Chromium vs Chrome


Genc007

Genc007

Üye
0_4eqLz4N3zvQ7PObW.jpg

Chrome, Google tarafından geliştirilen ve sürdürülen bir web tarayıcısı. Chrome, Chromium'un açık kaynak kodlu web tarayıcısını kullanmakta.

Chromium, The Chromium Project tarafından geliştirilen ve sürdürülen açık kaynaklı bir web tarayıcısı. Git haddeleme sürümü web tarayıcısı ilk olarak 2008 yılında tanıtıldı ve farklı bölümleri BSD Lisansı ve diğer bölümler için MIT Lisansı ve LGPL dahil olmak üzere farklı ücretsiz yazılım lisansları altında piyasaya sürüldü.

2008'de yayınlanan Chrome, Google tarafından geliştirilen ve sürdürülen özel bir web tarayıcısı. Chrome ve Chromium tarayıcısının birbirine bağlı olmasının nedeni, Chrome'un Chromium'un kaynak kodunu kullanmasıdır.

Chromium ve Chrome tarayıcılarını, logolarına bakarak ayırt edebilirsiniz. Chromium mavi Chrome ise renkli. Fakat, Chromium ile Chrome arasındaki tek fark bu değil.

İşte Chromium ve Chrome arasındaki farklar:

Otomatik güncellemeler
Chrome, en son sürüme otomatik olarak güncellemek için Windows'da Google Güncelleme'yi kullanır. Chromium için bu özellik mevcut değildir. Bazı Linux dağıtımlarında, güncellemeler paket depoları aracılığıyla yapılabilir. Google Güncelleme, Google Earth gibi diğer uygulamalar için de kullanılır.

Kullanım izleme ve kilitlenme raporlaması
Chromium'dan farklı olarak Google, kilitlenme raporlamasını ekledi ve kullanım istatistikleri seçeneklerini herkese gösterdi. Chrome, verileri Google sunucularına gönderir. Cihazınız ve işletim sisteminizle ilgili bilgiler, Chrome ayarları, ziyaret edilen web siteleri, kötü amaçlı yazılımlar, arama sorguları vb. gibi genel veriler içerir. Bu, Google’ın size uygun önerileri, sonuçları ve reklamları atmasına olanak tanır. Kilitlenme raporlaması ve kullanım takibi ise Chrome'un ayarlarından devre dışı bırakılabilir.

Chrome Web Mağazası
Chrome'da, Chrome Web Mağazası'nın dışındaki uzantıları ekleme işlevi tüm Windows ve Mac Kanallarında devre dışı bırakılmıştır. Ancak uzantılar geliştirici modu ile eklenebilir.

Media Codec desteği
Chromium'un HTML5 ses / video codec desteği, Theora, Vorbis, WebM, VP9 gibi tescilli olmayan kodek olarak sunulanlarla sınırlıdır. Chrome söz konusu olduğunda, AAC, MP3 gibi bazı ücretsiz olmayan öğeler için destek ekler.

İsteğe bağlı olmayan izleme

Google Chrome yükleyici, rastgele oluşturulmuş bir belirteç içerir. Başarı oranı ölçmek için kurulum tamamlandıktan sonra jeton Google’a gönderilir.

 

Ekli dosyalar

  • Beğen
Tepkiler: Mesut Aktaş ve Murat Alper


Üst Alt