BlackBerry Yazılım Güncelleme / Wipe / Adım Adım Resimli Anlatım / (EN KOLAY YOL)

Sponsorlu Bağlantılar

Yusuf_EMRE

Yusuf_EMRE

Üye
    Konu Sahibi
BlackBerry Yazılım Güncelleme / Wipe / Adım Adım Resimli Anlatım / (EN KOLAY YOL)
BlackBerry Yazılım Güncelleme / Wipe işlemi / Adım Adım Resimli Anlatım...
Yazilim Güncellemenin en kolay ve en sağlıklı yolu

BiLGi:
Sadece cihaz yazılımını güncellemek, Yazılım sürümünü yükseltmek isteyen arkadaslar yıldızlı satırdan sonraki mavi renkle yazılan adımları uygulasın, Yani 11. adımdan sonraki adımları. Cihazını wipe etmek isteyenler ise tüm adımları uygulasınlar.

Merhaba, Burada yeni BlackBerry kullanıcıları için Yazılım Güncellemenin en kolay yolunu adım adım anlatacağız...

1)
Öncelikle bilgiyararımıza daha önceden farklı bir cihaz modeline ait yazılım yüklediysek o yazılımı tüm dosyalarıyla birlikte kaldırıp C:Program Files/Common Files içindeki Research In Motion klasörünü silip bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz...

2)
Şimdi gerekli 3 programı bilgisayarımıza indiriyoruz:

1. Desktop Software (Desktop Manager)
2. Cihazımızın modeline uygun yazılım dosyası
3. BBSAK

3)
Sırasıyla bu 3 programı bilgisayarımıza yüklüyoruz

4)
Şimdi
Bilgisayarım/C:/Program Files/Common Files/Research In Motion/AppLoader içindeki 'Vendor.xml' dosyasını silip, telefonumuzu usb kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz.
Yüklemiş olduğumuz 3 programdan biri olan Desktop Manager programını açıp, sol üst kısımdaki 'Yedekle' seçeneğini kullanarak telefonumuzu yedekliyoruz (Rehber, Ajanda BBM kişi listesi vs.).

5)
Yedekleme bittikten sonra BBSAK'ı açıyoruz
BBSAK'ı açtığımızda karşımıza aşağıdaki pencere çıkıyor
Eğer cihazımız için bir şifre var ise şifremizi yazıyoruz
Şifremiz yok ise 'Tamam'a basıyoruz

6)
Önce BACKUP/RESTORE menüsü altındaki BACKUP APPS kutucuğuna tıklayıp cihazımızdaki uygulamaları bilgisayarımıza yedekliyoruz, (ekranda küçük bir pencere açılacak ve yedek klasör ismini girmemizi istiyecek, buraya 'Yedeklerim' yazıp devam ediyoruz)

7)
'Yedekleme işlemi tamamlanıp cihazımız açıldıktan sonra
Tekrar BACKUP menüsü altındaki WİPE DEVİCE yazan kutucuğa tıklayıp karşımıza gelen pencereye OK diyerek cihazımızı formatlıyoruz (wipe ediyoruz).

Cihazımız açıldığında, cihazımızın ekranında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ERROR 507 yazacaktır:

8)
Şimdi MiSC menüsü altındaki FACRORY RESET'e tıklayıp Fabrika ayarlarına dönüş yapıyoruz (cihazımızı sıfırlıyoruz)
Açılacak küçük uyarı penceresine OK dıyerek işlemin tamamlanıp, cihazımızın açılmasını bekliyoruz (bu işlem 3-5 dk. sürebilir)
İşlem tamamlandığında cihazımızın ekranına tekrar ERROR 507 yazısı gelecektir.

9)
Tekrar MiSC menüsü altındaki CLEAR EVENT LOG'a tıklayıp işlem listesini temizliyoruz.
İşlem listesi temizlendikten sonra usb kablosunu cihazımızdan çıkartıyoruz, cihaz pilini çıkartıp 5-10 dk. kadar bekleyelim. (ekrandaki yansımalar için)

Wipe işlemi tamamlandı Şimdi yazılım yükleme işlemine geçiyoruz

10)
Beş on dakika geçtikten sonra cihazımızın pilini takıyoruz cihaz açıldıktan sonra tekrar usb ile bilgisayarımıza bağlayıp BBSAK'ı açıyoruz.

11)
BACKUP/RESTORE menüsü altındaki 'Load OS' kutucuğuna tıklkıyoruz
Açılan küçük pencereden yüklemiş olduğumuz cihazımıza ait yazılımı seçip 'Load OS' seçeneğine tıkladığımızda aşağıdaki 12. Adımda görüldüğü gibi KURULUM SiHiRBAZI açılacaktır.

Eğer burada bir problem yaşıyorsak (BBSAK yüklemiş olduğumuz yazılımı görmüyorsa) Kurulum Sihirbazını Manuel başlatabiliriz...

(Sadece cihaz yazılımını güncellemek yani sürüm yükseltmek isteyen arkadaşlar bu adımdan sonrasını yapmanız yeterlidir. Cihazınıza ait yazılım dosyasını bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra C:/Program files/Common files/Research In Motion/App Loader içindeki ''Vendor.xml'' dosyasını siliniz ve aşağıdaki adımları takip ediniz.)

11)
...Bilgisayarım/C:/Program Files/Common Files/Research In Motion /AppLoader içindeki 'Loader.exe'ye çift tıklayıp çalıştırdığımızda aşağıda görüldüğü gibi Kurulum Sihirbazı açılacakltır:

12)
Şimdi 'ileri'yi tıklıyoruz...

13)
Tekrar 'ileri' diyoruz...

14)
Aşağıda görüldüğü gibi Diller ve Uygulamaların bulunduğu pencere açılıyor
Bu pencerede Türkçe'yi ve en alt sıralarda bulunan cihazımıza yüklemek istediğimiz uygulamaları (App World, Facebook, Messenger vs.) işaretleyip ileri diyoruz.

15)
Şimdi 'SON' diyoruz

16)
Cihazımız Güncelleniyor...

17)
Aşağıda görüldüğü gibi 'Cihaz yazılımı başarıyla güncellendi' penceresi açılıyor, Kapat'a tıklayıp cihazımızın pc bağlantısını sonlandırarak açılmasını bekliyoruz

18)
Böylece cihazımızı başarıyla güncellemiş oluyoruz :)

19)
Cihazin acilmasi biraz zaman alabilir Sabirla bekleyiniz :)

20)
Cihaziniz acildiktan sonra tekrar BBSAK'ı acip BACKUP/RESTORE menusu altindaki RESTORE APPS yazan kutucuga tiklayip yedeklemis oldugunuz uygulamalari cihaziniza geri yukleyebilirsiniz. (Bu adım wipe edenler için gecerlidir)

Faydalı Olması Dileğiyle...
YusufEMRE

Gerekli Eklentiler:

• Beğen
Tepkiler: olciay, tekin88888, 8yunocan ve 2 diğerleri

ayeray

ayeray

Üye
güzel anlatım :yuru

qabusdamn

Üye
3 saat uğraşıpda güncelleyemediğim blackberry imi düzgün ve detaylı anlatımınız sayesinde güncelledim.. teşekkürler...

ozzy87

Üye
olmuyorrr lutfen yardım!! sadece guncelleme yapmaya calisiyorum, dediginiz yerden sonraki herseyi yapiyorum fakat yukleme kaldirma bolumunce application lar falan gorunuyor fakat benim bilgisayarima yukledigim yeni yazilim gorunmuyor. sanirim orda gorunmesi gerekiyorki telefonuma kuriyim fakar o kisimda yok. lutfen ardimci olun

battuhan08

Üye
Güzel kardesım CLEAR EVENT LOG e bastıktan sonra cıhazın kablosunu sonrada pılını cıkarttım 10 dk bekledım taktım pılı cıhazda gene reload software 507 yazıyo bır kac kere daha taktım cıkardım pılı olmadı kafayı yemek uzereyım sınır kupu oldum hemen cevap verırsen sevınırım.

Yusuf_EMRE

Yusuf_EMRE

Üye
    Konu Sahibi
Güzel kardesım CLEAR EVENT LOG e bastıktan sonra cıhazın kablosunu sonrada pılını cıkarttım 10 dk bekledım taktım pılı cıhazda gene reload software 507 yazıyo bır kac kere daha taktım cıkardım pılı olmadı kafayı yemek uzereyım sınır kupu oldum hemen cevap verırsen sevınırım.

Clear event log isleminden sonra zaten oyle yazmasi gerekiyor... 11 adimdan sonra devam edin

raynlife

raynlife

Üye
hocam bende 9520 var ingilice bunu bu şekilde türkçeye çevirebilirim değilmi

manyakk26

Üye
14.adımdaki gibi bende diller vs. çıkmıyor yalnızca blackberry app world çıkıyor ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

alicanfidan

Üye
Arkadaşlar Dün gece yazılımı yükledim. wipe ettim ama cihaza hafıza kartını takınca Ben şifre koymadıgım halde cihaz şifresi istiyor. Bu konuda yardımcı olabilirseniz Sevinirim.

acemi_telefoncu

Üye
tşkrlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

anls41

Üye
Cihazın açılması cidden uzun sürüyormuş ya BlackBerry yazısının altında dolan çubuk %75 civarlarında nerdeyse 10 dk dir o durumda bekliyorum hala umarım bir sorun çıkmaz.

esmelikocero

Üye
abi şunu bilgisayara indir diyosunda ben onları bulamıyorumn buraya link verseniz de bi de resimleri yükleseniz yapsak hiçbişi açıklanmamış...

ekizarmaz

Üye
Arkadaşlar Dün gece yazılımı yükledim. wipe ettim ama cihaza hafıza kartını takınca Ben şifre koymadıgım halde cihaz istiyor. Bu konuda yardımcı olabilirseniz Sevinirim.
ali kardeş yapacağın şey simkart şifreni girmek.ben öyle yaptım oldu.bir dene istersen.cevap için biraz geç oldu ama olsun.başka arkadaşlarında böyle sorunu olursa bu yazdıklarım yardımcı olur umarım.

naber millet

Üye
çıldırıcam lütfen yardım edin. 11. bölümde dediğiniz gibi bbsak bilgisayara kuduğum yazılımı görmüyor.nasıl manuel başlatıcam??

ttt554

Üye
12 ve 13. secenege geliyorum acılan program yanıt vermıyo

uruh

Üye
anlatımdaki resimlerde görünmüyor bi el atın lütfen

----------Eklendi @ 10:33:39 ---------- Yazıldı @ 10:19:13 ----------

sim lock için 10 kez yanlış girme olayını kaldırırmı wipe ve geri yükleme? yazılım yüklemek gerekiyo falan demiş servis

• Beğen
Tepkiler: ozturksenturk

tickler

Üye
ben bu kadar uğraşmadım. Desktop manager'i indirdim. telefonu bilgisayara bağladım. modeli , özellikleri falan çıktı. güncellemek için sordu. tamam tıkladağımda 1 saate yakın sürdü..

----------Eklendi @ 22:38:54 ---------- Yazıldı @ 22:29:25 ----------

sorunuzun tam cevabı olmasa benim yaptığım iş:
blackberry manager indirin. türkçe olduğundan kullanımda sıkıntı yaşamazsınız.
kurulduktan sonra telefonunuzu bilgisayara bağlayın. telefonu tanıyacak ve güncellemenin olduğunu kendisi söyleyecek.
Güncelleme 60 dk ya yakın sürüyor. bu sırada bilgisayarınızın internete bağlı olması gerekir internetten alıcak dosyaları..

----------Eklendi @ 22:43:42 ---------- Yazıldı @ 22:38:54 ----------

Bu linkten desktop manager'i indir.(türkçe) program nasıl yapcağını söylüyor zaten :)

by_optician

Üye
ilk önce anlatımın için teşekkürler. Ben yedekleme yaptığımda %97 de takıldı ve bitmeden çıkartıp wipe ettim cihazı. şimdi bu ekran geldi ve yedekleme dosyası olmadığı için sanırım yükleme yapamıyorum yardımcı olurmusunuz.

----------Eklendi @ 22:03:32 ---------- Yazıldı @ 21:45:57 ----------

şimdi yedeklediğim dosyaları buldum fakat tam olmadığı için bu hatayı veriyor.

muammertetik

Üye
eline sağlık usta