Batarya Sağlığını AntutuBenchmark İle Öğrenin

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Batarya Sağlığını AntutuBenchmark İle Öğrenin
Antutu benchmark deyince aklımıza telefonun perfonmansını test eden bir uygulama geliyor olmalı lakin Antutu benchmark bir perfonmans ölçme uygulamasından daha fazlası.

Antutunun en yararlı özelliği batarya sağlık düzeyini gösterebilmesidir. Acaba doğru mu ölçüyor derseniz cevabım kesinlikle evet olacaktır. Bunun sebebini ilerde açıklayacağım .

Antutunun anasayfasında sağ altta battery test bölümüne ait simgesine görüyorsunuz .
Hemen altında en son yaptığı batarya test sonucu elde ettiği sağlık yüzdesini gösteriyor.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Bu bölümün içinde sol tarafta latest records (en son kayıtlar) bölümü bulunuyor . Bu kısımda bataryanın fabrika çıkışı kapasite değeri(battery desing capacity) , sağında ise ölçüm sonucu elde edilen batarya kapasitesi mevcut . Bunların altında ise şarj süresi ve ölçüm esnasında kaçtan kaça şarj edildiği gösterilir.

Sağ kısmında ise daha önceki ölçüm sonuçları sıralanır . Bataryayı nasıl kullandığınızı bu grafiği inceleyerek öğrenebilirsiniz .

Antutu ölçüm yapabilmek için bataryanın en az %30 şarj olmasına ihtiyaç duymaktadır .
Antutu doğru ölçüm yapıyor mu ? Sorusuna evet cevabını vermiştik . Bunu bataryası artık bittiğinden emim olduğum tablette deneyerek gördüm . Batarya değişiminden önceki ölçümlerde %40 sağlık değeri verirken batarya değişiminden sonraki ölçümde %100 sağlık değeri veriyordu .

Antutunun bir diğer sevdiğim özelliği ise bildirim çubuğunda batarya sıcaklığı ve işlemci sıcaklığı/kullanım yüzdesini göstermesi bu özelliği aktif etmek için Antutunun anasayfasının sağ üstteki dişli simgesine dokunup ayarlar bölümüne gidiyoruz .

Burda Temperature Monitör özelliğini aktifleştiriyoruz . Bildirim çubuğunda anlık olarak batarya ve işlemci sıcaklığını takip edebiliyoruz.

Bataryayı 40 C° üstüne çıkarmamaya dikkat ediyorum .

Antutu benchmarkı google playden indirebilirsiniz :

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: supragt, derya1978, snapdroid ve 6 diğerleri
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Pil Sağlığını, Tıpkı İOS'da olduğu gibi; Android Sisteminin içine gömülü olarak görebilmek isterdim. Bu sayede 3. Parti uygulamalar'dan yardım almamıza gerek kalmazdı. Ama yakın zamanda bu şekilde olacağını düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: derya1978, MAERKEK, Teom@n ve 1 kişi daha