Püf Noktası Android Rom hakkında şey

Sponsorlu Bağlantılar

gstahsn

gstahsn

Üye
    Konu Sahibi
Android Rom hakkında şey
Rom nedir ?

Telefon, tablet gibi cihazların yazılımının paketlenip tek bir dosya haline getirilmiş haline ROM denir. Android cihazınızı ilk aldığınızda üzerinde yüklü gelen bir işletim sistemi vardır. Bu işletim sistemi elbette ki Linux tabanlı Android işletim sistemidir. Ancak Android'in cihaz üreticisi tarafından o cihaz için özelleştirilmiş halidir.

Custom ROM Nedir?
Genellikle bu işin meraklıları tarafından Android cihazlar için hazırlanan gayriresmi yazılımlar da bulunabilmektedir. Yani cihaza kurulu gelen orijinal yazılım yerine başkalarının hazırladığı bu yazılımlar da yüklenip kullanılabilmektedir. Üreticinin haricindeki kişiler tarafından hazırlanan bu özel ROM'lara Custom ROM adı verilir.

Stock ROM Nedir?
Cihaz üreticilerinin ürettiği orijinal yazılımlara Stock ROM adı verilir. Cihazların Stock ROM'ları da internet üzerinden temin edilebilmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı cihazınızı ilk alındığı günkü haline döndürmek isterseniz internetten cihazınızın Stock ROM'unu bulup yükleyebilirsiniz. Örneğin, Custom ROM yükledikten sonra tekrar orijinal yazılıma dönmek isterseniz Stock ROM yükleyerek bunu yapabilmeniz mümkün.

Romlar Odin ile yüklenebilir
Cmw den flaşlanabilir yani sonu . zip olan romlar yuklenir
cmw den restore romlar backup alınan romlar yüklenebilir

Custom romlarda gsm üzerinde 3g ile görüntülü arama yapılamaz

rom hakkında başka şey öğrenmek için google den aratın veya buraya cevap yazın

android konusunda yardımım dokunursa ne mutlu bana

SHS

SHS

Üye
forumda rom atmakla ilgili anlatım yoksa daha da genişletebilirsin konuyu :)

gstahsn

gstahsn

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: SHS
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
eminmisin gsm üzeride 3g görüntülü görüşme yapılamadığından ben yaptım diye hatırlıyorum da (stock rom da olabilir ama)

reflex

reflex

Üye
Rom nedir ?

Telefon, tablet gibi cihazların yazılımının paketlenip tek bir dosya haline getirilmiş haline ROM denir. Android cihazınızı ilk aldığınızda üzerinde yüklü gelen bir işletim sistemi vardır. Bu işletim sistemi elbette ki Linux tabanlı Android işletim sistemidir. Ancak Android'in cihaz üreticisi tarafından o cihaz için özelleştirilmiş halidir.

Custom ROM Nedir?
Genellikle bu işin meraklıları tarafından Android cihazlar için hazırlanan gayriresmi yazılımlar da bulunabilmektedir. Yani cihaza kurulu gelen orijinal yazılım yerine başkalarının hazırladığı bu yazılımlar da yüklenip kullanılabilmektedir. Üreticinin haricindeki kişiler tarafından hazırlanan bu özel ROM'lara Custom ROM adı verilir.

Stock ROM Nedir?
Cihaz üreticilerinin ürettiği orijinal yazılımlara Stock ROM adı verilir. Cihazların Stock ROM'ları da internet üzerinden temin edilebilmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı cihazınızı ilk alındığı günkü haline döndürmek isterseniz internetten cihazınızın Stock ROM'unu bulup yükleyebilirsiniz. Örneğin, Custom ROM yükledikten sonra tekrar orijinal yazılıma dönmek isterseniz Stock ROM yükleyerek bunu yapabilmeniz mümkün.

Romlar Odin ile yüklenebilir
Cmw den flaşlanabilir yani sonu . zip olan romlar yuklenir
cmw den restore romlar backup alınan romlar yüklenebilir

Custom romlarda gsm üzerinde 3g ile görüntülü arama yapılamaz

rom hakkında başka şey öğrenmek için google den aratın veya buraya cevap yazın

android konusunda yardımım dokunursa ne mutlu bana
S3 minide costum romda hangisi hatırlamıyorum ama görüntülü konuşma vardı

gstahsn

gstahsn

Üye
    Konu Sahibi
S3 minide costum romda hangisi hatırlamıyorum ama görüntülü konuşma vardı
düzenlenmiş stocktur o görüntülü görüşme için skype tango tarzı prolar olur ama gsm olmaz

reflex

reflex

Üye
düzenlenmiş stocktur o görüntülü görüşme için skype tango tarzı prolar olur ama gsm olmaz
Romu xda dan ben indirip arkadaşa ben kurdum görüncede çok şaşırdım inşallah yanlış anlamamışımdır gördüğümü

gstahsn

gstahsn

Üye
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: beurself
wwwhmz

wwwhmz

Üye
Evet [emoji1][emoji2][emoji3]
custom romların hiçbirinde yapılamaş editlenmiş stock romlar olabilir ama customlarda olamaz kesin yani bu :D
GMD için yapılmış çoğu custom romda görüntülü görüşme var

serdar_gs

serdar_gs

Üye
Custom romlarda neden görüntülü konuşma olmasın ki? Bunu kesin olarak neye dayanarak söylüyorsun?

gstahsn

gstahsn

Üye
    Konu Sahibi
ben bildiğimi söylüyorm
hatta bu foruma konu açtım
herkes aynı cevabı verdi dostum :D

serdar_gs

serdar_gs

Üye
Çok kaliteli custom romlar var bence böyle bir özelliği kimse es geçmez çoğunda mümkündür

gstahsn

gstahsn

Üye
    Konu Sahibi
Çok kaliteli custom romlar var bence böyle bir özelliği kimse es geçmez çoğunda mümkündür
inşallah ben yanlış biliyorum ama tüm cm serilerini kullandım 3g görüntülü aramayı yapamadım

serdar_gs

serdar_gs

Üye
Bende bi aralar çeşitli custom romlar kullandım ama hiç denemedim açıkçası hiç işim olmadı eğer öyleyse custom mustom uzak kalsın :D

gstahsn

gstahsn

Üye
    Konu Sahibi
fazla görüntülü konuşuyorsan haklısın ama tango skype kullan hem daha ekonomik hemde her romda Çalışıyor

• Beğen
Tepkiler: beurself

Conquer360

Üye
Teşekkürler konu için bu arada custom romlarda 3g arama yapılmadıgını yeni öğrendim :O