Adıyaman'da suya petrol karıştı


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
zaza

zaza

Üye


ADIYAMAN'da, şehir içme suyuna ham petrol karıştı.
Belediyeden petrol sızan depodaki 1000 ton suyun tahliyesi için muslukların açık bırakılması ve içilmemesi için hoparlörler aracılığıyla anonslar yapıldı. Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, sorunun giderilmesine çalışıldığını ayrıca olayın kasıtlı olarak mı yoksa kaza sonucu mu gerçekleştiğini araştırdıklarını söyledi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Adıyaman Bölge Müdürlüğü'nün Türmüz yolu üzerinde bulunan 'Adıyaman- 1' lokasyonunun altında bulunan Kırkgöz İçme Suyu İsale Hattı'na ham petrol sızdı. Musluklarından akan suda petrol kokusu hissedenlerin belediyeye başvurmaları üzerine başlatılan araştırma sonrası sorunun Kırkgöz İsale Hattı'ndan kaynaklandığı belirlendi. İsale hattına giden belediye ekipleri ve TPAO görevlileri, TPAO tarafından açılan atık tahliye çukurunun içinde bulunan petrol borusunun spiralle kesildiğini ve suya ham petrolün bu şekilde sızıntı yaptığını saptadı.

YETKİLİLER İNCELEME YAPTI
Sızıntı üzerine bilgilendirilen Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Belediye Başkanı AK Parti'li Necip Büyükaslan, TPAO Bölge Müdürü Murat Demir ve yanındakiler, bölgeye gelerek inceleme yaptı. Hemen isale hattından kente verilen su kesilirken, depodaki suyun da tahliye edilmesine başlandı. Bu sırada olası durumlara karşı belediye hoparlörlerinden musluklardan su içilmemesi ve kesilinceye kadar da muslukların açık bırakılarak kirli suyun tahliye edilmesi istendi. Bu sırada, Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de analiz için sudan örnekler aldı.

VALİ SODAN: KASIT VAR MI ARAŞTIRIYORUZ
Bölgede inceleme yapan Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, yaşananların çok üzücü olduğunu ifade eti. Vali Ramazan Sodan, petrol sızıntısının, ikinci çevre yolunun üst mahallelerinde yaşayanları etkilediğini belirtti. Sodan, "Boru hattı spiralle kesilmiş ve sızıntı bundan kaynaklanmış. Şimdi bu olayın nasıl ve neden olduğunu güvenlik güçleri araştırıyor. Kaza mı, yoksa kasıt mı var araştırma sonunda ortaya çıkacak. Şu anda belediye ekipleri önlem aldı ve anons yaparak vatandaşları da uyardı. Petrol sızıntısı ile oluşan riskin ortadan kalkması için şu an tahliye işlemi yapılıyor. Tahliyenin tamamlanmasının ardından temiz içme suyunun verilmesine başlayacağız" diye konuştu.

BÜYÜKASLAN: TİTİZ ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ
Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise Kırkgöz isale hattına petrol sızıntısı olduğunun belirlenmesiyle titiz ve yoğun bir çalışma başlattıklarını söyledi. Olayın ortaya çıkmasının ardından Kırkgöz hattından verilen suyu kestiklerini ve anonslar yaparak vatandaşları da uyardıklarını belirten Büyükaslan, şunları kaydetti:

"Çalışmalarımız tamamlanıncaya kadar 2'nci Çevre Yolu'nun kuzey bölgesine su veremiyoruz. İsale hattımızı en kısa sürede petrol sızıntısından arındırarak, temiz su akıtacağız. Vatandaşlarımızın susuz kalmaması için her türlü gayret ve çabayı sarf ediyoruz. 2'nci Çevre Yolu'nun kuzeyinde bulunan; Yenimahalle, Cumhuriyet, Fatih, Kayalık, Karapınar, Narlıkuyu ve Petrol mahallelerimizde ikamet eden vatandaşlarımızın borularda biriken suyun tahliyesi için musluklarını su bitinceye kadar açık tutmaları gerekmektedir. Bu uyarıyı ilan yoluyla yaptık."

TPAO Bölge Müdürü Murat Demir, olayın yaşandığı alandaki kuyunun petrol üretim kuyusu olmadığını ifade etti. Demir, isale hattına bir miktar petrolün sızdığını dile getirdi. Demir, "Konuya ilişkin araştırmalar devam ediyor. Biz en kısa zamanda kesilen borumuzun tamirini gerçekleştireceğiz. Burası petrol üretiminde ortaya çıkan tuzlu suyu yer altına almak için kullandığımız enjeksiyon kuyusudur. Bu olanların ardından vatandaşlarımızın suda petrol kokusu hissetmesi doğaldır. Çünkü bir litre petrol, binlerce litre suya koku yayabilir" dedi.

DHA-Adıyaman / Fadıl BİNZET
 
Tuncay.erol

Tuncay.erol

Üye
Cok iyi ya
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt