Atatürk'ün sofrasını kuran İbrahim Erguvan’ın Anısı


teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
Atatürk'ün sofrasını kuran İbrahim Erguvan’ın anısı:

Atatürk sadece sofrasına çağırdığı kişilerle değil, bizim gibi çalışanlarla da söyleşir, danışırdı. Bir gece yine sofrayı kurmuştum. O sırada parti genel yazmanı Recep Peker ile Maliye Bakanlığı'ndan birkaç yüksek görevlinin geldikleri söylendi Atatürk’e. Atatürk Recep Peker'i görünce: "Hayrola Recep?" dedi. Recep Bey ve arkadaşlarının o gece sofraya çağrılı (davetli) olmadıkları Atatürk'ün bu sözünden belliydi.

Recep Bey:
- "Bir sorunumuz var, Paşa Hazretleri. Bütçede açık varmış, ekmeğe bir kuruş zam yapıp açığı bu biçimde kapamak istiyorlarmış." dedi.

Gazi Paşa önce:
- "Ben milletin ekmeğiyle oynamak istemem. Başka bir gelir kaynağı bulunuz" dedi. Sonra da hemen arkasında duran bana dönerek:
- "Hem bakalım, bir de halka soralım. O ne der bu işe?" dedi.

Ben:
- "Paşam, halkımız karnını ekmekle doyurur. Ekmeğe bir kuruş zam yapılırsa, bu zam sadece yoksul halkın sırtına yüklenmiş olur. Ancak eğer unun çuvalına bir lira zam yapılırsa, o zaman zam varlıklıya de yoksula de aynı oranda yansır. Çünkü varklıklıyı, ekmeğe gelen zam belki az etkiler, ama onlar yiyecekleri börekle, baklavayla hatta bisküvi ve pastayla zamma katılmış olurlar." deyince Gazi’nin yüzü güldü ve Recep Peker’e:

- "Siz halkın dediğini yapınız" dedi ve sofraya doğru yürüdü.

Kaynak:
Hikmet Bil, Atatürk’ün Sofrasında, Uncu yayınları, İstanbul 1981, 26–27.
Atatürk ve Unutulmaz Anıları, Ahmet Gürel, Bülent Türker, Nisan 2009.
 
  • Beğen
Tepkiler: poyraz_bugra, Oğuzhan, -Empat- ve 1 kişi daha
Üst Alt