C# den anlayan varsa bi bakabilirmi

Sponsorlu Bağlantılar

55EnGizli

Üye
    Konu Sahibi
C# den anlayan varsa bi bakabilirmi
static void Main(string[] args)
{
Burada bir dizi oluşturdum
}
static int indisbulucu(string isim)
Burdanda oradaki dizinin elemanların inidislerini bulcam

Fakat erişim sağlayamıyorum bunun bir yolu varmıdır

arslan3332

arslan3332

Üye
Mezun olalı 10 seneye yakın zaman oldu ne desem yanlış olabilir visual studio uygulaması hatırladığım kadarıyla hatanın nerede olduğunu ve neden olduğunu gösteriyordu 10. sınıfmısın?

55EnGizli

Üye
    Konu Sahibi
Mezun olalı 10 seneye yakın zaman oldu ne desem yanlış olabilir visual studio uygulaması hatırladığım kadarıyla hatanın nerede olduğunu ve neden olduğunu gösteriyordu 10. sınıfmısın?
Üni 1 deyim. Hatayı gösteriyo diyoki böyle bizi dizi yok tanımlamadın gibisinden hata veriyo

55EnGizli

Üye
    Konu Sahibi
Bunu indis bulmayı program içinde kullanıyorum fakat 4 5 farklı yerde kullanmam gerektiği için bunu fonksiyon yapmak istiyorum

55EnGizli

Üye
    Konu Sahibi
Fonksiyon içinde fonksiyon olmaz dimi

arslan3332

arslan3332

Üye
Veri tabanı oluşturup buraya bağladın mı?

arslan3332

arslan3332

Üye
Veri tabanı üzerine kod yazmıyorsan yazdığın kodlarda ufak harf hataları vardır yanlışlıkla yapacağın boşluk bile çalışmaz hale getirir tek tek kodları gözden geçir mutlaka basit hata vardır

55EnGizli

Üye
    Konu Sahibi
Veri tabanı üzerine kod yazmıyorsan yazdığın kodlarda ufak harf hataları vardır yanlışlıkla yapacağın boşluk bile çalışmaz hale getirir tek tek kodları gözden geçir mutlaka basit hata vardır
Anlamadım ama sağol

55EnGizli

Üye
    Konu Sahibi
Anlayan varsa bi örnek yazabilirmi ben oradan çıkarım yapsam en iyi öyle olur

arslan3332

arslan3332

Üye
Demek istediğim veri tabanı üzerine kodlama yapsaydın bu hata kesinlikle veri tabanına bağlanma hatası olurdu ama sadece programlama yazmaya çalışıyorsun bu konuda hataların çoğu kodları yazarken basit harf hataları oluyor yada yanlış yere yanlış türde kod yazarak programı döngüye sokup hata verdirirsin daha fazla yardımcı olmak isterdim ama kodları hatırlamıyorum elimden bu kadar geliyor

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Birileri vardı ya forumda ya ismini hatırlamıyorum. @Nuru TaşDemir arada sırada uğrar. @Jelly Beanci de alakalıydı sanırsam

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Local ve Global değişkenlerin ne olduğunu araştır. Local değişken ve diziler diğer fonksyonlara görünmezler.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Ve böyle konularda kaynak kodlarını da atmak lazım. Kaynak kodu olmadan ne olup bittiğini anlamak çok daha zor (bazen imkansız).

Eğer böyle bir sorun istemiyorsan dizini fonksyon içinde "static" yap ve global olsun.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

55EnGizli

Üye
    Konu Sahibi
Main içinde static tanımlama şansım varmı

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Main içinde static tanımlama şansım varmı
Evet. Yeni şeyler denemekten çekinme. Ve bu konuda YouTube-da videolara göz at. Bir çok Türkçe programlama videoları YouTube-da mevcut ve büyük bir kısmı iyi.

• Beğen
Tepkiler: arslan3332 ve MAERKEK
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Method içinde oluşturduğun bir array o methodun alt üyesi olduğu için referans göndermediğin sürece dışarıdan erişemezsin.
Bu encapsulation ilkesi gereği böyle çalışıyor.

Eğer amacın indis bulmaksa "Array" sınıfının IndexOf, LastIndexOf methodlarını kullanabilirsin.
Yok ben kendim yazmak istiyorum diyorsan da;

Önceden de belirtiğim gibi referans göndermen gerekiyor.

C#:
{
     string[] array = new string[100];
     int index = IndisBulucu(array, "foo");
}
static int IndisBulucu(string[] arr, string isim)
{

}

veya Diziyi global olarak tanımlayıp her yerden de erişebilirsin. Düzgün bir kodda global değişkenleri sadece Sabitler olması beklenir.

C#:
static string[] array;
{
    array = new string[100];

}

static int IndisBulucu(string isim)
{

}

• Beğen
Tepkiler: 55EnGizli, arslan3332, MAERKEK ve 1 kişi daha

Üst Alt