mount(unmount) /system
>>mount(unmount) /data
>>mount(unmount) /sdcard
>>mount(unmount) /emmc
>>format /cache
>>format /system
>>format /data
>>format /sdcard [Hafıza kartınız(external sdcard) takılı ise onu formatlar, takılı değilse dahili hafızayı(internal sdcard) formatlar]

>>format /emmc [Hafıza kartınız(external sdcard) takılı ise dahili hafızayı(internal sdcard) formatlar
>>mount USB storage (recovery açık ike usb kablosu ile dahili depolama alanına erişimi sağlar)
>>go back
- advanced
>>reboot recovery (recovery modunu kapatıp açmada kullanılır.)

>>wipe dalvik cache (java sanallaştırması için kullanılan geçici dosyaları temizler.)
>>wipe battery stats (batarya kullanım istatistiklerini sıfırlar.)
>>report error (recovery üzerinden yapılan işlemlerde çıkan hata kayıtlarının görüntülenebildiği kısımdır.)
>>key test (telefon tuş fonksiyonlarının test edilebildiği kısım.)
>>show log (recovery üzerinde yapılan işlemlerin kayıtlarının görüntülenebildiği kısım.)
>>partition sd card (sdcard bölümünün boyutlandırmasının yapılabildiği ve depolama alanının boyutunun belirlenebildiği kısımdır. işlemden sonra bu bölümler otomatik formatlanır.)
>>fix permissions (dosya izinlerinin varsayılan ayarlara döndürüldüğü kısım.)
>>go back
- power off (cihazı komple kapatır.)

- go back

CF-Root Kernel Kurulumu Nasıl Yapılır?

1- Stock Firmware(Rom) bölümlerinden kullandığınız firmware versiyonuna ait konudaki (eğer yoksa bir önceki veya sonraki versiyonun dosyasını da yükleyebilirsiniz) cf-root dosyasını indirin
2- Odin programını açın
3- PDA kısmına tıklayarak bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz tar uzantılı CF-Root kernel dosyasını seçin(tar yada md5 uzantılı olması gereklidir.)
4- Telefonu kapatıp Download Mod a alın
5- Telefonu usb kablonuz ile PC ye bağlayın
6- ID:COM yazan bölümün altında ki boş pencere SARI renk olunca START butonuna basın (Alt taki resimde görüldüğü gibi olacak)

7- Eğer telefonunuzu görmezse sürücülerinizde eksiklik vardır. kies programını yükleyin ama çalıştırmayın. sürücüler onunla birlikte gelecektir.
8- Yükleme işlemleri bittiğinde telefon otomatik olarak kendisi açılacak ve Menüde SUPERUSER uygulamasını göreceksiniz.

Önemli Not: Kendi telefonunuza ait her sürümün cf-root dosyası birbirine yüklenebilir. Sorun oluşturmaz. Tek dikkat etmeniz gereken 4.0.x sürümün cf-root dosyasını 2.3.x sürümüne yüklememeniz yada tam tersi.

Alıntı

• Beğen
Tepkiler: gokturk_28, goldmobile, sat s3 al ve 13 diğerleri

mkkaynak

Üye
cm-10.1-20130207-NIGHTLY-galaxysmtd.zip ve gapps-jb-20121212-signed.zip dosyalarını indirdim. İndirdiğim yerde birisi İMEİ numaram kayboldu diye bir sorun yazmış ama daha sonra ne olduğunu bahaetmemiş. Bende Turkell den alınma bir i9000 var gigerbread yüklü . Bu cihaza bu Cwm yüklersem olurmu? Bu sistemde Net işlemlerinin hepsi olabiliyormu AP mode WİFİ ve diğer özellikler. Ayrıca GPS pusula özellikleri gibi i9000 nin desteklediği özellikler çalışabiliyormu?
Mehmet karakaynak

TCCwolkan1

Üye
Backup'a rom'da diyebilirmiyiz ? Yani yeni bir rom yükledik diyelim eskiye dönerken bu backup'ı kullanabilirmiyiz orjinal rom niyetine ?

jamshot

Üye
hocam ilk önce bi odin nedir açıklasaydınız keşke. bu konuyu telefonu sadece rootlu olanlar için hiçbir şey bilmiyorlarmış gibi davranılırsa daha güzel daha yararlı olur. ben şahsen araştırıyorum bayadır tüm açıklamalar bunun gibi olduğu ve yarısındaki terimleri bilmediğim için kapatıyorum. çünkü her birini araştırırken yeni bir terim çıkıyor karşımıza.

scanf33

Üye
Arkadaslar telefona rom attim telefonun download modu gitti eski surume donemiyorum download modu nasil geri gelir

kapakli511

kapakli511

Üye
benim telefon galaxy y cwm 6 yı yüklicemde dosya yok

carizma2396

Üye
root attım super use de geldi yardımcı olabilecek varmı sorularım olacak telefon xperia arc s

seko1666

Üye
Hocam 4.1.2 xxls8 kullanıyorum ancak cf root dosyasını bulamıyorum yardımcı olurmusun

cakal_2006

Üye
samsung i9100p modeline uygun cwm modu varmı acaba

the06

the06

Üye
CF-Root Kernel
CF-Root bir çeşit kerneldir. ChainFire nickli şahsın hazırladığı özel kernel dosyası odin ile telefona flaşlanarak uygulanır. Bu kernel ile telefona superuser(root) dışında CWM uygulaması da yüklenir. Bu uygulama içerisinde kernel, rom, root vb. ile ilgili çeşitli gelişmiş ayarlar ve araçlar yer alır. Ayrıca varsayılan recovery moduna yeni ve gelişmiş seçenekler ekleyen CWM Recovery modu yüklenir ve daha fazla kontrol sağlanır. Bu kernel yüklendiğinde cihaz otomatik olarak rootlanmış olur. Diğer root ile aynıdır. Aralarında bir fark yoktur.

CWM Recovery Nedir?
CWM Recovery, CF-Root kerneli ile birlikte yüklendiği gibi ayrı olarak rootsuz telefonlara root yetkisi olmadan da yüklenebilir. CWM Recovery'nin normal recovery modundan farkı aşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi daha fazla fonksiyona sahip olmasıdır. Bu menülerden sistem, sdcard, mmc formatlama, fabrika ayarlarına dönme, uygulama artıklarını temizleme, modifiye zip dosyaları yükleme vb. işlemler yapılabilmektedir.

Eski recovery modu CWM Recovery

Nasıl Kullanılır?

CWM Recovery menüsüne girdiğinizde liste şeklinde hazırlanmış bir menü karşınıza gelir. Bu menüde ilerlemeyi ses açma ve ses kısma tuşları ile yaparsınız. İşlevlerin çalıştırılması ise Home tuşu yada Güç tuşuyla yapılmaktadır. Son dönemde dokunmatik versiyonu da çıkmış olup burada menüler ekran üzerinden dokunma ile işlerlik kazanmaktadır. Aralarında temel fonksiyonlar açısından bir fark yoktur. Menülerin kullanımları ve hangi işler için kullanılabileceklerini şu şekilde açıklayabiliriz;

- reboot system now
- apply update from sdcard (sdcard içinde bulunan update.zip dosyasını yüklemek için kullanılır.)
- wipe data/factory reset (cihazdaki tüm kişisel veri ve ayarları sıfırlamak için kullanılır.)
- wipe cache partition (önceki kurulumlardan kalan verileri temizlemek için kullanılır.)
- install zip from sdcard

>>choose zip from sdcard (sdcard içinde bulunan zip uzantılı rom ve modifikasyonları kurmak için kullanılır.)
>>apply sdcard/update.zip (apply update from sdcard ile aynı işlevi görmektedir.)
>>toggle signature verification (imza kontrolünü açıp kapatır. açık konumda iken imzalanmamış çoğu custom rom yüklenemez.)
>>toggle script asserts (komut işlevlerini açıp kapatır. çoğu kullanıcı bu seçeneği kullanmaz.)
>>choose zipe from internal sdcard (dahili depolama alanından zip dosyası seçip yüklemeye yarar.)
>>go back (bir önceki menüye dönmenizi sağlar.)
- backup and restore
>>backup (telefonda kurulu olan sistemi herşeyi ile birlikte yedeklemede kullanılır.)
>>restore (daha önce backup kısmından alınan yedeği geri yüklemek için kullanılır.)
>>advanced restore (daha gelişmiş seçeneklerin bulunduğu üstteki seçenek ile aynı işe yarayan kısım.)
>>backup to internal sdcard (hafıza kartı kullanıyorsanız dahili depolama alanına yedek almak için kullanılır.)
>>restore from internal sdcard (daha önce dahili depolama kısmına alınan yedeği geri yüklemek için kullanılır.)
>>advanced restore from internal sdcard (bir üstteki seçeneğin daha gelişmiş geri yükleme seçeneğidir.)
- mounts and storage (bu bölüm karşılık gelen partition kısımlarını aktif/inaktif hale getirmeyi ve buraları formatlamayı sağlar)
>>mount(unmount) /efs
>>mount(unmount) /cache
>>mount(unmount) /system
>>mount(unmount) /data
>>mount(unmount) /sdcard
>>mount(unmount) /emmc
>>format /cache
>>format /system
>>format /data
>>format /sdcard [Hafıza kartınız(external sdcard) takılı ise onu formatlar, takılı değilse dahili hafızayı(internal sdcard) formatlar]
>>format /emmc [Hafıza kartınız(external sdcard) takılı ise dahili hafızayı(internal sdcard) formatlar
>>mount USB storage (recovery açık ike usb kablosu ile dahili depolama alanına erişimi sağlar)
>>go back
- advanced
>>reboot recovery (recovery modunu kapatıp açmada kullanılır.)
>>wipe dalvik cache (java sanallaştırması için kullanılan geçici dosyaları temizler.)
>>wipe battery stats (batarya kullanım istatistiklerini sıfırlar.)
>>report error (recovery üzerinden yapılan işlemlerde çıkan hata kayıtlarının görüntülenebildiği kısımdır.)
>>key test (telefon tuş fonksiyonlarının test edilebildiği kısım.)
>>show log (recovery üzerinde yapılan işlemlerin kayıtlarının görüntülenebildiği kısım.)
>>partition sd card (sdcard bölümünün boyutlandırmasının yapılabildiği ve depolama alanının boyutunun belirlenebildiği kısımdır. işlemden sonra bu bölümler otomatik formatlanır.)
>>fix permissions (dosya izinlerinin varsayılan ayarlara döndürüldüğü kısım.)
>>go back
- power off (cihazı komple kapatır.)
- go back

CF-Root Kernel Kurulumu Nasıl Yapılır?
1- Stock Firmware(Rom) bölümlerinden kullandığınız firmware versiyonuna ait konudaki (eğer yoksa bir önceki veya sonraki versiyonun dosyasını da yükleyebilirsiniz) cf-root dosyasını indirin
2- Odin programını açın
3- PDA kısmına tıklayarak bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz tar uzantılı CF-Root kernel dosyasını seçin(tar yada md5 uzantılı olması gereklidir.)
4- Telefonu kapatıp Download Mod a alın
5- Telefonu usb kablonuz ile PC ye bağlayın
6- ID:COM yazan bölümün altında ki boş pencere SARI renk olunca START butonuna basın (Alt taki resimde görüldüğü gibi olacak)

7- Eğer telefonunuzu görmezse sürücülerinizde eksiklik vardır. kies programını yükleyin ama çalıştırmayın. sürücüler onunla birlikte gelecektir.
8- Yükleme işlemleri bittiğinde telefon otomatik olarak kendisi açılacak ve Menüde SUPERUSER uygulamasını göreceksiniz.

Önemli Not: Kendi telefonunuza ait her sürümün cf-root dosyası birbirine yüklenebilir. Sorun oluşturmaz. Tek dikkat etmeniz gereken 4.0.x sürümün cf-root dosyasını 2.3.x sürümüne yüklememeniz yada tam tersi.

Alıntı

bu programı yükledikten sonra tabletim açılmadı hı level yazısında takılı kaldı nasıl açacam ben şimdi tableti

Penci Hoca

Penci Hoca

Üye
Arkadaşlar bilginiz olsun bu yöntem sadece samsung cihazlar üçün olmalı!!
Çünkü Sony Xperia cihazlar üçün CWM yükleme yöntemi böyle deyil!
Konu açan arkadaş bununla ilgili açıklama yaparsa iyi olacak :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Reşwan
Penci Hoca

Penci Hoca

Üye
bu programı yükledikten sonra tabletim açılmadı hı level yazısında takılı kaldı nasıl açacam ben şimdi tableti

Bu yöntem Xperia cihazlarda geçersizdir!!
Senin tabletinde malesef desteklemeyendir.

Mahmutylmz00

Mahmutylmz00

Üye
:tşk:

Mücteba

Mücteba

Üye
hocam önce root atıp sonra cwmyimi yuklemek
lazım ???

q0nzalez

q0nzalez

Üye
galaxy ace yi rootladım cwmyide recoveryden yükledim buraya kadar her şey tamam ama cwmyi yükledikten sonra recovery moda giremiyorum galaxy yazısı geliyo ekrana ve sol üstte yeşil bi üçgen çıkıyo açamadım bir türlü bilgisi olandan yardım bekliyorum

gök-türk

Üye
Emeğinize sağlık ama konuyu açan arkadaş kayıp. Millet hep patlamış.
Riskli bir yöntem.

Mhmmd Ali

Mhmmd Ali

Üye
çok:tşk:

sefo1

sefo1

Üye
arkadas benrootladim fakat bigisayarsiz oldu ama bacuk indirdim oynarken samsung galaxiy s2 fransa dan bouyg telefonun kapandi acilmiyor recevir yaptim olmuyor sadece galaxi yazisi cikiyor bide tel batarya bozuk gosteriyor acilmiyor yardim edin yeniden nasil teli ayaga kaldiririm

• Beğen
Tepkiler: mert öztop
kalem53

kalem53

Üye
Selam arkadaşlar ben samsung galaxy note 10.1 gt n8005 modelini kullaniyorum ve çok büyük bir sorunum var ve bu konuda bilgili olan arkadaşlar lütfen bana yardımcı olsun "sorunum şu, tabletimi rootladim ve sistem dosyalariyla çok oynadım. Ve sonucunda internetten hicbir video izleyemiyorum. Video kaydedeniyorum youtube programindan veya internet sitesinden hiçbir şekilde video izleyemiyorum. Kisacasi hapi yuttum. Yeni sistem yuklemem gerekiyor sanirim ama hiçbir bilgim de yok facemden bilgisi olan arkadaşlar bana bi ulaşa bilirmi "

mustafainceli01

mustafainceli01

Üye
Arkadaşlar bende galaxy tab 2 7.0 var rotlu ve cwm li düşündüm cynogen mod yüklicem
biliyorum yüklemeyi bazı sorularım var ?
1: cm-10.2-20131109-NİGHTLY-p3110 var elimde ama bunun Türkçe dili varmı ? bide
2:cm-10.2-20131109-NİGHTLY-p3110 bununla bu uyumlumu gapps-jb-20130813-signed
3:Bide P3310XXCLK7 4.1.1 Sürümünden hızlı çalışırmı ?

Üst Alt