• Üye Haberleri - İncelemeleri bölümümüzde sadece üyelerin kendi yazdığı haberler ve oluşturduğu incelemelere yer verilmektedir. Haber kaynaklarından veya farklı bir kategoriden, birebir alınan içerikler paylaşılamaz.

Apple, iPad üreten Çinliye İntihar etmem sözleşmesi imzalatıyor


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
maxirabit

maxirabit

Üye
Bilgisayar ve teknoloji devi Apple’ın, dünya pazarında patlama yaşanan iPad ve iPhone cihazlarını üreten Çin’deki fabrikalarında yarım milyona yakın Çinli işçiyi insanlık dışı çok kötü şartlarda çalıştırdığı ve artan intiharları önlemek için “İntihar etmeyeceğim kendime iyi bakacağım” diye yazılı tahahhüt aldığı öne sürüldü.


İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Apple’ın ürünlerini üreten Foxconn şirketinin Çin’in Şenzen ve Çengdu bölgelerinde iki dev fabrikası bulunuyor. Bu fabrikalardaki işçilerin saat ücretleri 1.5 lira. Geçen yıl bu fabrikalarda ağır çalışma koşullarına dayanamayan bir çok işçinin intihar etmesinin ardından şirket, çalışanlarından ‘intihar etmeyeceği ve fiziksel sağlığına iyi bakacağım. Canım benim hazinemdir” diye yazılı taahhüt aldı. Sivil toplum örgütlerinin yaptıkları soruşturmaya göre milyonlarca iPad ve iPhone üreten fabrikalarda, rekor seviyeye ulaşan talebi karşılamak için geceli gündüzlü çalışılıyor. İşçilere 15 günde bir izin veriliyor. Apple 2013 sonuna kadar 100 milyon iPad üretmeyi hedefliyor.
 
ChavRash

ChavRash

Emekli Yönetici
Yazık..
 
Fahrettin.Onay

Fahrettin.Onay

Üye
gercektende yazık :D
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt