Android'in Tamamı Nokia X'te Yok

Sponsorlu Bağlantılar

AIS

AIS

Üye
    Konu Sahibi
Android'in Tamamı Nokia X'te Yok
Nokia'nın Android altyapısına ve kendi hizmetlerine sahip olan yeni akıllı telefon ailesi Nokia X, X+ ve XL için yapılan açıklamaya göre, her Android uygulaması cihazlarda çalışmayacak.
26/02/2014 12:00
Mobile World Congress'in en ilgi çekici ürünlerinden biri de hiç kuşkusuz yıllar sonra Nokia ve Android'in yollarını kesiştiren Nokia X oldu. Nokia X+ ve XL ürünleriyle genişleyen Nokia X ailesi, Google'ın işletim sistemini temel olarak alıyor ancak pek çok servisin yerine kendi hizmetlerini (Nokia Maps, Nokia Store gibi) sunuyor.

Altyapısı Android 4.1 Jelly Bean'e dayanan Nokia X ailesinin kullandığı özelleştirilmiş işletim sistemi için geliştirici kiti ve uyarlama (porting) araçları da uygulama geliştiricilere sunuldu. Böylelikle Nokia X ailesiyle uyumsuzlukgösteren tüm uygulamaları platforma uygun hale getirmek mümkün olacak. Nokia tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa, geliştiricilerin mevcut uygulamalarını Nokia/Microsoft platformlarıyla uyumlu hale getirmeleri yaklaşık olarak 8 saatlik bir mesai gerektirecek.

Android uygulamalarının yüzde 75 kadarı hiçbir modifikasyona ihtiyaç duymaksızın doğrudan Nokia Store'da yayınlanabilecek durumda. Geri kalan yüzde 25'in ise Nokia X Services SDK'yı kullanarak uyarlanması gerekiyor. Bakalım geliştiricilerin ne kadarı kendi uygulamalarını bu yeni platforma uyarlamak için çaba gösterecek.

İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
Kesenin ağzını açmaları lazım

RedMaker

RedMaker

Üye
zaten ürün görücüye çıktığında hala daha microsoftun etkisinde kaldığını fark ediyosunuz

heathrow

heathrow

Üye
Blackberry Z10'da da android uygulamaları çalıştırılabiliyordu.

• Beğen
Tepkiler: RedMaker
RedMaker

RedMaker

Üye
Aynen hocam, bu durum uzun vadede belki düzelir.
düzeleceğini sanma böyle bi şey olamaz bence çünkü nokia sanki artık microsftun yan markası gibi bişe oldu tıpkı renault ve dacia gibi (ancak dacia zaten renaultun markası)

heathrow

heathrow

Üye
Nokia microsoft tarafindan satın alınmadı mı zaten?

RedMaker

RedMaker

Üye
satın alınmadı sadece microsoft onu tehtid ediyo bu yüzden artık nokia kullanmıcam artık sadece samsung htc ve iphone benim için en iyi markalar nokiayı adamdan saymıyorum

Emre

Üye
android 4.1 uygulamalarının hepsi çalışıyor

Son düzenleme:

Üst Alt