Buzulların erimesi dünyanın yüzde 40 ını etkiler


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Albert Einstein

Albert Einstein

Üye
Buzulların erimesi dünyanın yüzde 40 ını etkiler
Buzulların ve buzlaların erimesinin, deniz seviyelerinin yükselmesi, seller, içme ve tarım sularının azalmasıyla dünya nüfusunun yüzde 40 ını etkileyebileceği bildirildi.????:

OSLO - Dünya Çevre Günü nün bir gün öncesinde yayınlanan 70 bilim adamının çalışmasıyla hazırlanan bir BM raporunda, ısıyı uzaya yansıtarak gezegeni serinleten buz tabakalarının erimesinin küresel ısınmayı hızlandırabileceği de belirtildi.

BM Çevre Programının yöneticisi Achim Steiner, buzların çoğunun kutup bölgeleri ve Grönland gibi ücra bölgelerde olmasına rağmen, erimenin dünya çapında hissedileceğini vurguladı.????:
Dünya Çevre Günü ana etkinliklerine evsahipliği yapan Norveç in Tromsö kentinde açıklanan rapora göre, buzların erimesi, çoğunluğu Asya da yaklaşık 1.5 milyar kişiyi etkileyebilecek. Tahminlere göre, Asya daki dağlardaki kar ve buzulların kaybından dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40 ı etkilenebilecek.

Kuzey Yarımküre de mart ve nisan aylarındaki kar miktarının son 30-40 yılda yüzde 7-10 oranında azaldığı belirtilen raporda, son 30 yılda kışın deniz buzunun yüzde 6-7, yazın yüzde 10-12 oranında azaldığı, yüzde 10-15 oranında da inceldiği kaydedildi
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt