4.5G'li symbian telefon varmı ?

Sponsorlu Bağlantılar

celilcemre

celilcemre

Üye
Android hiç stabil değil. Isınma, donma artı fazla uygulama oyun yüklerseniz hepten donuyor. Format atılmıyor. 8 çekirdek işlemci var ama boş. Bende LG G4 almayı düşünüyorum. Önemli uygulamaları yükle 3-5 oyun artı yüklersen belki iş görür.

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34

Emre

Üye
Önce elinize bir nexus alın sonra konuşun.

• Beğen
Tepkiler: BRKTNL

kcr

Üye
Android hiç stabil değil. Isınma, donma artı fazla uygulama oyun yüklerseniz hepten donuyor. Format atılmıyor. 8 çekirdek işlemci var ama boş. Bende LG G4 almayı düşünüyorum. Önemli uygulamaları yükle 3-5 oyun artı yüklersen belki iş görür.

RetaXter haklı. Android'in performansı cihazdan cihaza değişiyor. Android'in hangi sürümünü kullandığın; kullanılan işlemcinin marka/mimari/yetenekleri, cihazın ram miktarı, ekranın büyüklüğü ve çözünürlüğünün yüksek olması gibi etkenler her birinde farklı performans sonucunu doğuruyor. Android'in cazibesi pekçok hizmeti ücretsiz vermesinde. Program geliştiricileri de reklam gelirlerinden pay vererek kendine çekiyor. Samsung gibi donanım üreticileriyle de yaptıkları anlaşmalar sonucunda trendi yükselen bir sistem haline geldi. Buna karşılık, yukarıda da ifade ettiğim gibi güvenlik açığı çok fazla olan ve sonradan kesinlikle telafi edilemeyecek hataları olan bir işletim sistemi. win mobile'dan hiç bahsetmiyorum. Katetmesi gereken çok mesafe var...
Açıkçası şu an en stabil ve güvenlikli sistem ios. Ancak gerek donanımında gerek yazılımındaki kısıtlamalar ve gerekse fiyatının fazla oluşu sistemin tüm artılarını gölgelde bırakıyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda seçimim mecburen Android. Ekran çözünürlüğü zirvelerde gezmese bile, en azından işlemci-ram-batarya performansının yüksek olması şart...

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34 ve celilcemre

Cadillac34

Üye
Arkadaşlar illa olacak diye bir şey yok. Ama İlgi çekmek için sosyal medyada grup veya sayfa açmak belki iyi fikir olabilir. Symbian'cılar çok olduğu için Symbian'ı kaderine terkedemeyiz. Tamam hataları olanları var ama Symbian da hatasız değil.

onurw58

onurw58

Üye
bana göre sınırları zorlamak için android güvende kalmak için ios umut etmek içinde symbian gerek :kotu:

• Beğen
Tepkiler: Siycey ve Cadillac34

Cadillac34

Üye
ABD'li savcıya mesaj gidiyor da Symbian'a mı mesaj gitmeyecek? :cool

mcnpl4

mcnpl4

Üye
Android kötü diyorsunuz da bence önyargıdan başa bilşey değil. Zamanında ben de önyargılıydım ama o zamanlar symbian o kadar geri değildi. Şimdi android gayet iyi. Isınma sorunu nokiada da vardı. Kasma sorunu da vardı oyunların uygulamaların olduğu klasör çok geç açılıyordu. Ben çözüm olaral tüm klasörleri silip hepsini ana menüye taşımıştım nokia da başka çözüm bulamamış ki son güncellemesinde o da aynı şeyi yapmıştı. Ve uygulama desteği mevzusu da var zamanında önemsemediler bu saatten sonra olmaz. En büyük avantajı multitaskingdi onu da isteseler başka sistemlerde de yaparlar

• Beğen
Tepkiler: RetaXter ve Cadillac34

kcr

Üye
Android kötü diyorsunuz da bence önyargıdan başa bilşey değil. Zamanında ben de önyargılıydım ama o zamanlar symbian o kadar geri değildi. Şimdi android gayet iyi. Isınma sorunu nokiada da vardı. Kasma sorunu da vardı oyunların uygulamaların olduğu klasör çok geç açılıyordu. Ben çözüm olaral tüm klasörleri silip hepsini ana menüye taşımıştım nokia da başka çözüm bulamamış ki son güncellemesinde o da aynı şeyi yapmıştı. Ve uygulama desteği mevzusu da var zamanında önemsemediler bu saatten sonra olmaz. En büyük avantajı multitaskingdi onu da isteseler başka sistemlerde de yaparlar

Her şeyden önce, Andorid'i eleştirmem bir önyargının sonucu değil; onu belirteyim. Android şimdi iyi derken hangi cihazdan bahsediyorsun? İşlemci, ram, batarya gücü yüksek cihazlar piyasada olmasaydı Android kasma, donma gibi sorunlarından dolayı nefret edilen bir sistem olurdu. Şimdinin Android cihazları bilgisayarlarla yarışıyor ve 8 çekirdekli işlemcilerle solladı geçti bile. Evet, programların çalışmasına hiçbir şey demiyorum. Gayet güzel; eğlendirici, eğitici vs. her telden program gayet hızlı ve güzel çalışıyor. Isınma sorunu kimi cihazda var, kimisinde yok denecek kadar az. Ancak;

Donanımları o kadar güçlendirmelerine rağmen cihazı elinize alıp kurcalamaya başladığın zaman batarya yüzdesi geriye doğru sayıma başlıyor; neden? Sık kullanımlarda günü zor çıkarıyor; neden? Symbian'da ısınma kasma oluyordu derken symbian cihazın işlemci-ram'ini de belirtmen gerek. Şimdiki cihazlara göre komik denilebilecek donanım özellikleriyle symbian gayet güzel çalışıyordu ve Android'in çok da ilerisindeydi. Eğer Nokia desteğini çekmeyip gerekli güncellemeleri veriyor olsaydı, stabillikten yana da hiç sorun yaşamayacaktı. Şayet bugün symbian güncellenmeye devam edilen bir sistem olsaydı, yüksek donanımlı cihazlarla hızlı, stabil ve en az üç belki dört gün batarya ömrüyle Android'e ihtiyaç hissettirmeyecek, güvenlik açısından da tercih edilen bir seçenek olmaya devam ederdi...

Her şeye rağmen Nokia'dan umutlu olan arkadaşlar! Bu saatten sonra Android'in hızına hiçbiri y-e-t-i-ş-e-m-e-z. Hâlâ Nokia'ı arayalım, baskı yapalım gibi düşünceleriniz varsa, emin olun yapacağınız hiçbir hamle işe yaramaz. Zamanında denendi; sinek vızıltısı kadar ses getirmedi. Zaten adamlar Android'e yöneldi. Hiç boşuna uğraşmayın...

Son düzenleme:
mcnpl4

mcnpl4

Üye
Sen ne analtıyorsun allahını seversen. Yüksek donanımmış düşük donanımmış. Düşük donanımlı belleli annalı cihazları da biliyorum. Basit işlemler yapabilen sistem tabi çok sıkıntı yaşatmaz. Şarj geriye sayıyor dedin de n8de şarj sorunu çekmezdim taki güncelleme alana kadar. En son belle almıştı sanırım ve şarj ömrü eskisine göre gözle görülür farktaydı. Sen androidi kötülerken ace ile kötülüyorsan olabilir bende düşük donanımlı htc chacha var 3 yılı aşkın süredir kasmasız sağlam çalışıyor ve şarj sorunu da yok. Güzel bir örnek işte sana
Symbian güncellense sisteme sürüyle destek gelse yine de 4 gün çıkmazdı benim günlük kullanımımda bundan eminim. Sistemin yeteneklerini arttırsan bazı şeylerden fedakarlık edersin elbet

kcr

Üye
Sen ne analtıyorsun allahını seversen. Yüksek donanımmış düşük donanımmış. Düşük donanımlı belleli annalı cihazları da biliyorum. Basit işlemler yapabilen sistem tabi çok sıkıntı yaşatmaz. Şarj geriye sayıyor dedin de n8de şarj sorunu çekmezdim taki güncelleme alana kadar. En son belle almıştı sanırım ve şarj ömrü eskisine göre gözle görülür farktaydı. Sen androidi kötülerken ace ile kötülüyorsan olabilir bende düşük donanımlı htc chacha var 3 yılı aşkın süredir kasmasız sağlam çalışıyor ve şarj sorunu da yok. Güzel bir örnek işte sana
Symbian güncellense sisteme sürüyle destek gelse yine de 4 gün çıkmazdı benim günlük kullanımımda bundan eminim. Sistemin yeteneklerini arttırsan bazı şeylerden fedakarlık edersin elbet

N8'in güncellemesini kurmuştum. O zamandan bu yana hâlâ N8 kullanıyorum; şarj açısındanda hiç sıkıntı yaşatmadı. Kullandığın htc'nin dahili hafızası görebildiğim kadarıyla 512 mb. En fazla kaç tane program kurabiliyorsun? Mâlum, Android programlarının indirme dosyaları bile (istisnalar bir tarafa) genelde 15 mb civarından başlıyor. Bazılarınınki 50-60 mb. Program kurulduğunda boyut birkaç katına çıkıyor. Üç beş tane kurarsan haliyle kasmaz. Kullandığın cihazın ekran çözünürlüğü de düşük. Normaldir ve istisnadır ki kaideyi bozmadığı gibi gerçeği de değiştirmez. Kullandığı Android sürümünden bahsetmeyeceğim...

Symbian'ı kötülerken en son kaldığı noktayı esas alıyorsun. O da 4 yıl öncesi. Oysa Android geldiği son nokta itibariyle aynı sorunları hâlâ bünyesinde barındırıyor. Zannetme ki Android'in seyircisiyim. Elimin altında s3 mini var, Dell tablet var. Her ikisinin de kullanıyorum. Haricinde Android kullanıcılarının tecrübeleri ortada... Farzedelim ki Symbian güncel olsaydı batarya ömrü 4 güne çıkmazdı. Öyle olsaydı bile Android'den bin kat daha güvenlikli olurdu...

• Beğen
Tepkiler: ahmetkaya1991
mcnpl4

mcnpl4

Üye
Ace ve chacha kıyası yaparsan samsungdan kaynaklı sorunları androide attığını anlarsın. Bir zamanlar ekran çipi olmayan belle nokialar vardı kasıyordu ve oyun bile oynanmıyordu adam akıllı. Nedir bu donanım düşük diye uçuyor muydu. N8 kullanırken larj durumunu çok net hatırlıyorum tüm sürümleri de kullandım çıktığı sürüm ve son sürüm şarj konusunda birbirinden çok uzak. Ve symbian uygulamalar arttıkça yavaşlıyor bu net bişey

kcr

Üye
Ace ve chacha kıyası yaparsan samsungdan kaynaklı sorunları androide attığını anlarsın. Bir zamanlar ekran çipi olmayan belle nokialar vardı kasıyordu ve oyun bile oynanmıyordu adam akıllı. Nedir bu donanım düşük diye uçuyor muydu. N8 kullanırken larj durumunu çok net hatırlıyorum tüm sürümleri de kullandım çıktığı sürüm ve son sürüm şarj konusunda birbirinden çok uzak. Ve symbian uygulamalar arttıkça yavaşlıyor bu net bişey

N8'in çıkış tarihi 2010'du. O zamanlar Android ne durumdaydı? Ondan da bahset istersen. Ben symbian mükemmeldi, mükemmel ötesi bir sistemdi demiyorum. Eksilerini saymaya gerek yok; forumda bolca yorum var hakkında. Android için öncelikli eleştirim bizzat yazılımındaki hatalar ve güvenlik konusundaki gevşekliği. Yoksa üretici her firmanın cihazlarındaki donanımlarda artı yönleri de var eksileri de. İsteyen istediğini alır, kullanır. Herhangi bir markayı göklere çıkarmak, diğer(leri)ni aşağılamak zaten mantıksız. Pazarlama stratejileri çoğu zaman tüketicinin karar vermekte zorlanmasına sebep oluyor. Çoğu zaman yeni ve kaliteli bir donanımı bir sonraki model satılsın diye mevcut modellere koymuyorlar. Her markanın kendi arayüz ve yazılımından kaynaklanan zayıf noktaları, kısıtlamaları da yok değil. Cihazlarla ilgili tartışma apayrı bir konu...

Android'i geliştirenler sistemdeki hata/eksikleri bazen düzeltemediklerinden, bazen de düzeltmek istemediklerinden gideremiyorlar. Yukarıda saydıklarıma ek olarak bugün bile Android'in depolama sistemine yaklaşımı hâlen ilkel ve bunu bile bile yapıyor. Uygulamaları hafıza kartına yüklemek/taşımak başlı başına bir sorun. Bunun gibi daha niceleri var...

Tekrar söylüyorum, symbian mükemmel değildi. Eksikleri telafi edilebilecek düzeydeki hatalardan ibaretti ve geliştirilseydi çok kaliteli bir sistem olurdu. Ancak Android'i de göklere çıkarmayın. Daha şık, daha hızlı, daha pratik bir yönleri olabilir. Onu ben de kabul ediyorum. Tekrar söylüyorum; bugün yeni bir cihaz alacak olsam (mecburen) donanımı kaliteli ve yüksek Android bir cihaz alırım. Tüm bunlardan sonra Android'in daha temelinde donanım kaynakları sömürmeye dönük hatalarının olduğunu, bu hataların da daha güçlü işlemci-ram ile telafi edilmeye çalışıldığını, bazen geliştirenlerin bilerek bazı kısıtlamalara gittiğini de lütfen kabul edin artık...

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Arkadaş 1.700 Görüntülenme 71 Cevap Olmuş :D Konuyu Hortlatmayın Kapatın Gitsin İşte :D

cyborg78

cyborg78

Üye
Symbian - 1 (efsaneler daima kendinden söz ettirir nokta) :bigstar:

Android - 2 :islik

İos - 3 :hmmm

Wp - 4 :kotu:

Üst Alt