Bilim İnsanları, Fizikte Çığır Açacak Bir Süper İletken Türü Keşfetti


eren3271

eren3271

Moderator


Modern fiziğin nihai amaçlarından biri,
elektriğin sıfır dirençle aktığı süper iletken
malzemeleri oda sıcaklığında işleyebilir hale
getirmektir. Bu konudaki ilerleme oldukça yavaş olsa da bilim insanları 2018 yılında
beklenmedik bir atılım yaptı: Yeni bir süper iletken türü belirlediler.

Öncelikle süper iletken nedir, onu anlayalım.
Normalde evdeki bir ışığı açtığımızda elektrik duvardaki kablolardan oldukça hızlı geçer fakat burada çok ciddi kayıplar gerçekleşir. Başka bir deyişle bu durum hiç verimli değildir. Elektrik, geçtiği malzeme boyunca atomlara çarpan elektronlar tarafından taşınır ve her bir çarpışmada enerjilerinin bir kısmını kaybederler. Elektrik şebekelerinin elektriklerinin yüzde 7'sini
kaybetmelerinin de sebebi budur. Biz de buna direnç adını veriyoruz.

Tüm bunların yanı sıra bazı malzemeler çok çok düşük sıcaklıklara soğutulduğunda normalde olmayan bir şey gerçekleşir: Elektronlar çiftler haline gelir ve direnç olmadan akmaya başlar. Süper iletkenlik adı verilen bu olay, elektrik konusunda devrim yapabilecek kadar önemlidir. Öyle ki, kaybı neredeyse sıfıra indirip verimliliği yüzde yüze çıkarabilir.

İyi haber, birçok maddenin bu özelliğe sahip olması. Hatta şu anda MR cihazları ve Japonya'daki maglev trenlerinde bu mantık kullanılıyor. Kötü haberse o maddeyi süper iletken hale getirmenin oldukça pahalı olması. Hantal ekipmanlar da gerektiren bu işlem yüzünden maalesef her yerde süper iletkeni kullanmamız mümkün değil.

Yazar: M.Salih Yıl
 
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK


Üst Alt