Yerli Otomobil Hakkında Düşünceleriniz Neler ?

Sponsorlu Bağlantılar

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Buğra

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Anlatan adamlardan yerli otomobil

arslan3332

arslan3332

Üye
Lafımı üzerine alan herkese bunları söylüyorum ulan lafı hakaret sayılmaz öyle insanlara.
Örümcek kafalıklar bana göre insanları kılık kıyafetiyle, fikirleriyle, yaşam tarzıyla otekileştirip bunun üzerine de bi gıdım ilimde teknolojine ilerlemeyen insanlara söylüyorum.
Söylediklerin tabiki hakaret ve yazdığın mesajında üstü kapalı bir şekilde insanları asıl sen ötekileştiriyorsun açık fikir sunup burada tartışabiliriz ama birilerine nefretini aktarmaktan başka bir mesaj olmamış gene de eğer bu konu dahilinde tartışmak istersen açık fikrini yazman yeterli :spr

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
@arslan3332 boşuna dilinizi yormayın. Duymak istenen kelimeler % 500 yerli ve milli üretim yaptık olmalıdır.
Daha öncede yerli telefon yapılmıştı, kim kullanıyor ? Yada sadece etiketi mi yerli üretim deseydik...
Türk üretimi silahların videolarının çoğunu neden yabancılar çekiyor ? Yada bizden önce onların eline nasıl geçiyor ?
Yada hep onların elinden mi geliyor ? Düşünün yerli silahı dışarıya 400 dolara satıp kendi insanımıza 800 dolara satıyoruz...
Buda demek oluyor ki 200 bin liraya piyasaya çıkan aracın dünya pazarındaki değeri belkide 100 bin liradan fazla olamayacak.
Yani 20 bin dolara dışarı satarlar... Uzun lafın kısası Türkiyede üretimin olması bizden çok bizi sömürenlerin işine yarayacak.
Bizim orta gelirli vatandaşımız alırsa ömrünün yarısını çalışarak öder, elin conisi de 1 yılda kazandığı 20bin dolar ile alır, bir de buradan bakmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: arslan3332, MAERKEK ve DeV/AsA
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Bu konu hakkında sayfalarca yazabilirim ama tek bir yorum yapacağım.

Bir ülkenin yerli otomobil üretmesinin en temel anlamı kendi halkı tarafından ulaşılabilir olmasıdır.

Ancak bir avuç yüksek zümre dışında, orta sınıf bir T.C. vatandaşı patates-soğan'a bile rahat erişemiyorsa buna nasıl sahip olacak demekten de kendimi alıkoyamıyorum.

Bu arada benzinli otomobil vs. diyenler var, siz bu kafayla nasıl yaşıyorsunuz ya tebrik ederim gerçekten.
Arkadaşım o tren 100 yıl önce kaçtı, kim ne yapsın senin fosil yakıtlı arabanı.
Sanki Dünya devlerinden fark yaratabilecek bir mühendislik, tasarım, marka... birikimin var.

Bana bir özellik söyle ya söyleyebiliyorsan, Türk otomobili şu yönüyle başta Alman olmak üzere Amerikan, İtalyan, Fransız, İsveç, Japonya, Güney Kore markalarından üstün olabilir, bu sebeple bu sektörde biz de olabiliriz diye.
Ama söyleyemezsiniz, sadece paralel evrenin rüya aleminde yaşamakla dünyanın mutlak gerçeklerini yok sayamazsınız.

Bun rüyayı gerçekten başarabilecek olan Türkiye'yi kendi elleriyle ince ince yok etmiş bir hükümet var zaten, bu neyin kafası anlamıyorum.

• Beğen
  • Düşünceli
Tepkiler: Selim Baltaci, arslan3332, MAERKEK ve 2 diğerleri
Ozan

Ozan

Admin
Arkadaşlar sadece konuyla alakalı yorumlar yapalım :polis: Siyaset, konu yada kişilere girmeyelim.

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare., Selim Baltaci ve Buğra
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye

Tamam sessizlik. :blush:

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve Selim Baltaci
Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
Duyduğuma göre yarım yerli arabaymış aslında yerli yerli diyoruz ama malzemelerini başka başka farklı farklı ülkelerden toplayıp birleştiriyoruz. sadece araba değil buna diğer araçlarda dahil. Yani araba tam yerli olmadıkça bence hiç birşey ifade etmez bu bize :hmmm

• Beğen
Tepkiler: arslan3332
PALA.

PALA.

Üye
Duyduğuma göre yarım yerli arabaymış aslında yerli yerli diyoruz ama malzemelerini başka başka farklı farklı ülkelerden toplayıp birleştiriyoruz. sadece araba değil buna diğer araçlarda dahil. Yani araba tam yerli olmadıkça bence hiç birşey ifade etmez bu bize :hmmm
%100 yerli olsun şeklinde de eleştirmiyoruz ama en azından motor, batarya, elektronik donanımların önemli bir bölümü üretilmeliydi...
Hatta elektrikli araba üretmek yerine gigafactory gibi sadece ama sadece bu araçların bataryasını üretebilsek bizim için çok büyük başarı olurdu.
Ama biz neden basit birşey olan bataryayı üretelim ki... Nede olsa herşeyin en iyisini biz biliriz, biz yaparız öyle değil mi :)
Devrim arabası ile togg kıyaslanması da bence çok yanlış. Çünkü birisi gerçekten yerli yapım, diğeri ise dışarıdan alınmış bir araç...

• Beğen
  • Düşünceli
Tepkiler: MAERKEK, DeV/AsA, arslan3332 ve 1 kişi daha
arslan3332

arslan3332

Üye
Bence bir ürünü bizim dememiz için @sinan yüksel dediği gibi en önemli parçalarını bizim üretmemiz gerekir.En başta araba yapacaz derseniz o motoru bizim mühendislerimizin üretmesi lazım örnek olarak diğer tank ve helikopter motorunu dışardan alıp diğerlerini montajlayıp yaptık oldu derseniz dışarda ki üreten ülke sana motor satmıyorum dediğinde herşey çöpe gider.Yani kontrolü tamamen eline alman gerekir.Yerli araba diye yaptıkları şov boştu italyadan araba getirip şov yapmak hiçbirşeye adım atmak sayılmaz önceki yerli araba şovları yanlış hatırlamıyorsam 30-40 milyona sebep oldu ve nereye gittiği şuan belli değil sadece onlara seçim kazandırdı ki buda o niyetle yapıldı.Bir tarafta o meşhur butona basıp konfetiler eşliğinde fabrikanın üretimi ve bandları harekete geçirerek gerçek üretime başlamak var diğer tarafta italyadan arabaları alıp gelip şov yapmak var ve ortada hiçbir şey yok iki yıl sonra üretim başlayacakmış ancak italyadan önemli parçaları satın alıp montaj yaparak mümkün bu şekilde yapmanında anlamı olmaz gidin tofaşa yaptırın değişen hiçbirşey olmaz sadece laftan ibaret çünkü tofaş var otokar var temsa var onlardan ne farkın olacak.Şov yaptıkları gün temsa konkordato ilan etti.Bir söz var altı kaval üstü şişhane.

• Beğen
  • Sevdim
Tepkiler: MAERKEK, DeV/AsA, Selim Baltaci ve 1 kişi daha
PALA.

PALA.

Üye
@arslan3332 bir fabrika düşünün ki, tüm sistemi yabancılar kuruyor ama çalışanı Türk.
Ülkemizdeki silah fabrikalarının bu denli gelişmesinin sebebide yabancılardır, onların getirdikleri son teknoloji tezgahlar, üretim sistemleri olmasa sen dünyaya silah satabilirmiydin ? Bu sistemin içindeki en alt kademe olan işçiler dışında herşey ithal bir teknolojimiz var.
Elin yabancısı diyor ki, ben sana herşeyi verecem, senden kurulu sistemin başında ucuz iş gücü olarak çalışacaksın... 500 dolara işçi bulmuşlar kaçar mı ?

• Beğen
  • Düşünceli
Tepkiler: MAERKEK, DeV/AsA, Selim Baltaci ve 1 kişi daha
arslan3332

arslan3332

Üye

2015'de İlk yerli milli otomobil destek verilmediği için tamamen sonlandırmak zorunda kalındı.Şuan internet siteleri bile ücreti ödenmediği için kapalı.Her fırsatta devrim arabalarına karşı siyaset yapan malûm kesimin gözlerinin önünde ilk yerli otomobil yok oldu.Ben dahil eleştiren herkesin bu günlerde yapılan tanıtımların neden siyasi şov olduğunu anlatan hadiselerden bir tanesi.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve PALA.
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
malzemelerini başka başka farklı farklı ülkelerden toplayıp birleştiriyoruz.
:evet:

elektrikli araba üretmek yerine gigafactory gibi sadece ama sadece bu araçların bataryasını üretebilsek bizim için çok büyük başarı olurdu.
:evet: 👍

Bir tarafta o meşhur butona basıp konfetiler eşliğinde fabrikanın üretimi ve bandları harekete geçirerek gerçek üretime başlamak var diğer tarafta italyadan arabaları alıp gelip şov yapmak var ve ortada hiçbir şey yok
🎯 👏

Şov yaptıkları gün temsa konkordato ilan etti.Bir söz var altı kaval üstü şişhane.
:evet: 🤐

• Beğen
  • Sevdim
Tepkiler: MAERKEK, Selim Baltaci, PALA. ve 1 kişi daha
PALA.

PALA.

Üye

2015'de İlk yerli milli otomobil destek verilmediği için tamamen sonlandırmak zorunda kalındı.Şuan internet siteleri bile ücreti ödenmediği için kapalı.Her fırsatta devrim arabalarına karşı siyaset yapan malûm kesimin gözlerinin önünde ilk yerli otomobil yok oldu.Ben dahil eleştiren herkesin bu günlerde yapılan tanıtımların neden siyasi şov olduğunu anlatan hadiselerden bir tanesi.
Devrim arabasını engellediler diye bir taraflarını yırtanlara, neden bu babayiğitlere destek vermediniz ? diye sormak lazım, demek ki; engelleyen belli.
Ayrıca gizli cevap videonun 4:11 dk sında anlayan anladı...

• Beğen
Tepkiler: arslan3332 ve MAERKEK
kadikoy

kadikoy

Üye
4X4 elektrikli SUV:alkis , Teslaya rakiptir.:nono:

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Baydırman

Baydırman

Moderator
Sedan modeli çok hoşuma gitti fakat ne kadar yerli olduğu muamma gibi. Olsun emeklemek de iyidir. Emeklemeden yürüyemeyiz de koşamayız da. Daha iyilerini %100 kendimizin yapacağı güzel günlere...

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Sedan modeli çok hoşuma gitti fakat ne kadar yerli olduğu muamma gibi. Olsun emeklemek de iyidir. Emeklemeden yürüyemeyiz de koşamayız da. Daha iyilerini %100 kendimizin yapacağı güzel günlere...

En güzel yorum bu oldu. Emeklemeyi öğreniyoruz , yarın yürümeyi. Bugün dışarda yaptırıyoruz , yarın kendi evimizde yaparsak ne mutlu bizlere.

• Beğen
Tepkiler: Baydırman ve PALA.

özüt

Üye
Bir elektrik mühendisi yerli otomobil ile ilgili kimsenin değinmediği önemli bir şey söyledi;
"Aynı anda binlerce aracın şarj noktalarından dolum yapması enerji altyapısını çökertir.Türkiye'nin
alt yapısı buna uygun değil.Yenilenmesi lazım"

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, arslan3332 ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Bir elektrik mühendisi yerli otomobil ile ilgili kimsenin değinmediği önemli bir şey söyledi;
"Aynı anda binlerce aracın şarj noktalarından dolum yapması enerji altyapısını çökertir.Türkiye'nin
alt yapısı buna uygun değil.Yenilenmesi lazım"
Peki bunu diyen mühendis hangi sayısal verilere dayanarak söyledi ?
1kWh enerji ile 10 km den fazla yol gidebilir. Mesela 50kWh enerjinin maliyeti 35 lira civarı.
Yanlız buradan şu hesap çıkar yerli arabanın yarım saatte dolması imkansızdır. Zaten tesla modelleri de tam şarj olması 2 günü buluyor.
Yani bizimkinlerin dediği gibi yarım saatlik şarjla 500km gitmesi burada bir yanlışlık olabilir.
Hesaplanırsa şarj sisteminin şebekeden sürekli yarım saat boyunca 455 amper gibi çılgın bir akım çekilmesi gerekir.
Yani eldeki veriler doğruysa, kesinlikle adam haklıdır... Tesla ise 10-15 amper arası bir akımla şarj oluyor.
Bizimkiler istedikleri kadar yarım saatte doluyor desinler yine her türlü 1-2 gün şarjda geçecektir.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, arslan3332 ve Baydırman

Üst Alt