AHCI Nedir ? Yüklü Mü ? Aktif Etme Yöntemi Ve Sonuç

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
AHCI Nedir ? Yüklü Mü ? Aktif Etme Yöntemi Ve Sonuç
AHCI , IDE Nedir ? Farkları Nelerdir ?
Eskiden harddisklerimizi IDE denilen kocaman bir soket ile anakarta bağlıyorduk . IDE (Integrated Development Enviroment) kablosuyla anakartın veri alışveriş köprüsünü sağlamak için üreticiler BİOS içinde veri aktarım protokolü / iletişim protokolü kuruyorlardı . IDE(Tümleşik geliştirme ortamı) portundan bağlantı için bu protokol
IDE olarak adlandırılmıştı .
Günümüzde birçok HDD ise SATA ile anakarta bağlanıyor , SATA , IDE bağlantıya göre hem daha hızlı , hem daha çok işlev sunabilen bir porttu .
SATA' nın bu olanağından yararlanmak isteyen üreticiler yeni bir köprü oluşturdular . Bu köprünün adı AHCI (Advanced Host Controller İnterface) (gelişmiş host kontrol arayüzü) olmuştu.

AHCI ile IDE ' nin farkıysa asıl perfonmansta ortaya çıkıyor . AHCI ile %10 %18 perfonmans artışı mümkün yani daha fazla yazma ve okuma hızı . Bir diğeriyse AHCI protokolü/köprüsüyle HDD' nin perfonmasını attırmak için düzenlemeler getirmek olmuştur bunlardan en göze çarpanıysa Intel ve Seagate' in beraber geliştirdiği Intel Rapid Stroge programı ile öğrendiğimiz Native Command Quening olmuştur.
Bu NCQ bilgisayarın başlatılırken kullandığı verileri HDD ' nin en hızlı okuma ve yazma yapan kısmına yazmasıdır .Açılış zamanını azaltır. Intel Rapid Stroge programını bir başka konuda anlatacağım .

AHCI Bilgisayarımda Aktif Mi ?

AHCI ' nin bilgisayarınızda aktif olup olmadığını öğrenmek için bilgisayarınızın BIOS menüsüne giriş yapmanız gerekiyor . Çoğu bilgisayarda klavyeden del tuşuna basarak giriş yapabiliyorsunuz .

Giriş yaptıktan sonra Advanced (Gelişmiş Seçenekler) içerisinde SATA mode seçeneğine bakıyoruz .
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

AHCI yazıyorsa hiçbir değişiklik yapmadan BIOS ' tan çıkabilirsiniz .
Eğer IDE yazdığınızı görüyorsanız sıradaki başlık sizin için .

AHCI Aktif Değilse

Yukarıdaki başlıkta BIOS kontrolünde SATA modumuzun aktif olmadığını gördüysek öncelikle başlat arama kısmına regedit yazarak kayıt defterini açıyoruz .

Kayıt Defteri'nde
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\iastorV

yollarını izleyin.

Her iki anahtar (Msahci ve iastorV) için de "Start" değerine sağ tıklayıp "Değiştir" deyin ve 3 olan değeri 0 olarak değiştirin ve kaydedin.

Bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS menüsüne giriş yaparak SATA mode ' u AHCI yaparak kayıt edip bilgisayarınızı açın .

Bilgisayar açılınca AHCI sürücülerini yüklemeye başlayacaktır . Sürücüler yüklendikten yeniden başlatın . Artık sizde AHCI kullanıyorsunuz .

Ben Crystal DiskMark yazılımıyla IDE ile okuma hızı olarak 94-98 mb/s görürken AHCI ile 108 mpbs gördüm . Kullandığım HDD max 120 mb/s okuma hızına sahip olduğunu düşünürsek gayet iyi bir değer .

Kaynak : alıntı yapılmıştır .
Görsel : windowstıps.ru

Ekli dosyalar

Yönetici tarafından düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Dizzy42 ve PALA.

PALA.

PALA.

Üye
Diski hızlandırmak yerine verimliliğini yükseltir desek daha uygun olur, çünkü disk rpm sabittir.
Bu konu sorularınıza cevap verecektir;

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bios ' a kaç sefer giriş yaptım lakin bu ayara hiç dikkat etmedim . Bakalım açılış zamanını kısaltabilecek miyim ? Umarım aktif değildir ACHI eğer aktifse çok vasat bir hdd ye sahibim .

• Beğen
Tepkiler: Dizzy42
PALA.

PALA.

Üye
Bios ' a kaç sefer giriş yaptım lakin bu ayara hiç dikkat etmedim . Bakalım açılış zamanını kısaltabilecek miyim ? Umarım aktif değildir ACHI eğer aktifse çok vasat bir hdd ye sahibim .
Azda olsa fark olur. Diskin hızı yanında kontrolcü performansı ve disk geometriside önemlidir. C sürücüsünü doğru yapılandırısanız hdd ile de güzel açılış süreleri almak mümkün. Her ne kadar veri belirli bir düzenle yazılsada defrag ihtiyacını arttırır. Disk bölmeyle ilgili konu vardı orda da anlatmıştım.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Konu güncellendi . Denedim memnun kaldım sizde deneyin.

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Crystal ile test yaparken 500 mb yada 1gb kademesinde 2 tekrar yapın öyle daha belirgin sonuç alırsınız. Genelde hdd lerin okuma ve yazma hızları eşittir. Her ikiside 120 - 130 mb çıkabilir...

• Beğen
Dizzy42

Dizzy42

Üye
Bu kadar eski bilgisayar mı kaldı, kaldıysada yazdığın bu konu sayesinde kalmaz zaten.

• Beğen

Üst Alt