Meraklısı için Windows işletim sistemleri ve bilgileri...

Sponsorlu Bağlantılar

Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Meraklısı için Windows işletim sistemleri ve bilgileri...
Windows 1.0 (1985)

Bir bilgisayarda olması gereken en temel özelliklerden bazıları bu sürümde getirilmişti. Saat, hesap makinesi ve not defteri bunlardan birkaçıydı.

Windows 2.0 (1987)

Word ve Excel ilk bu sürümde getirildi. Artık pencereleri üst üste koyma özelliği sayesinde çok daha rahat işlem yapılabiliyordu.

Windows 3.0 (1980)

32 bitlik performans sunuyordu. Program yöneticisi eklendi. Kullanıcının kendi programını yazabilmesi sağlandı.

Windows 95 (1995)

Windows 95’te, yerleşik Internet desteği için bütünleşmiş 32 bitlik bir TCP/IP yığını, çevirmeli ağ ve kullanıcıların donanım veya yazılım kurma işlemini oldukça kolaylaştıran yeni Tak ve Kullan özelliği bulunuyordu.

Windows 98 (1998)

Windows 95’in başarı üzerine performansı ve donanımsal desteği artırmak adına geliştirilen Windows 98, web deneyimine odaklanan ilk sürüm oldu. Active Desktop, Outlook Express, Frontpage Express, Microsoft Chat ve NetMeeting uygulamaları Windows 98 ile hayatımıza girdi. Ayrıca Windows 98SE (Second Edition) sürümü ile donanımsal destek artırıldı.

Windows Millennium Edition / Windows Me (2000)

Windows Me sürümü; müzik, görüntü ve ev ağı konusunda tüketicilere çeşitli yenilikler sunarken, güvenilirliğini sağlamlaştırdı. Sistem Kurtarma işlevi bilgisayarda bir sorun çıktığında, kullanıcıların bilgisayar yazılım yapılandırmasını sorun çıkmadan önceki durumuna geri döndüre bilmelerine olanak verirken, Windows Movie Maker işlevi kullanıcılara, evde çektikleri görüntüleri sayısal olarak düzenleyip kaydedebilmelerini ve başkalarıyla paylaşabilmelerini sağlayan araçlar sundu...

Windows XP (2001)

Yeni dosya güvenliği yapıları, tak – çalıştır özellikleri ve modern arayüzü, bugünkü anlamda kişisel bilgisayar ortamının temellerini oluşturuyordu. Nitekim Microsoft’un da en uzun soluklu işletim sistemi oldu.

Windows Vista (2007)

Tarihin en başarısız Windows sürümlerinden olan Vista, altı yıllık geliştirilme sürecine rağmen adeta özellikle donanım – yazılım dengesi iyi kurulmadığı için ölü doğmuş oldu. Sadece çok çok iyi donanıma sahip sistemlerde iyi çalışan Vista, Aero adı verilen kullanıcı arayüzü ile güzel görünen ancak verimsiz bir sistem olarak tarihe gömüldü...

Windows 7 (2009)

Vista’nın kötü imajını ortadan kaldırmak için gelen Windows 7, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye ve performansı artırmaya yönelik sunduğu gelişmeler ile en popüler Windows sürümlerinden biri oldu...

Windows 8 (2012)

17 yıldır Windows sürümlerinde hüküm süren başlat menüsünü ortadan kaldıran Windows 8, “metro- style” kullanıcı arayüzü, yenilenen masaüstü uygulamaları, dokunmatik ekran odaklı optimizasyonlar ile karşımıza çıkmıştı.

Windows 10 (2015)

Başlat menüsüne yeniden hayat veren Windows 10, Cortana dijital asistan uygulaması, Microsoft Edge tarayıcı gibi yenilikler getirdi. Ayrıca hibrit laptoplar ve tabletler odağında yapılan düzenlemeler ile servis modeliyle ücretsiz sürüm yükseltme olanağının sunulması Microsoft’un değişen zamana ayak uydurma noktasında mecbur kaldığı hususlardı...

|Bahsettiğim / bahsetmediğim Windows işletim sistemleri|

• Windows 1.0
  • Windows 2.0
  • Windows 2.1
  • (Windows/286 ve Windows/386)
  • Windows 3.0, Windows 3.1,
  • Windows 3.11 (ve Windows for Workgroups)
  • Windows 95
    (Windows 4.0)
  • Windows 98 (Windows 4.1),
  • Windows 98 Second Edition
  • Windows Millennium Edition (Windows 4.9)
  • Windows NT 3.1, 3.5, 3.51
  • Windows NT 4.0
  • Windows 2000 (Windows NT 5.0)
  • Windows XP (Windows NT 5.1)
  • Windows Server 2003 (Windows NT 5.2)
  • Windows Vista (Windows NT 6.0)
  • Windows 7 (Windows 6.1)
  • Windows Server 2008
  • Windows Server 2008 R2
  • Windows 8
  • Windows 8.1
  • Windows 10

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Bu işletim sistemlerinin iso dosyalarını da bulabilirsen benzersiz bir konu olur.

