Püf Noktası ARM CORTEX A7 NEDİR ?

Sponsorlu Bağlantılar

manax

manax

Üye
    Konu Sahibi
ARM CORTEX A7 NEDİR ?
Sizden bi konuda ricam olucak ; kendim baya araştırdım ama bulamadım ARM CORTEX A7 işlemci çeşidi fakat ne kadar kalitelidir hangi telefonlarda mevcut işlemcinin artı ve eksileri nelerdir buna dair hiçbir bilgi yok . Bu konuda az çok bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.
NOT: BİLGİNİN KÜÇÜĞÜ BÜYÜĞÜ OLMAZ BİLİNÇLENMEK İÇİN LÜTFEN NE BİLİYOSAK PAYLAŞALIM

hasan3472ty

hasan3472ty

Üye

Bu makale sana yardimci olur .

maxirabit

maxirabit

Üye

Superfan

Superfan

Üye
A7 eski bir mimari. Artısından eksisinden bahsedemeyiz bunların. A9 - A15 her alanda çok daha iyi. Hem performans hem batarya. A7 eskide kaldı.

fk555897

fk555897

Üye
Cortex A7 firmaların batarya tasarrufu yapmak için kullandıkları çekirdek tipidir. Genel olarak güçsüzdür. S4'de kullanılan 8 çekirdeğin 4'ü Cortex A7, 4'ü Cortex A15. A15'ler güç istendiğinde devreye giriyor. A7'ler fazla performans istemeyen işlemlerde batarya tasarrufu için kullanılıyor.

Seglopsi

Seglopsi

Üye
Cortex-A7 ARM Cortex a8'in kırpılmış hali daha düşük güç tüketimi olan işlemci çekirdeği mimarisi. farklı ARM mimarileri var, a5, a7, a8, a9, a15 vs..

1 Cortex A7 yaklaşık olarak %75 1 Cortex-A9 veriminde çalışır ki, bunu da şöyle açıklamak mantıklı olur, 4 çekirdekli A7 işlemci aynı saat hızında çalışan 3 çekirdekli A9 işlemci ile denktir. yada düz mantıkla eğer Cortex A7 1 Ghz hızında çalışıyorsa aynı performans için Cortex A9'un 750 Mhz hızında çalışması yetecektir.

Peki neden yaygın olarak Cortex A9 değil de A7 kullanılmakta. Birincisi üretim maliyeti daha düşüktür. Mimarisi A9'a göre daha basit yapıda olduğundan üretim maliyeti daha azdır. ikincisi daha evvelden belirttigim gibi düşük güç tüketimi meselesi. A8 ve A9'a göre çok daha düşük güç tüketimi vardır. S4'de kullanılan 4+4 çekirdeğin neden 4-A7 + 4-A15 olduğunun cevabı denebilir.

Son düzenleme: