CFW Nasıl Yapılır? [Detaylı Anlatım] Artık CFW Yapmak Çok Kolay!

Sponsorlu Bağlantılar

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
CFW Nasıl Yapılır? [Detaylı Anlatım] Artık CFW Yapmak Çok Kolay!

Öncelikle Gerekli Program:
OneDrive

Mediafire

Mega.nz

CFWnizi Yaptıktan Sonra Test Gibi Diğer İşlemleri Yapmak İçin:
(Yazılı Olarak Anlatım İçin)
Phoneix İle Nokia Cihazlara Flash Atma ( Dead Phone Flash )
(Videolu Olarak Anlatım İçin)
Phoenix İle Nokia Cihazlara Dead Flash Atma (Videolu Anlatım)

OFW Dosyasındakileri Sildikden Sonra Mod Ekleme Gibi Diğer CFW Yapma Aşamalarına İse Bu Bağlantıdan Ulaşabilirsiniz:
Nokia Cooker Ile CFWye yada OFWye Mod Ekleme (Videolu Anlatım)

Aşağida Belirttiğim Dosyalar Nokia 808 Pureview'in 113.010.1058 Sürümündeki OFW (Orjinal Yazılım) Dosyaları İçindir Diğer
Telefonlarınkide Aşaği Yukarı Aynıdır.

İşlemleri Yerine Getirmek İçin Nokia Cooker İle Core Dosyasını Açmalısınız.Açtıkdan Sonra Aramalar İçin Üstte
"Explore Files"e Tıklayın.Her Seferinde Tüm Dosyalarda Arama Yaptığına Emin Olun.
Aslında Bu Dosyadan (Coreden) Pek Silinecek Birşey Yok En Ufak Bir Şeyi Silerseniz Cihazi Çökecek
Yada Çalişmasında Sorun Oluşacaktır.O Yüzden Silerken Çok Dikkatli Olun Dosyanında Yedeğini Alın.

1.Adım Coreden Silinmesi Gerekenler

Core Dosyasını Nokia Cooker İle Açtık Yani "RM-807_113.010.1508_79u_prd.core.fpsx" Adlı Dosyayı.
Yukarıda "Unlock ROFS" Yazan Yere Tıklayın Oradaki 2B leri 2C Yapın.Ok Deyip Çıkın.

Arama Yerine "DLNA" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.(Smart TV Destekli TVlere Kablosuz Görüntü Aktarmanızı
Sağlıyor Kullanmıyorsanız Aynı Şekilde Aratıp Silebilirsiniz.)
Arama Yerine "spanish" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.
Arama Yerine "portuguese" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.
Arama Yerine "about" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.
Arama Yerine "Weather" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.
Private\200159c0\install Widget Klasörü Kullanmadıklarınızı Silin.
resource\3DTones 3D Melodi Efekti Silin.
resource\App Klasörünün İçindeki Dil Dosyalarını Silin.(Aşalarda messagereaderprompts Dosyaları Olacak E14
Harici Hepsini R01-R13 Arasından R15-R96ya Kadar Aralarındaki Dil Dosyalarını Silin)
resource\charconv Dil Dosyalarını Silin.
resource\versions "purpose" Metin Belgesine CFWnize İsim Verebilirsiniz.
Private\1020728Edefault_feeds Beslemelerdir Dileyen Siler.

Coreden Silecekleriniz Bu Kadar Çok Kurcalamayın Bu Dosyayı Riskli Baya.103.38 MBye Düşürdük Üstteki Menüden
"Save Firmware"ye Tıkladık Düzenlemeler Kaydedildi.Program Core Dosyasının Yedeğini Oluşturur Her Zaman Bir
Değişiklik Yapıp Kaydettiğinizde O Dosyayı Oluşturur Silebilirsiniz.Boşa Yer Kaplamasın Dosyanın Sonunda
BACKUP Eklenecektir.

Sonra File Menüsünden Close Basın Core Dosyasını Kapatın Alt Menüde "Partition Manager"e Tıkladık ve
"RM807_059M7J8_113.010.1508_019.vpl" Dosyasını Şeçtik Zaten Tek O Dosyayı Açabilirsiniz O Şeçenekten.
Küçük Bir Pencere Açıldı ROFS1,ROFS2 ve ROFS3u Min Size Yazan Yere İndirin.Ardından Altta 137 MB Mavi Yazıyla Belirtilen
Oranı Gördünüz O Oranı Sıfır Yapmalısınız Onuda UDA Yazan Yerdeki Boyutu Arttırarak Yapabilirsiniz.Yaklaşık 766 MBde Sabitledik
ve "Save" Butonu Aktif Oldu Tıklayın Saveye Tamam Deyin İşlemler Bitti Şimdidilik.

Ardından Telefonunuza Dosyaları Yükleyip Test Edin Sistem Hatası Yada Açılmama Gibi Sorunlar Yoksa Herşeyi Doğru Yaptınız
Demektir.Dosyaları Telefona Yükledikden Sonra Telefonda Biraz Gezinin Az Kullanın Her Hangibir Hata Alırsanız Yukarıdaki
İşlemleri Baştan Yapın Bir Yerde Yanliş Yaptınız Demektir.Telefonun Hafızasında Yaklaşık 736 MBye Yakın Boş Yer Olmalıdır
Core İle İşimiz Bitti Şimdi Geçelim Rof2 Dosyasına...

Aşağida Belirttiğim Dosyalar Nokia 808 Pureview'in 113.010.1058 Sürümündeki OFW Dosyaları İçindir.
Diğer Telefonlarınkide Aşaği Yukarı Aynıdır.

İşlemleri Yerine Getirmek İçin Nokia Cooker İle Rof2
Dosyasını Açmalısınız.Açtıkdan Sonra Aramalar İçin Üstte "Explore Files"e Tıklayın.Her Seferinde Tüm
Dosyalarda Arama Yaptığına Emin Olun.

2.Adım Rof2den Silinmesi Gerekenler

Arama Yerine "r0" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.(Yaklaşık 3.495-3.500 Öge Kadar Çıkması Lazım İngilizce Dahil Diğer Dil Dosyalarıdır.)
Arama Yerine "r13" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.
Arama Yerine "r18" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.
R14 Kalıcak O Dosyalar Türkçe Dil Dosyalarıdır Silmeyeceksiniz Diğerlerini Silebilirsiniz.

Arama Yerine "Weather" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.
Arama Yerine "Carmode" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.
Arama Yerine "flickr" Yazın Çıkan Herşeyi Silin.

data\sounds\digital Kullanmadığınız Zil Seslerini Silin.
private\10003a3f Klasörünü Olduğu Gibi Silin Araç Modu Dosyasıdır.
private\10009d8f *.S14 Harici Silin Toplam 9 Tane Sileceksiniz 2 Dosya Kalıcak Birisi ecom-2-3.s14 Diğeri ecom-2-0.spi Olmalıdır.
private\101f977c DLNA Klasörü Kullanmayan Silsin.
private\2000F8AA Gelin Üstteki Menüden "Explore Files" e Tıklayın Sadece 2000F8AA Klasöründen Arama Yaptıpına Emin Olun ve
index2
index3
index4
index5
index13
index18
Yazın Çıkanları Silin.
Klasörü Geçmeden Önce Arama Yerine index1 Yazın Yazdıkdan Sonra 1 ve 14 Dil Dosyaları Çıkacak Sadece 1leri Şeçip Silin.
Devam
metadata2
metadata3
metadata4
metadata5
metadata13
metadata18
Klasörü Geçmeden Önce Arama Yerine metadata1 Yazın Yazdıkdan Sonra 1 ve 14 Dil Dosyaları Çıkacak Sadece 1leri Şeçip Silin.
Burayı Bitirdik Geçelim Sonrakilere
200113dd\content Klasörünün İçinde 14 Klasörü ve "200113ddcontent" Harici Dosyaları Siliyoruz.
200159c0\install Widget Klasörü Kullanmadıklarınızı Silin.
private\2002A867 Araç Modu Uygulaması Silin.
private\20034169 Dil Dosyalarını Silin.(01,14 Kalsın)
private\2003A945\import\languagedb Dil Dosyalarını Silin.(TR Hariç)
private\1020728e Beslemeler Dileyen Siler.
resource\Bootdata Klasörünün İçindeki Metin Belgesini Açın İçine Sadece "14,d" (Tırnaksız) Yazın Kaydedip Kapatın.
resource\plugins Dil Dosyalarını Silin.
resource\qt\translations Dil Dosyalarını Silin.
resource\xhtml 14 ve theme Klasörü Hariç Herşeyi Silin.
sys\bin Elocl Dil Dosyalarını Silin.
sys\bin g2p_aylin.dll Altındaki Dil Dosyalarını Silin.
sys\bin ptikeymappings_itut Dil Dosyalarını Silin.
sys\bin ptixt9kdb_itut Dil Dosyalarını Silin.
sys\bin vf_aylin_red.dll Altındaki Dil Dosyalarını Silin.
sys\bin xt9 Altındaki Dil Dosyalarını Silin.
system\data Dil Dosyalarını Silin.(0,14 İle Bitenlere Ellemeyin)
system\data\rsm Dil Dosyalarını Silin.
system\install Dil Dosyalarını Silin.

Rof2yide 26 MB Yaptık Kaydedin ve Test Edin Cihazınızda Herhangibir Sorun Varmı Yokmu Diye Sırada Rof3 Var...

Son Adım Diğer Dosyalardan Silinmesi Gerekenler

Aşağida Belirttiğim Dosyalar Nokia 808 Pureview'in 113.010.1058 Sürümündeki OFW Dosyaları İçindir.İşlemleri
Yerine Getirmek İçin Nokia Cooker İle
Rof3 (1)
Uda (2)
Emmc (3)
Dosyalarını Teker Teker Açmalısınız.

Rof3 (1)
Rofs de Sadece private Dosyası Kalsın Zaten 2 Dosya Olmalı İşlemlerden Sonra Yan Uygulamalar Silinmeli.Burada Çok Bi İşimiz
Yok private Harici Diğer Klasörleri Silin Kaydedin Çıkın.

Uda (2)
Bu OFW Dosyasınıda Açtığınızda İçinde Birşey Olmaması Lazım.Varsa Silin Gitsin.

Emmc (3)
Bu Dosya Yani 331AE19E_RM-807_M010.11.emmc.fpsx in İçinde Genellikle Oyun Gibi Diğer Uygulamalar Yüklü Bunun İçinde Ne Varsa
Silin Hiçbirşey Kalmasın Dosyası Açması vede Kaydetmesi Uzun Sürebilir İşlemler.Yada Hiç Uğraşmayın Boşa Yer Kaplamasın Programla
Açmadan Direk Depolama Alanındanda Silebilirsiniz.Dead Flash Atarken Bir Sorun Olmaz Merak Etmeyin.

Son Olarak Üst Menüde "Partition Manager"e Tıkladık ve "RM807_059M7J8_113.010.1508_019.vpl" Dosyasını Şeçtik Zaten Tek O
Dosyayı Açabilirsiniz O Şeçenekten.Küçük Bir Pencere Açıldı ROFS1,ROFS2 ve ROFS3u Min Size Yazan Yere İndirin Yaklaşık Değerler
ROFS1 104,75 MB
ROFS2 27 MB
ROFS3 256 KB
UDA 819 MB
Toplam İse 951 MB Olması Gerekiyor Bu Değerlere Yada Min Boyutlara İndirdikden Sonra Save Deyip İşlemin Bitmesini Bekliyoruz.

veee Herşey Bu Kadar Tüm Adımları Sorunsuz Şekikde Takip Ettiyseniz Artık Kendi CFWnizi Yapmaya yada En Azın En Sade Şekilde
Elinizde Bir OFW Olucak.Toplamda Telefon Hafızasında 791 MB Boş Alan Olması Gerekiyor.Artık FW Dosyalarınızı Yedekleyin ve
Bundan Sonraki Aşamalarda Artık Mod Dosyaları Uygun Konumlara Atarak Tekrar Tekrar Yazılımınızı Test Edip Kendi CFWnizi
Yapabilirsin Kolay Gelsin :)

Herhangibir Sorun İle Karşilaşirsanız Bizimle Paylaşın Yardımcı Olalım.
Nokia Belle Destek ve Paylaşım Platformu

Ekli dosyalar

• Beğen
  • Sevdim
Tepkiler: PALA., Nuru TaşDemir, Jan ve 1 kişi daha

Jan

Jan

Üye
DarkRedBlue61 kardeşim :) istanbulda mısın veya bu işi hala yapıyor musun ben yeni bir cihaz aldım henüz 0 1 yıl garantili N8 bizi bilirsin nokia cılar antikacıdır bir nevi her neyse bu telefonu seviyorum ve kullanıyorum eğer bu işlemleri yapabilir isen yanına gelip birlikte bu silinmesi gereken programları silmeyi ve hafıza da yer açmayı istiyorum müsait olunca yaz teşekkürler diliyorum

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
    Konu Sahibi
DarkRedBlue61 kardeşim :) istanbulda mısın veya bu işi hala yapıyor musun ben yeni bir cihaz aldım henüz 0 1 yıl garantili N8 bizi bilirsin nokia cılar antikacıdır bir nevi her neyse bu telefonu seviyorum ve kullanıyorum eğer bu işlemleri yapabilir isen yanına gelip birlikte bu silinmesi gereken programları silmeyi ve hafıza da yer açmayı istiyorum müsait olunca yaz teşekkürler diliyorum
Angaradayım Videoda Anlattım bakarak Yapabilirsin Zor Değil :)
Mesaj birleştirildi:

Hatta Bunlara Göz Atabilirsin
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

• Beğen
  • Cool
Tepkiler: PALA., Jan ve Nuru TaşDemir

Üst Alt