300 bin kişi işsiz kalacak


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
EroL

EroL

Emekli Yönetici
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Dünya’nın 19’uncu büyük ülkesi olan Türkiye’de sigara yasağının bugünkü katı haliyle sürdürülemeyeceğini söyledi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kahvenin 40 yıl, bir kahvecinin 60 yıl hatırı varsa, esnafları ise belleklerimizden silmemiz mümkün değildir” dedi.
TESK Genel Başkanı Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, başta Almanya ve İsveç olmak üzere sigara yasağını en katı biçimde uygulayan kimi Avrupa ülkelerinde bile, sigara içenler için özel salonlar oluşturulduğunu, Türkiye’de buna neden imkan verilmediğini anlamanın zor olduğunu söyledi. Palandöken, “Bugün Almanya’da, lokanta ve birahanelerde sigara içilen ve içilmeyen bölümler ayrı ayrı faaliyette bulunabilirken, kapılarında ve pencerelerinde gerekli uyarılara yer verilmesi kaydıyla yalnızca sigara içenlere hizmet sunan lokanta, birahane ve kafeler de mevcuttur. Hatta, yalnızca 18 yaşından yukarıdakilerin girebilecekleri bar, pavyon ve diskotek gibi eğlence yerlerinde sigara yasağı uygulanmamaktadır” diye konuştu.

YASAK İNSAN HAKLARINA AYKIRI
Dünyanın nüfus bakımından en kalabalık 19’uncu ülkesi olan ve yaklaşık 20 milyon tiryakisiyle dünyada sigara içme istatistiklerinde yedinci sırada bulunan Türkiye’de sigara yasağı uygulamalarının, bugünkü katı haliyle AB standartlarına uygun olmadığını da öne süren Palandöken, şöyle dedi:
“Bu yasak insan haklarına da aykırıdır. Kaldı ki, sigara içenlerin özgürlüğünü çok katı bir biçimde sınırlayan bu uygulamadan başta lokanta, kahve işletmeleri olmak üzere pek çok meslek dalı zarar görmekte, kış aylarıyla birlikte bu zararın boyutlarının giderek artacağından ve işsizler ordusuna yeni kitlesel katılımlar olacağından kaygı duyulmaktadır. Nitekim, daha şimdiden pek çok kahveci ve lokantacı esnafımız işyerlerini kapatırken, bazıları da iş değişikliğine yönelmeye başlamışlardır. Müşterileri yüzde 80 oranında azalan ve dış mekanlarda yaptıkları düzenlemelerle ayakta durmaya çalışan kahvehaneler, yaz aylarının son günlerine gelmenin endişesini taşımaktadırlar. Havaların soğuması ve yağışların başlaması ile birlikte esnafımızın sıkıntısı daha da artacaktır. Hükümetçe herhangi bir önlemin alınmaması halinde bu kış aylarının sonunda işletme sayısı 250 binden 150 bine düşecektir. Bu olumsuz gidişin önlenebilmesi ve kahvehane başına ortalama 3 kişi olmak üzere yaklaşık 300 bin yurttaşımızın işsiz kalmasının önüne geçilebilmesi için hükümetin acil önlem alması gerekmektedir.”

Kaynak(öztürkler)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt