Bitcoin Başlangıç Bloğu (Bitcoin Genesis Block) Hakkında Bilinmeyen Bilgiler


Cointral

Cointral

Üye
Bitcoin Genesis Block diğer adı ile Bitcoin Başlangıç Bloğu, Bitcoin Blockchain ağında saklanmış olan ilk bloğa verilen addır. Genesis block, bazı kişilere göre “Blok 0” ya da “Blok 1” olarak da adlandırılmaktadır. Genel olarak Blockchain’e aktarılan bir blok, kendinden önceki bloklar hakkında veri bulunan bir bilgi içermektedir.
Ancak Başlangıç bloğu, blokzincir sistemini dahilindeki ilk blok olma özelliği taşıdığından dolayı kendinden önce bir blok bulunmamaktadır. Bu nedenle, Genesis blokları dijital paraların yazılımı oluşturulurken hazır bir şekilde yer alır.
Bitcoin Başlangıç Bloğu
Bitcoin blokzincirinde bulunan Genesis Block, 50 Bitcoin’lik bir blok ödülü ile beraber 3 Ocak 2009’da oluşturulmuştur. Bu blok üzerinden kazanılan 50 Bitcoin’lik ödül ise, Satoshi Nakamoto tarafından konu hakkında bir bilgilendirme yapılmadan, kullanılması ve harcanılması imkansız bir şekilde oluşturulmuştur.
Bitcoin’in başlangıç bloğunun ikramiyesi olan 50 Bitcoin’lik ödül, Satoshi Nakamoto’ya ait bir adreste yer almaktadır. 3 Ocak 2019 tarihinden günümüze bu başlangıç bloğu adresine yapılan birçok transfer işlemi nedeniyle artık adreste asla geri döndürülemeyecek 68.11 Bitcoin yer almaktadır.
Başlangıç Bloğu’nda Yer Alan Gizli Mesaj

Kaynak
 


Üst Alt