GM Discovery 2 [Custom Rom] Discovery II - Discovery II+ Lollipop Görünümlü Kitkat Rom

Sponsorlu Bağlantılar

Teknojix

Teknojix

Üye
    Konu Sahibi
[Custom Rom] Discovery II - Discovery II+ Lollipop Görünümlü Kitkat Rom
Öncelikle herkese tekrardan merhaba arkadaşlar.
Şunu söyliyeyim ki cihazınızın başına gelebilecek olaylardan sorumlu değilimdir. Zaten bu romu kurarkan telefonun brick olması çok zordur. Sounsuz bir şekilde kurulum yapabilirsiniz. Sorununuz olursa elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikle gerekli yazılım dosyalarını ve recovery'i indirelim:

NOT: Romun 1.versiyonu asıl romdur diğerleri ise güncellemedir onları sırasıyla kurucaksınız.

Gerekli olan dosyaları indirdikten sonra dosyaları telefonunuza atın.

Şimdi telefona TWRP recovery kuracağız. Kurulum için:

Telefonunuz Rootlu ise:
1) TWRP recovery indirip rar dan çıkartın. Recovery img dosyasını telefonun kendi hafızasına ana klösere atın.
2) Marketten Mobileuncle MTK Tools indirip kurun.
3) Program açıldığında root yetkisi isteyecek kabul edin.
4) Recovery'e tıklayın, en üstte sd yazan kısımda telefon hafızasına attığınız recovery.img dosyasını seçin ve onaylayın. Yeniden başlatmak isteyecek kabul edin. Telefonunuz TWRP 2.8.5.0 recoveryde açılacaktır.

Telefonunuz Rootsuz ise:
1) PC de Antivirüs ve güvenlik duvarını kapatın.
2) indirip masa üstüne çıkartın.
3) TWRP Recovery indirip rardan çıkartın ve SP Flash Tool klasörünün içine atın.
4) SP Flash Tool açın "scatter dosyası bulunamadı" diyecek. Scatter-loading kısmına basın ve açılan kısımdan MT6592_Android_Scatter.txt dosyasını seçin.
5) Tiklerden sadece recovery işaretli olmalıdır kontrol edin. Recovery kısmında Location sütununa tıklayıp indirdiğiniz recovery.img dosyasını gösterin (kendisi seçicektir ama garanti olsun)
6) Download'a basın ve telefonunuz kapalı iken pcye bağlayın (Bazı arkadaşlar download kısmına basar basmaz telefonu hemen bağlayor, bazıları ise 5sn bekliyor. Hangi seçenekte yüklemeye başlarsa artık).
7) Yeşil daire çıktığında recovery yüklenmiş olacaktır.

Recovery kurduktan sonra telefonu kapatıp ses yükseltme tuşuna basarak güç düğmesine basılı tutuyoruz ve ardından ekranda yazı geldiğinde güç tuşuna basmayı bırakıyoruz.

Recovery açılacaktır. Buradan wipe kısmına gelip advanced wipe tıklıyoruz. Burada Dalvik Cache,Cache,Data,System,Custpack > tiklerini işaretliyerek Swipe to Wipe çubuğunu sona getiriyoruz.

Ardından telefonumuz formatlandıktan sonra
ana sayfaya dönüp Mount > System,Custpack tiklerini geri kaldırıyoruz.

Tekrar ana sayfaya gelip Install kısmından ilk önce romun v1'ini bulup üzerine tıklıyoruz ve swipe to confirm flash çubuğunu en sona getiriyoruz ve kurulma başlayacaktır. Yükleme bittikten sonra aynı işlemleri v2 ve v3 içinde yapın ve reboot system diyerek telefonun açılmasını bekleyin.

NOT: Telefonumuz kullanıma hazırdır :) Ancak lollipop kilit ekranını ayarlamak için telefonunuzun uygulamalar menüsünde yüklü gelen ''L LockScreen'' adlı uygulamayı açın. Daha sonra dili türkçe yaparak üstten L LockScreen'i Etkinleştire tıklayın ve Lockscreen ayarlarına gelerek ''Sistem Kilit Ekranını Devre Dışı Bırak'' tıklayın ve ardından en alttan yok deyin. Ve artık tamamdır telefonunuz tıpkı lollipop gibidir. Güle güle kullanın :)

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Telefonu kurunca kurulumdan dili türkçe yapıp kurun ve ayrıca telefon kurulumu yapınca anasayfa için sizden hangi lanucher ile gözükmesini isteyecek burada GOOGLE ASİSTAN LANUCHER'İ SEÇİN aksi taktirde uygulamalar menüsü gözükmez. Eğer yanlışıkla diğerini seçtiyseniz panik yapmayın. Ayarlara gelip ayarlardan ana ekrandan düzeltebilirsiniz.

Ekran Görüntüleri:

NOT: Kendi telefonum olan Discovery II+ modelinde sorunsuz bir şekilde kurulum yapılmıştır.

NOT:Eğer telefonunuz plus modeli ise her açılışta 2. yuvada sim kartı bulunamadı hatası verir bunu düzeltmek için Google Playdan bir dosya yöneticisi indirip system içindeki build.prop dosyasını açıp dualsim.ui.support ayarını trueden false yapın. Böylece birdaha o uyarıyı almazsınız.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: yaytas, Gofrettin115 ve ÇaRşI 2387

ÇaRşI 2387

ÇaRşI 2387

Üye
Eline sağlık bu daha iyi oldu, ben kurduğumda hafıza kartını görmemişti bunda durum ne

Teknojix

Teknojix

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkürler. :)
Bunda hafıza kartını görüyor bir sıkıntı yok gayette akıcı halde çalışıyor.

• Beğen
Tepkiler: Gofrettin115 ve ÇaRşI 2387
Gofrettin115

Gofrettin115

Üye
Teşekkürler. :)
Bunda hafıza kartını görüyor bir sıkıntı yok gayette akıcı halde çalışıyor.
Gerçek lollipop mu yani 5.0 uygulamaları çalışır mı bide şarj fln nasıl bug varmı

Teknojix

Teknojix

Üye
    Konu Sahibi
Gerçek lollipop değil. Görünümü lollipop ve cihaz hakkında da lollipop olarak gözüküyor. Ancak rom kitkattır. Cihaz sürümünün üstüne ard arda bastığınızda kitkat gelmekte.

Şarjı şu ana kadar iyi gidiyor ayrıca telefonun geliştirici seçeneklerinde cpu performansını kısmak için ayarlar var bu gerçekten güzel olmuş :) Ben ikisinide 728 mhz'e çektim daha fazla ısınmıyor ve daha fazla şarjı gitmiyor. Şu anlık romdan gayet memnunum.

• Beğen
Tepkiler: ÇaRşI 2387 ve Gofrettin115
Gofrettin115

Gofrettin115

Üye
Gerçek lollipop değil. Görünümü lollipop ve cihaz hakkında da lollipop olarak gözüküyor. Ancak rom kitkattır. Cihaz sürümünün üstüne ard arda bastığınızda kitkat gelmekte.

Şarjı şu ana kadar iyi gidiyor ayrıca telefonun geliştirici seçeneklerinde cpu performansını kısmak için ayarlar var bu gerçekten güzel olmuş :) Ben ikisinide 728 mhz'e çektim daha fazla ısınmıyor ve daha fazla şarjı gitmiyor. Şu anlık romdan gayet memnunum.
Aslında gecesim varda değecek mi diye bi sorum var kafamda yani stock dan + sı olması lazım yani geçmesine gecerizde degsin yani neyse kullandıkça fikirlerini yazarsin bug fln okey aeo
Ekran suresi fln pil istatisligide atabilirsen screenshot sevinirim:)

Teknojix

Teknojix

Üye
    Konu Sahibi
Stock rom gerçekten çok sıkıcıydı ve durum çubuğunun inişi bile azcık bir şey kasarak iniyordu yani GM yazılımı ne yaparsın ki. Şu romda durum çubuğu bile çok akıcı iniyor bildirim gelince kilit ekranında gözüküyor. Daha öyle yoğun kullanmadım. Daha yeni yeni oyun yüklüyorum 2-3 güne tam deneyimlerimi yazarım. Rom gerçekten kaliteli başlangıçta açılan uygulamaları bile kontrol edebiliyorsunuz. Şarj bence eskisine göre daha az azalıyor. Gereksiz şeyleri ve çok şarj yiyen şeyleri silmişler sanırsam.

Bence ben geçmeni öneririm. Kaybedecek neyin var ki. Stock rom gerçekten çok sıktı. Beğenmezsen orjinale dönebilirsin üstelik.

• Beğen
Tepkiler: Gofrettin115 ve ÇaRşI 2387
ÇaRşI 2387

ÇaRşI 2387

Üye
Durum çubuğunu şeffaf yapabilirmiyiz stock taki gibi

Teknojix

Teknojix

Üye
    Konu Sahibi
Sanırım o çubuğu çekince butonların bulunduğu arkaplanı diyorsun maalesef olmuyor. Ama koyu mavi de hoş duruyor.

• Beğen
Tepkiler: ÇaRşI 2387
Mr.Dat

Mr.Dat

Üye
Xposed mödüllerinde sorun var mı? yada hangi mödüller sorun çıkarıyor

simsekbaris08

simsekbaris08

Üye
BEYLER BENDE O MENU YU ACINCA OLE GOZUKMUYOR BEYAZ KAGIT USTU UYGULAMALAR GOZUKMUYOR

Teknojix

Teknojix

Üye
    Konu Sahibi
Xposed mödüllerinde sorun var mı? yada hangi mödüller sorun çıkarıyor

Xposed açıkçası denemedim ve denemeyeceğim. Çünkü orijinal romda xposed araçlarını yüklerken brick oldu telefon. O yüzden bu işlere bulaşmam denemek isteyen deneyebilir.

BEYLER BENDE O MENU YU ACINCA OLE GOZUKMUYOR BEYAZ KAGIT USTU UYGULAMALAR GOZUKMUYOR

Ekran görüntüsü alıp atarsan yardımcı olabiliriz.

ÇaRşI 2387

ÇaRşI 2387

Üye
Rom gayet güzel ama bende onetouch başlatıcı simgesi yok anaekranda

Teknojix

Teknojix

Üye
    Konu Sahibi
Ana sayfadaki başlatıcı simgesi menüye geçiş tuşu
Hocam yukarda da yazdim. Okumamışsınız sanirsam. Ayarlar ana ekrandan google asistan lanucheri secin duzelecektir. Alcatel one touch lanucherde gozukmuyor

• Beğen
Tepkiler: ÇaRşI 2387
ÇaRşI 2387

ÇaRşI 2387

Üye
Hocam yukarda da yazdim. Okumamışsınız sanirsam. Ayarlar ana ekrandan google asistan lanucheri secin duzelecektir. Alcatel one touch lanucherde gozukmuyor
Halbuki o launcher daha güzel bence :)

Mr.Dat

Mr.Dat

Üye
bu romun lib-boot.img vs. kullanılarak rom portlayamazmıyız.Cyanogen mod çok güzel gider olsa.ben denedim ama costpack kafamı karıştırıyor.bir yerde çakışma çıkıyor.

ÇaRşI 2387

ÇaRşI 2387

Üye
Şu an kullanıyorum , sadece 2G modu yok sanırım bide şu mavimsi rengi değişebilsem :)
ayrıca opera minide aşağı yukarı kaydırırken miui deki gibi tersine gidiyor

Üst Alt