Windows 10 Başlat Menüsündeki Arka Planı Sorunlu Simgelerin Düzeltilmesi

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Başlat Menüsündeki Arka Planı Sorunlu Simgelerin Düzeltilmesi
Konunun başlığında, sorunu ifade edecek cümleleri yazmak biraz zor oldu...
Eğer başlat menüsünde aşağıdaki gibi sorunlu kısayollar veya simgeler görüyorsanız bu makale sizi ilgilendiriyor demektir.

Aslında bu sorunu çok önceden çözmüştüm. Ama geçen gün firefox 58 güncellemesiyle beraber tekrarladı.
Bende aynı sorunu yaşayanlar için bir konu hazırlamaya karar verdim... Aslında bu sorun firefox ile alakalı değil.
Google chrome, opera,...vb. internet tarayıcıları başta olmak üzere, bazı 3. parti yazılımlarda ortaya çıkıyor...

Bu sorunun ana sebebi .XML uzantılı VisualElementsManifest simge ebadı dosyasından kaynaklanıyor.
Bu dosya ikonların boyutlarını ayarlar. Şimdi çözümü uygulamaya geçelim...

* Başlat menüsündeki sorunlu simgenin üzerine sağ tıklayın ve başlangıç'tan kaldır seçeneği ile kaldırın.

* Şimdi asıl programın bulunduğu dizine gidiyoruz ve VisualElementsManifest dosyasını buluyoruz,
Aşağıdaki çözümlerden yalnız birini uyguluyoruz,
1.yol: Bu dosyayı geçici olarak masaüstüne veya başka bir klasöre taşıyoruz...
2.yol: VisualElementsManifest dosyasına sağ tıklıyoruz > Yeniden adlandıra tıklayıp ismin sonuna nokta(.) ekleyin.

* Şimdi bilgisayarı yeniden başlatıyoruz veya explorer.exe yi yeniden başlatıyoruz...

* Tekrar programın bulunduğu ana dizine gidiyoruz ve kısayolunu başlangıç menüsüne ekliyoruz. İşlem bu kadar...

* Sorun yaşayanlar için işlemin geri alınması;
VisualElementsManifest dosyasını tekrar eski konumuna taşıyoruz veya sonundaki (.) işaretini kaldırıyoruz.
Çünkü sorun çıkartan simgeler diğer simgelerle aynı klasöre eklenmesi durumunda, ebatlarını değiştirebilir.

Konu ile ilgili sorularınız olursa, uygun şekilde belirtirseniz memnun olurum...Güle güle kullanın :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve TheNightMare.

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Bugün windows 10 iso indirdim . İlerde lazım olacak .

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Bugün windows 10 iso indirdim . İlerde lazım olacak .
W10 nun belirli sürümlerinin .iso dosyalarını yedekliyorum, her sürüm her makinaya gitmiyor.
Misal eski makinalarda 1511 ve 1607 güzel çalışıyor. Son sürümleri daha deneyemedim ama güzel olduğunu duydum.
Malesef 1709 ile beraber her çıkan sürümde biraz fazla gereksiz özellik eklemesi yaptılar...
Düşün Paint ve hesap makinası isteğe bağlı özellik oldu. Hesap makinası çok kasıyor sistemde yük :)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK