Apple iPhone 4, Samsung Galaxy S ve HTC Desire Karşılaştırması - İncelemesi

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Apple iPhone 4, Samsung Galaxy S ve HTC Desire Karşılaştırması - İncelemesi
Mobil akıllı cep telefonu pazarının en akıllıları olarak gösterilen HTC firmasının Desire isimli modeli, Samsung firmasının Galaxy S isimli modeli ve Apple firmasının iPhone 4 isimli modellerinin eksileri ve artılarını sizin için bir başlık altında toparladık. Farklı alanlarda cihazları karşılaştırarak ve Türkiye’de satışa sunulacak ön fiyatlarını belirleyerek hazırladığımız bu haber aracılığı ile sizlerin en akıllı mobil cihaza sahip olmanızı planlıyoruz. Karşılaştırmalara haberimizin devamındaki sayfalardan ulaşabilirsiniz.

( iPhone 4, Samsung Galaxy S ve HTC Desire'ye ait görsel resim )

[BREAK=Kamera]
:: iPhone 4

5 Megapiksel kamera çözünürlüğüne sahip olan cihaz, hızlı shutter teknolojisi ile birlikte çok daha net görsel resimler oluşturabilmenizi sağlıyor. Ayrıca kamera aracılığıyla çok daha kaliteli yani 720p HD görüntüler oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca flash desteği ile birlikte, karanlık alanlarda da fotoğraf çekimi yapabiliyorsunuz.

:: HTC Desire

Rakibi iPhone 4 ile aynı çözünürlükte yani 5 Megapiksel çözünürlüğünde bir kameraya sahip. O da rakibi gibi bir flaş desteği sunsa da, iPhone 4’e göre daha kalitesiz bir flaş desteği sunuyor. Galaxy S ve iPhone 4 HD kalitesinde video kaydı yapabilirken Desire sadece DVD kalitesinde kayıt yapabiliyor. Android OS 2.2 Froyo güncellemesi ile birlikte, cihaza 720p video kaydı yapabilme özelliği ekleniyor.

:: Samsung Galaxy S

5 Megapiksel çözünürlüğünde bir kameraya sahip olan Samsung Galaxy S, cihazda flaş görüntüleme özelliğine yer vermemiş. Ancak buna rağmen 720p HD video kaydı yapabilen cihazın, fotoğraf çekim kalitesini pek övemeyeceğimizi belirtelim.

( iPhone 4'ün kamerası daha üstün! )

[BREAK=İnternet Bağlantısı]

Önceki sürümlerine göre çok daha başarılı bir internet keyfi sunan cihaz, flash video desteği ve problemli HTML5 video popup hataları ile birlikte bizleri çileden çıkarttı diyebiliriz. Ancak iPhone 4’ün yüksek çözünürlüklü ekranı ile Safari ikilisi buluşunca cihaz bambaşka bir internet deneyimini de sizlere sunuyor.

iPhone 4’den daha kaliteli olabilecek bir internet deneyimi sunan cihaz, işlemcisi ile birlikte internet zevkini de doruklara çıkartıyor. Froyo güncellemesi ile birlikte Flash 10.1 desteği sunan cihaz, Twitter ve Facebook gibi sosyal ağ siteleriyle entegre olarak çalışarak kullanıcılarının gönlünü de almayı başarıyor.

Super AMOLED ekranı ile birlikte, oldukça profesyonel görüntüler oluşturabilen cihazın internet deneyimi Android OS 2.1 işletim sistemini kullandığı için biraz gölge altında kalıyor. Ancak Android OS 2.2 Froyo güncellemesi ile birlikte bambaşka boyuta sıçrayacak olan cihaz, bu güncelleme ile birlikte rakiplerine göre çok daha başarılı olabilir.

( İnternet denilince '' Samsung Galaxy S '' )

[BREAK=Ekran]

Retina Display teknolojisi sayesinde, rakipleri arasında en yüksek kalitede çözünürlük sunan cihaz, LCD teknolojisi ile birlikte çok daha başarılı bir boyuta sıçrıyor. iPhone 4 ile birlikte üst düzey zoom veya yakınlaştırma işlemleri çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Çoklu dokunmatik özelliği olan ekran, dokunmatik zevkini doyasına yaşatıyor.

Desire OLED ekranı sayesinde gayet başarılı ve iyi bir doygunluk sunuyor. Yüksek Kontrast oranı ile oldukça kaliteli görüntüler oluşturabilen cihaz, iPhone 4 cihazında yer verilen Retina Display teknolojisinin yüzünden geride kalıyor.

Galaxy S’de Super AMOLED ekrana yer verilerek; çok net, keskin, hızlı ve akıcı videolar izleyebilmeniz sağlanıyor. Sunduğu ekran kalitesi ile birlikte rakiplerinden daha üstün olabilerek nitelediğimiz cihazda; video ve film izlemenin zevkini doruklara çıkartıyor.

( Samsung Galaxy S'de video izlemek bambaşka! )

[BREAK=İşletim Sistemleri]

Rakibine göre daha farklı bir işletim sistemi olan iOS’u sunan cihaz, çok daha geniş bir yelpazeli ama daha fazla ücretli uygulamalar sunuyor. Ancak geniş yelpazesi sayesinde, dünyada en çok oyun oynanan işletim sistemi olarak sayılan iOS’un, deneyimini hiçbir mobil cihazda bu kadar fazla yaşayamayacağınızı belirtmekte fayda var.

Son günlerin en popüler işletim sistemi olarak adlandırılan Android OS’un 2.1 sürümüne destek vererek ön plana çıkan cihaz, Android OS’un açık kaynak kodluluk desteğini de arkasına almış oluyor. Oyun ve uygulama canavarları ücret vermek istemiyorlarsa, iOS’a nazaran daha fazla ücretsiz uygulama sunan Android OS’u tercih edebilirler. Android OS 2.2 Froyo güncellemesine izin verildiğini de hatırlatalım.

Rakibi HTC Desire gibi Android OS 2.1 işletim sistemine destek sunan cihaz, çok kısa bir süreç içerisinde Android OS 2.2 Froyo güncellemesi ile birlikte çok daha başarılı bir işlevsel performansa ulaşabilir.

( iPhone'nin iOS'u daha ağır basıyor! )

[BREAK=İşlemci Kıyaslaması]

Apple’ın kendi üretimi olan ve tahmini hızı 1 GHz olan işlemcisi Apple A4’ü kullanan cihaz, işlemcisi ile birlikte rakiplerinin ardında kalıyor. Hala işlemci hızını belirtmeyen firmanın, A4 işlemcisi ile birlikte MHz frekanslarını aşıp aşmadığı bilinmiyor.

1 GHz hızında Qualcomm Snapdgragon 8255 işlemcisini kullanan cihaz, Android OS 2.2 Froyo ile birlikte oldukça başarılı oluyor. İşlemci ve işletim sisteminin birbiriyle bütünleşik bir yapıda çalışması cihaza kazandırılan en büyük artı diyebiliriz.

1GHz hızında görev yapan ARM Cortex A8 işlemcisine sahip olan cihaz, Android OS 2.1 işletim sistemi ile birlikte bütünleşik bir yapı ile çalışsa da, Android OS 2.2 Froyo güncellemesi ile birlikte tam bir üst segment cep telefonu olabilecek.

( HTC Desire'de, işlemci performansı daha iyi! )

[BREAK=Fiyatları]

1.700 ile 2.400 TL arasında değişen farklı fiyatlarla satışa sunulan iPhone 4, cep yaktığı için fiyatı ile rakiplerinin gölgesinde kalacak.

Henüz Türkiye’de satışa sunulmayan cihaz, çok kısa bir süreç içerisinde operatörler ile birlikte Türkiye’ye giriş yapabilir. Avrupa fiyatı 1.300 ile 1.110 TL arasında değişiyor.

1.400 TL gibi özelliklerine göre uygun bir fiyatla satışa sunulan cihaz, rakipleri arasında oldukça can alıcı gibi duruyor.

( Ücret bakımından, Samsung Galaxy daha iyi! )

[BREAK=Boyutları ve Taşınabilirlik]

• Boy: 4.5 inç l 115.2 mm,
• En: 2.31 inç l 58.6 mm,
• Kalınlık: 0.37 inç l 9.3 mm,
• Ağırlık: 137 gram,

• Boy: 119 mm,
• En: 60 mm,
• Kalınlık: 11.9 mm,
• Ağırlık: 135 gram,

• Boy: 122.4 mm,
• En: 64.2 mm,
• Kalınlık: 9.9 mm,
• Ağırlık: 118 gram,

( iPhone 4, daha kullanışlı! )

Ne kadar boyutları ve ağırlığı birbiriyle hemen hemen aynı olsa da, dış tasarım olarak iPhone 4 Business görünümünün hiç bir cihazda olmadığını belirtmem gerekir.

ungood20

ungood20

Üye
bilgiler sınıflandmış ; )

intoman

intoman

Üye
artık şu iphone hayranlığın bırakında android in nimetlerinden yararlanın kimse açık kaynak kodlu bi işletim sistemiyle baş edemez buna microsoftda dahil ..

ysgul

ysgul

Üye
yetmez ama olsun,android:ehe

atakax

atakax

Üye
iphone 4 hertürlü her telefondan ustundur kullanmasını bilene tabii

Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
Çok pahalı ya :s

şazenuş

şazenuş

Üye
bugün doğubanka gidip 3 cihazıda gördüm.ama desire kesinlikle estetik bakımından hız bakımından diğerlerine fark atar.bence desireyi bu nda tek geçerim kardeş.

şazenuş

şazenuş

Üye
alacaklarada kesinlikle desire alın derim.froyo güncellemesiyle birlikte cihaz canavar oluyor.:d:

--------------- Ekleme ---------------

D e s i r e d e s i r e d e s i r e

selimarhan65

Üye
bizim türk insaninin en kötü yani hicbir bilgisi olmamasina ragmen takim tutar gibi marka tutmasi, herkes ya karaliyor ya yüceltiyor, ücünüde kullandinmi diye sorsan hayir der ama herkestende cok bilir, mümkünse cihazlari görenler yada netten degerlendirmelerini okuyanlar degil, ücünü de kullanmis olanlar yorum yapsin...

şazenuş

şazenuş

Üye
kardeşim üçünü kullanan kişi daha şu küçücük dünyada daha yoktur. hemen hemen hepsi aynı zamanda çıktı.:islik

marco.romeo

marco.romeo

Üye
başka söze gerek yok sadece iphone...........

yenel

yenel

Üye
Benim iPhone 4 te çekmeme gibi bi problem yok (h)

Noks

Noks

Üye
Nokia N8 ve E7 nin eline su Dökemezler.

rapman

rapman

Üye
evet senin kullanmayı bilmediğinden karalamaya çalıştığın mükemmel cihazdan bahsediyorum :)
vay kullanmayı bilmiyorum ha.sen çok kullandın galiba.mükemmel bir cihaz öyle mi ? iphone 4'ün çekim zorluğu yüzünden telefonlarını kıran insanları forumlarda okumadın galiba.madem çekiyor iphone 4, apple neden bantlar ve kılıflar üretti ? madem çok sattı neden bi tarafları tutuştu da iphone 5'ten şimdiden bashetmeye başladılar ? daha telefon çıkalı 3 ay oldu ama yenisi konuşuluyor..

--------------- Ekleme ---------------

bizim türk insaninin en kötü yani hicbir bilgisi olmamasina ragmen takim tutar gibi marka tutmasi, herkes ya karaliyor ya yüceltiyor, ücünüde kullandinmi diye sorsan hayir der ama herkestende cok bilir, mümkünse cihazlari görenler yada netten degerlendirmelerini okuyanlar degil, ücünü de kullanmis olanlar yorum yapsin...
forumlarda apaçık yazıyor işte iphone 4 çekmiyor diye.defolu çıktı diye.diğer telefonları bilemem.
neden iphone 4'ün üretimi durdu bir ara ? neden kılıflar ve bantlar çıktı ? neden şimdiden yenisi konuşulmaya başlandı ? kullanmadım hiç cihazı ama ne olduğu belli..bunu alacağınıza 3GS alın daha iyi..

CoDeYs

CoDeYs

Üye
çok acayıpmiş ama samsunguun çok güzel o telfonu amelod ekranı digerlerine beş basar bence

bluemnyx1

Üye
ıphone serısını tartısmaya gerek gormuyorum ble.uygulamaları o kadar yetersız kı.en ıyısı androıd sıstem.yazıldgı gbı,wındows ble basedemıyecek android le.

Üst Alt