• Beğen
Tepkiler: rear2011
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Yıl 2020 Hala Daha Mavi Ekranla Boğuşuyoruz Sağolsun Windows.Halen Daha Sürücü Hataları Yaşıyoruz Bir Bu kadar Daha Sistem Çıksa Anca Rahatlarız Heralde

• Beğen
Tepkiler: rear2011 ve ömer talat katı
Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Bu işletim sistemlerinin iso dosyalarını da bulabilirsen benzersiz bir konu olur.
Hey orada dur bakalım. Ben bu konuyu bilgilendirmek amaçlı yaptım. Ayrıca benim bilgisayarlara erişimim yok. Fakat bir ara biz sanal bilgisayarda Windows 2000 kurmuştuk. Bu sanal bilgisayarla ilgili konulara yer veren sayfalardan her türlüsünü rahatlıkla bulabileceğini düşünüyorum...
Mesaj birleştirildi:

Yıl 2020 Hala Daha Mavi Ekranla Boğuşuyoruz Sağolsun Windows.Halen Daha Sürücü Hataları Yaşıyoruz Bir Bu kadar Daha Sistem Çıksa Anca Rahatlarız Heralde
Bu tip hatalar her zaman çıkar. İnsan muhakkak bir şeyleri unutur. Microsoft'ta, Windows(lar)'u yazarken arada birşey kaçırıyor. Bu tip hataların neredeyse hiç olmamamasını sağlamak için bir yapay zeka geliştirilmeli. Şu anda bunun üzerine uğraşılıyor... Belki arada yazıcıların umursamazlığı ve üşengeçliğide etkiliyordur :ehe

Son düzenleme:
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Hey orada dur bakalım. Ben bu konuyu bilgilendirmek amaçlı yaptım. Ayrıca benim bilgisayarlara erişimim yok. Fakat bir ara biz sanal bilgisayarda Windows 2000 kurmuştuk. Bu sanal bilgisayarla ilgili konulara yer veren sayfalardan her türlüsünü rahatlıkla bulabileceğini düşünüyorum...
Mesaj birleştirildi:

Bu tip hatalar her zaman çıkar. İnsan muhakkak bir şeyleri unutur. Microsoft'ta, Windows(lar)'u yazarken arada birşey kaçırıyor. Bu tip hataların neredeyse hiç olmamamasını sağlamak için bir yapay zeka geliştirilmeli. Şu anda bunun üzerine uğraşılıyor... Belki arada yazıcıların umursamazlığı ve üşengeçliğide etkiliyordur :ehe
Geçen 2030 Da Mı Ne Çökmeyen Pc Yapacağiz Diyordu Microsoft.O Zamana KAdar Toprak Olmasak İyiydi :(

Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Bu durum yüzünden ağabim bilgiasayara bir haftada üç format attı. Biri Windows 7'ye geçmek için diğeri 8'e, sonuncusuda yeniden 10'a geçmek için attı :D... 2030'a kadar sağ kalırsak iyi. İlerleyen yıllarda dünya yine sarsılacak gibime geliyor...

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
:D

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
Komik olan şey şu ki, bazen SysAdmin-leri filan hiçe sayarak saçma değişikler yapıyorlar. Ben şu an ana bilgisayarımda Windows 8.1 (en çok işime yarayan işletim sistemi) ve Lubuntu kullanıyorum. Neden şu gamer-lere gösterilen ilginin yüzde 5-i programcılara, SysAdminlere, Helpdesk çalışanlarına gösterilmiyor acaba? Ben ne yapayım çok daha gelişmiş Anti-Aliasing-i, oyunlarda performans artışını, zaten 1366x768 ekranım var.

Windows 10 da CMD varsayılan terminal değil. Ya bi gidin ya, ne PowerShell-i?! Ben CMD-yi değişecek olsam zaten Windows a tekmeyi basar direk Ubuntuya geçerdim. Windows Subsystem for Linux filan lazım değil, bana CMD yeterdi, onu da mahvettiler (artık bir çok CMD skripti, WSH ile CMD bağlantısı düzgün çalışmıyor).

• Düşünceli
Tepkiler: Selim Baltaci
ismailsevinc

ismailsevinc

Üye
win 3,1 den sonra hepsini gördüm
hatta hepsini kullandım
win 1.0 , 2.0 ve 3.0 sadece internette gördüm kullanmadım

• Beğen
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
win 3,1 den sonra hepsini gördüm
hatta hepsini kullandım
win 1.0 , 2.0 ve 3.0 sadece internette gördüm kullanmadım
Bende IBM THINKPAD 360xd LAPTOP vardı. Ona bu işletim sistemlerinin nerede ise hepsini kurdum. Hatta 64 mb ramlı bilgisayara XP bile kurdum.

• Beğen
ismailsevinc

ismailsevinc

Üye
Bende IBM THINKPAD 360xd LAPTOP vardı. Ona bu işletim sistemlerinin nerede ise hepsini kurdum. Hatta 64 mb ramlı bilgisayara XP bile kurdum.

11 disket ile office programı 7 disket ile işletim sistemi kurmak tam bir işkenceydi

• Kahkaha
Tepkiler: Nuru TaşDemir
Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
en kötüsü son diskete gelmişsin aaaa disket okumuyıor.
:bangin::gun1::sopa:
aklıma eskiden NFS MW 2005 kurmak için 3 sanal CD'yi art arda takıp çıkardığımız geldi. Şikayet ediyordum taki eskilerdeki eziyetleri görene kadar :D

• Beğen
Tepkiler: ismailsevinc