Solaklar yok olabilir

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Solaklar yok olabilir
Bilim insanları, neden sağlak ya da solak olduğumu incelerken; aynı zamanda solakların az olmasının nedenlerini de alışkanlıklar, evrim süreci gibi farklı değişkenleri de göz önünde bulundurarak değerlendirdi.

Çocuğunuza bir boya kalemi aldığınızda sağ ve sol el kullanımı arasındaki geçişi, bir yetişkine göre çok daha rahat yaptığını görürsünüz. Ancak büyüdükçe işler değişiyor. İki elini de kullanabilen (ambidextrous) az sayıdaki insanın haricindeki bütün insanlar, günlük işlerinde tek ellerini (ve vücutlarının tek bir tarafını) baskın bir şekilde kullanarak yapıyor.

Solaklar, sağ taraflarını kullanmaya zorlandı
Bakıldığında insanların çoğu (yaklaşık yüzde 85 - 90’ı) sağ elini kullanıyor ve dünyanın hiçbir ülkesinde solaklar çoğunlukta değil. Bu düzensiz bölünme, solaklar için bazı tarihi olumsuzluklar yaratıyor. Mesela dünyadaki bütün insanlar sağlakmış gibi düşünülerek tasarlanmış makas, masa, bıçak ve defter kullanmak zorunda kalıyorlar.

İngiltere Kralı George VI gibi bazı ünlü isimler de dahil olmak üzere birçok solak, doğal eğilimlerine karşı, sağ elleriyle yazmaya zorlandı, zorlanmaya devam ediyor. Solakları tanımlamak için kullanılan dilde de ayrımcılık ve şüpheyle karşılanma söz konusu; İngilizcede “doğru” anlamına gelen “right” açıkça “doğru” anlamına geliyor.

“Uğursuz” anlamına gelen “sinister” kelimesinin etimolojisi ise “sol” kelimesinin Latince karşılığına kadar uzanıyor. Türkiye’de de sol el kullanımı, “kötüye işaret” olarak nitelendirilerek çocukluktan itibaren çeşitli şekillerde engelleniyor.

Solaklara karşı bu damgalama çoğu yerde kaybolurken bilim insanları halen sağ - sol ayrımı karşısında şaşkın. Bilim insanları, 2005’te Neuropsychologia dergisinde yayımlanan bir çalışmada, fetusların, ana rahminde belirli bir elin baş parmağını emerek bir el tercihi göstermesinin, doğduktan sonra da süren bir eğilim olduğunu belirtiyor.

Sağ el hakimiyetinin tarihi 500 bin yıla dayanıyor
Max Planck Bilim Enstitüsü’nden Natalie Uomini, aletin nasıl tutulduğunu ve nasıl kullanıldığını bilerek ve aşınma izlerine bakarak o aletin sağlak veya solaklara göre yapıldığını anlayabileceklerini ifade ediyor. Uomini, sağ el hâkimiyetinin, yaklaşık 500 bin yıla dayanan geçmişi olduğunu söylüyor. Nesli artık tükenmiş insan kuzenlerimiz Neandertaller de kesinlikle sağ ellerini baskın kullanıyordu.

Bu durum, insanları hayvanlar arasında oldukça garip kılıyor. Çünkü diğer büyük maymunlar da dahil olmak üzere farklı türlerde sağlaklık ve solaklık arasındaki bölünme dağılımı tipik olarak 50 - 50’ye yakın.

Bilim insanları burada şunu sorguluyor: Sağ eli kullanmaya yönelik aşırı önyargımızın gelişmesine ve devam etmesine neden olan nedir? Uomini, Live Science’a verdiği demeçte, evrimsel bir bakış açısına göre, sağ elini kullanan kişilerin bir avantajı olduğu için evrimleşmişse, solakların tamamen ortadan kalkmasını bekleyebileceğimizi söylüyor.

Burada solakların, iş kazalarını daha sık deneyimlemesi gibi bazı dezavantajlar yaşadığını da sözlerine ekliyor. Araştırmacılar ayrıca, Beyin: Bir Nöroloji Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada sol el becerisini öğrenme engelleriyle ilişkilendiriyordu.

Savaş hipotezi
Solakların niçin sürekli bir azınlık halinde olmasına karşın soylarının tükenmediği halen büyük bir soru. Burada öne atılan bir teori var: Savaş hipotezi! Max Planck Bilim Enstitüsü’nden Natalie Uomini, bu fikrin, yumruk yumruğa ya da silahla mücadelede, solak olmanın evrimsel bir avantaja dayandığını belirtiyor. “Sol elini kullanıyorsan, çoğu insan sağ elleriyle savaşmaya alışkın olduğundan, sürpriz bir avantaja sahipsin.”

• Beğen
Tepkiler: Baydırman ve arslan3332

arslan3332

arslan3332

Üye
Yazıya göre bende az sayıda olan solaklardan biriyim bu kadar araştırıldığını bilmiyordum teşekkürler ✋👀

• Beğen
Tepkiler: Eren Değerli ve Baydırman
Baydırman

Baydırman

Moderator
İki elini kullanabilen solakları kıskanıyorum.
Not: sağsporluyum.

• Beğen
Tepkiler: arslan3332
arslan3332

arslan3332

Üye
İki elini kullanabilen solakları kıskanıyorum.
Not: sağsporluyum.
Yazıda da belirttiği gibi sürekli çevre baskısından dolayı sağ elimi kullanmaya çalıştım ama sadece yemek konusunda başarılı olabildim diğer herşeyde solağım futbol oynarken solağım,yazı yazarken solağım vs. farkeden biri nasıl yapıyorsun diye soruyor ilginç şekilde bakıyor. :D Neden böyle bende bilmiyorum :bilmm:hmmm

• Beğen
Tepkiler: Baydırman
Baydırman

Baydırman

Moderator
Yazıda da belirttiği gibi sürekli çevre baskısından dolayı sağ elimi kullanmaya çalıştım ama sadece yemek konusunda başarılı olabildim diğer herşeyde solağım futbol oynarken solağım,yazı yazarken solağım vs. farkeden biri nasıl yapıyorsun diye soruyor ilginç şekilde bakıyor. :D Neden böyle bende bilmiyorum :bilmm:hmmm
Sağda da başarılı olan solaklar çok iyi ya. Hani bize derler ya solla yaz bakıyım diye solla yazan bazı arkadaşlara diyorum sağ eliyle de güzel yazabiliyorlar bazıları. O çok iyi. :bud:

• Beğen
Tepkiler: arslan3332
PALA.

PALA.

Üye
Malesef çoğu kişi bu konuda küçükken kazanıldığını düşünüyor. Aslında bu doğuştan gelir.
Misal 2 tane gözümüz vardır. Bu gözlerden sadece 1 tanesi baskındır...
Gözlerin aldıkları veriyi beyine aktardığını ve beyininde baskın kısımlarının çalıştığını düşürsek bunun doğuştan kaynaklandığını söyleyebiliriz.
Tabi burada ellerdeki motor hareketlerin de beynin gelişiminde önemli rolü olduğunu düşünürsek, doğuştan solak birey sağ eliyle eğitilsede yine solak kalır.
Alışkanlık ile baskınlık aynı şey değildir.

Tabiki doğru olan sağ el kullanımıdır. Silah kullanımı vb. tercihlerde ise baskınlık hesaba katılmak zorundadır.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK, Baydırman ve arslan3332
arslan3332

arslan3332

Üye
Malesef çoğu kişi bu konuda küçükken kazanıldığını düşünüyor. Aslında bu doğuştan gelir.
Misal 2 tane gözümüz vardır. Bu gözlerden sadece 1 tanesi baskındır...
Gözlerin aldıkları veriyi beyine aktardığını ve beyininde baskın kısımlarının çalıştığını düşürsek bunun doğuştan kaynaklandığını söyleyebiliriz.
Tabi burada ellerdeki motor hareketlerin de :hmmm beynin gelişiminde önemli rolü olduğunu düşünürsek, doğuştan solak birey sağ eliyle eğitilsede yine solak kalır.
Alışkanlık ile baskınlık aynı şey değildir.

Tabiki doğru olan sağ el kullanımıdır. Silah kullanımı vb. tercihlerde ise baskınlık hesaba katılmak zorundadır.
Sonuç olarak solaklık doğuştan gelen hastalık yada özellik diyebilirmiyiz bu iki tanımlama arasından hangisi daha doğru olur acaba.:hmmm

• Beğen
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Sonuç olarak solaklık doğuştan gelen hastalık yada özellik diyebilirmiyiz bu iki tanımlama arasından hangisi daha doğru olur acaba.:hmmm
Solaklık bir hastalık veya özellik değildir. Nasıl sağlak insanlar varsa aynı şekilde solaklar da vardır. Bana göre normal birşey bu. Sağ elini kullananların sayısı daha fazla diye böyle birşey söylemek mantıksız.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Hastalık değil, normal bir durum. Farklılık olduğu doğrudur, sanat becerisi yüksek olur genelde örneğin Bruce Willis çok başarılı bir aktör.
Biraz da genetik bir durum babada veya annede varsa çocukta olma ihtimali yüksektir.

Ancak burada şunu belirtmem gerekir; bilim de bazı şeylere kılıf uyduruluyor. Her 2 elinide baskın kullanan insan olması imkansızdır.

Bunun sebebinide yukarıda açıkladım. Bizim sadece 1 gözümüz baskındır, diğer gözümüz destek, 3 boyutlu görme gibi beceriyi sağlar. Yani odaklanma 1 göz ile olur, beyne bu şekilde gider.

O iki el kullanmak işin ayrı bir boyutudur. Kendini geliştirmekle alakalı ama asla ve asla baskın eli geçemez.
Ben de 2 elimi kullanmaktayım çoğu iş becerisiyle alakalıdır. Eline çekiç veya keseri al sert bir ağaca çivi çakmaya çalış ne demek istediğimi anlayacaksın...

Büyük motor ve küçük motor gelişim farklıdır. Yazı yazmaktan daha zoru çekiç vb. alet kullanmaktır. Odaklanma gerektirir.
Yine her iki eline taş al ve 20 metre uzaktaki 1 noktaya odaklanıp fırlat, ne olduğunu kendiniz görün...

Konun biraz derinine inersek nişan gözü denen bir unsur vardır av tüfeklerinde 2 göz açık atış yapılır ama bazı kişiler bir türlü hedef vuramaz, yine yivli silahlarda başka nedenler vardır.
Aslında insanın hata yapmasınında bir bilimsel nedeni vardır. Benim burada altını çizmek istediğim; insan kendini geliştirebilir ama doğuştan ne geldiyse öyle kalırız...

Benim gördüğüm annde babada varsa çocuklardada çıkma ihtimali yüksek oluyor ve çıkıyorda.
Mesela bir arkadaşım vardı solaktı ve eli çok ağırdı yumruğunu yiyen kendine zor gelir. Elleri çok ağır oluyor :)
Benim kendi görüşüm mümkün oldukça sağ el kullanımıdır. Kalbin olduğu tarafa yüklenmemek ayrıca dini hassasiyetinde önemi var. Temizlikte sol, yemekte sağ kullanmak makbüldür. Onun dışında kişinin doğası nasılsa öyle hayatını idame ettirmesi taraftarıyım.
Şu iki elini birden geliştirme olayını tavsiye etmiyorum, bir süre sonra sanılanın aksi kişiyi ikilemde bırakıp bunalıma sokacaktır ve karar verme noktasında her seferinde beynin baskın tarafında geri bildirime ihtiyaç duyacaktır.
Tabiki insanın kendini geliştirmesi güzeldir ama buna sistemimiz müsade etmez...

• Beğen
Tepkiler: arslan3332 ve Baydırman
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Ancak burada şunu belirtmem gerekir; bilim de bazı şeylere kılıf uyduruluyor. Her 2 elinide baskın kullanan insan olması imkansızdır.
İmkansız değil. Da Vinci her iki elini kullanarak çizim yapabiliyordu. Bunu yapabilenlere "ambidextry" dendigini söylemiştim. Dünyanın yaklaşık %1 lik kısmı ambidextry. Ambidextry dehanın belirtisidir. Nedeni beyninin her iki yarım kuresini eşit derecede kullanabilmek.

O iki el kullanmak işin ayrı bir boyutudur. Kendini geliştirmekle alakalı ama asla ve asla baskın eli geçemez.
Asla baskın eli gecemez demişsin. Bunu neye dayanarak yazdığını bilmiyorum ama bir el baskın eli geçerse zaten ya solak olur yada sağlak. İkiside eşitse ambidextry olur.

Son düzenleme:
  • Beğen

Silinen Üye 2553318

Kapalı Hesap
kaynak?

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
İmkansız değil. Da Vinci her iki elini kullanarak çizim yapabiliyordu. Bunu yapabilenlere "ambidextry" dendigini söylemiştim. Dünyanın yaklaşık %1 lik kısmı ambidextry. Ambidextry dehanın belirtisidir. Nedeni beyninin her iki yarım kuresini eşit derecede kullanabilmek.

Asla baskın eli gecemez demişsin. Bunu neye dayanarak yazdığını bilmiyorum ama bir el baskın eli geçerse zaten ya solak olur yada sağlak. İkiside eşitse ambidextry olur.
Bende 2. defa diyorum ki doğuştan el ve göz kordinasyonu baskın bir şekilde doğarız.
İnsanlar sadece tek gözüyle odaklanır, o gözüde baskın olan tarafını gösterir.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
2 elinde kullanılması ise sadece bir alışkanlık meselesidir, doğal yetenek felan değil, sonradan kazanılır.
İstediğinizi söyleyebilirsiniz, sağ tarafı baskın bir kişi solunu kullanırken, sol tarafı baskın kişide sağını kullanırken sürekli beyinde geri dönüşlü sorgulamaya gider ve kişinin çok yavaş karar vermesi, ikilemde kalması, yavaş hareket etmesine neden olur. Bende sol elimi aktif kullanıyorum çoğu zaman ama bunun üzerine araştırma yapıldığı vakit sadece kazanılmış bir alışkanlık olduğunu ve doğuştan kazananılan baskın tarafınızı değiştirmenizin mümkün olamayacağınızıda anlarsınız.

Sence bunun adı yetenek mi ? İlk okul 2. sınıf talebesi bile daha hızlı ve güzel yazar.
Eline çekiç ile çivi alıp çaksın bakalım ne derece başarılı olacaklar ? İki gözle odaklanma mümkün olmadığı için, asla baskın tarafı geçemeyiz. "Ambidextry" kavramının bilimsel bir dayanağınında olduğunu sanmıyorum. Davinci en ince ayrıntılarda hangi elini kullanıyordu ? Bilmiyoruz... Adam kendini geliştirmiştir ama kendini geliştirmesi bunun üstün bir yetenek olduğunuda göstermez, kendini geliştirdiğini gösterir.

• Beğen
  • Üzüldüm
Baydırman

Baydırman

Moderator
Bahsedilen onlar değil zaten. Çok az bir kısım. İki elini de mükemmel kullanabilenler. Yani her solla yazıp sağı da kullanabilenlere denmiyor.

• Beğen
Tepkiler: Eren Değerli
PALA.

PALA.

Üye
Bahsedilen onlar değil zaten. Çok az bir kısım. İki elini de mükemmel kullanabilenler. Yani her solla yazıp sağı da kullanabilenlere denmiyor.
Konumuzun sahibi zaten bunu belirtti %1 lik kesim. Bende bu kesim için söylüyorum.
Her iki elini de mükemmel kullanma diye birşey yok, baskın taraf bellidir, bu kişiler kendilerini geliştirmiştir sadece. Korku ve panik halinde bu kişilerin ciddi rahatsızlık geçirmesi kaçınılmaz :zong:

• Beğen
  • Üzüldüm
Baydırman

Baydırman

Moderator
Konumuzun sahibi zaten bunu belirtti %1 lik kesim. Bende bu kesim için söylüyorum.
Her iki elini de mükemmel kullanma diye birşey yok, baskın taraf bellidir, bu kişiler kendilerini geliştirmiştir sadece. Korku ve panik halinde bu kişilerin ciddi rahatsızlık geçirmesi kaçınılmaz :zong:
Çok kesin bir yargı yahu :hmmm

• Düşünceli
Tepkiler: PALA.
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Bu yazdığının bir kaynağı olduğunu düşünüyorum çünkü çok kesin konuşuyorsun. Ambidextry her iki elini mükemmel kullanabilenlere deniyor. "Alışkanlık" haline getirenlere değil.

• Beğen
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Baskın taraf %1 lik kısım için, yani ambidextry ler için geçerli değil. Ben burda kendi düşüncelerimi yazmıyorum.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Bu yazdığının bir kaynağı olduğunu düşünüyorum çünkü çok kesin konuşuyorsun. Ambidextry her iki elini mükemmel kullanabilenlere deniyor. "Alışkanlık" haline getirenlere değil.
Gözlerimizin nasıl odaklandığını araştırırsanız asıl kaynaksızın Ambidextry denen kavram olduğunu anlarsınız.

Baskın taraf olmadığı durumda odaklanma olmama durumu söz konusudur.
Beyin - el - göz kordinasyonu sağlanamaz...

Anlıyorum bu düşünce size ait değil ama bu görüş bana ait.
Normal bir insanın sergilediği performansı her iki eliyle sergileyen birisi ortaya çıkıp ispatlamadığı sürece Ambidextry kavramı benim için alışkanlık yada kendini geliştirmekten ibaret kalacaktır. Nokta :D

• Beğen
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Gözlerimizin nasıl odaklandığını araştırırsanız asıl kaynaksızın Ambidextry denen kavram olduğunu anlarsınız.

Baskın taraf olmadığı durumda odaklanma olmama durumu söz konusudur.
Beyin - el - göz kordinasyonu sağlanamaz...

Anlıyorum bu düşünce size ait değil ama bu görüş bana ait.
Normal bir insanın sergilediği performansı her iki eliyle sergileyen birisi ortaya çıkıp ispatlamadığı sürece Ambidextry kavramı benim için alışkanlık yada kendini geliştirmekten ibaret kalacaktır. Nokta :D
Seninde söylediğin gibi "sana göre" öyledir. Ambidextry lerde "farklı oldukları" için sadece bir tarafı baskın olan solak veya sağlaklar gibi bir odaklanma söz konusu olmak zorunda değildir. Daha fazla açıklamaya gerek görmüyorum. Konuyu dağıtmaya gerek yok.

• Beğen
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt