elementary OS 5.0 Juno

Sponsorlu Bağlantılar

@Safak

@Safak

Üye
    Konu Sahibi
elementary OS 5.0 Juno
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Kullandığım ve herkese önerebileceğim bir linux tabanlı işletim sistemi elementary OS kısa bir şekilde kendi görüşümle anlatacağım.

Linux görünüş ve basit kullanımı açısından en iyisi olduğunu söyleyebilirim,linux tabanına yeni geçmiş kişiler için başlangıç olarak tercih edebileceğiniz bir işletim sistemi.

İlk önce kısaca indirme işleminden basitce bahsedeyim sonrasında ufaktanda olsa tanıtacağım..

1.İlk önce siteden iso dosyasını indirmeniz gerekir. Burda en önemli nokta para vererek almıyorsunuz yani isterseniz vermiyorsunuz miktarı belirleyin kısmına 0 yazdınızmı elementary OS satın al dedinizmi indirme işleminiz gerçekleşiyor.

-Tabi burda geliştiriciye destek amacınız olsun diyorsanız belli bir ücret ödeyebilirsiniz..

Kurulum anlatmayacağım onun harici youtube güzel ve detaylı anlatımı mevcut
-
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Buraya kadar tamamsa tanıtıma ve ufak ipucularına geçelim..

İşletim Sisteminin Masaüstü Görünümü Aşağıdaki Gibidir

Not- Masaüstüne dock hariç uygulama koyulmuyor yani tamamen uygulamalarımızı ya uygulamalar sekmesinden yada dock seçebiliyoruz

Dosyalar ise görinümü burdaki dezavantajlardan biri klasörleri windowsta çift tıkla açma yerine tek tıkla açabiliyoruz bunun çözümü ve aşağı sekme altına alma butonunu ekleme resmin altında mevcuttur.

İlk öne terminali açıp aşağıda verdiğim kodları sırayla girelim Not - kodu yazdıktan sonra sizden şifre isteyecektir burda işletim sistemini kurulumdaki koyduğunuz şifredir.

sudo apt install software-properties-common

sudo add-apt-repository ppa:philip.scott/elementary-tweaks (forum smilye olarak algılamıs dil cıkartan yeri kopyala yapıstır yaparken duzeltin )

sudo apt update

sudo apt install elementary-tweaks

işlemler bittikten sonra uygulamalar ve dock bulunan sistem ayarlarınıza girmeniz ve aşağıdaki işlemleri uygulamanız

Tamamdır artık windowstaki gibi çift tıkla açılma özelliği devrede

Diğer Sekmeye alma çözümü ise yine aynı uygulama üzerinden bu sefer görünüm sekmesinden kırmızı daire içerisindeki yere elementary yerine pencereleri seçebilirsiniz.
Farklı görünümlerde mevcuttur..

Simdi kaldığımız yerden masaüstü görüntülerine devam edelim

Kendi Uygulama Marketide Mevcuttur

Çoklu Ekran Mevcuttur birden fazla masaüstü açarak işlemlerinizi daha rahat bir ortamda yapabilirsiniz Dock kısmında mevcuttur

Uygulama Önerileri

Kendi uygulamaları pek iyi olduğu söylenemez o yüzden firefox veya chorme kurmanızı tavsiye ederim
.deb uzantılı dosyaları kurmak icin marketten eddy isimli uygulamayı indiriniz
E posta uygulaması iki aşamalı doğrulama faktörü olan e posta hesaplarını açmıyor heralde bunun dışında kurabileceğiniz uygulama önerisi thunderbird

----------Elimden geldiğince anlatmaya çalıstım kısaca linux başlamak için en doğru tercihlerden birisi--------

Ekli dosyalar

• Sevdim
  • Beğen
Tepkiler: TheNightMare., Ozan, PALA. ve 2 diğerleri

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Bu linux tabanlı işletim sistemlerinden ilk pardusu gördüm tiksindirici bir sistemdi . Yerel diskleri bile göremiyordum daha sonra ubuntu yükleme denememiz oldu lakin windows' taki gibi uygulama desteği yoktu . Solidworks , autocad gibi programlar kullanıyorduk o zamanlar bu yüzden ubuntudan vazgeçtik .

Bu geliştirici biraz daha kullanıcıların alışkanlıklarını göz önünde tutmuş anlaşılan .

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve @Safak
@Safak

@Safak

Üye
    Konu Sahibi
Bu linux tabanlı işletim sistemlerinden ilk pardusu gördüm tiksindirici bir sistemdi . Yerel diskleri bile göremiyordum daha sonra ubuntu yükleme denememiz oldu lakin windows' taki gibi uygulama desteği yoktu . Solidworks , autocad gibi programlar kullanıyorduk o zamanlar bu yüzden ubuntudan vazgeçtik .

Bu geliştirici biraz daha kullanıcıların alışkanlıklarını göz önünde tutmuş anlaşılan .
tabi bu tarz sistemler uzun vadede sundukları onemlı kısa vadede cok ıyı sıstemler ama uzun vadede ne kadar surdurebilir olur tartısma konusu ama bana gore en ıyısı bu

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
Paylaşım için teşekkürler. Özellikle hafif dizüstü cihazlar için çok güzel giden bir sistem.
Solidworks , autocad gibi programlar kullanıyorduk o zamanlar bu yüzden ubuntudan vazgeçtik .
Malesef işletim sistemi bedava iken bu yazılımları üretenler para para para diyor :)

• Beğen
Tepkiler: @Safak ve MAERKEK
Ozan

Ozan

Admin
Görsel olarak Çok başarılı görünüyor, yalnız geliştiricisi epeyce Mac OS hayranı ve kullanıcısı olduğunu belli etmiş diyebilirim 😊

Herşey Mac ile hemen hemen aynı, gerçekten ilgi çekici :)

*Özgün ve başarılı anlatım için teşekkürler @safak

• Beğen
  • Sevdim
Tepkiler: @Safak, PALA. ve Baydırman
@Safak

@Safak

Üye
    Konu Sahibi
Görsel olarak Çok başarılı görünüyor, yalnız geliştiricisi epeyce Mac OS hayranı ve kullanıcısı olduğunu belli etmiş diyebilirim 😊

:rica:

@Safak

@Safak

Üye
    Konu Sahibi

işin güzel tarafı işletim sistemi diger dağıtımlarda olduğu gibi tamamen sizin kontrolnüz altında ister butun uygulamaları silin buna kendi sistem uygulamalarıda dahil isterseniz tasarımını tamamen değiştirin bu kadarı macos geçtim windows bile sunmuyor tek dezavantajı uygulama desteği fazla olmaması ama yinede biraz arastırmayla belki aradıgınız programı bulamazsınız ama ona benzer programlar bulabılırsınız yada winehq gibi uygulamalar sayesınde windows uygulamlarını sistemde calıstırabilirsiniz

örnek-Microsoft Office Uygulamaları yok suan ama LibreOffice uygulaması

Mevcut sabitleşmiş kalıpları yıkmak bazen zor olabiliyor ama denemektende zarar gelmez 👍

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
Ozan

Ozan

Admin
O zaman bir ekran görüntüsü de benden, 10-15 dakikanızı alır denemek 👊

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: @Safak
PALA.

PALA.

Üye
işin güzel tarafı işletim sistemi diger dağıtımlarda olduğu gibi tamamen sizin kontrolnüz altında ister butun uygulamaları silin buna kendi sistem uygulamalarıda dahil isterseniz tasarımını tamamen değiştirin bu kadarı macos geçtim windows bile sunmuyor tek dezavantajı uygulama desteği fazla olmaması ama yinede biraz arastırmayla belki aradıgınız programı bulamazsınız ama ona benzer programlar bulabılırsınız yada winehq gibi uygulamalar sayesınde windows uygulamlarını sistemde calıstırabilirsiniz

örnek-Microsoft Office Uygulamaları yok suan ama LibreOffice uygulaması

Mevcut sabitleşmiş kalıpları yıkmak bazen zor olabiliyor ama denemektende zarar gelmez
Mint o yönden çok iyi ofisden tut internet tarayıcısına kadar yüklü.

• Beğen

aozaslan66

Üye
bu linuxa 3 gündür kafayı taktım amacım laptopa Windows yanına kurmaktı bu yüzden 3 günde 7 defa yüklemeye çalıştım beceremedim her defasında tekrar windowsa döndüm normal olarak tek başına kurdum kapatıp açınca Linux olarak açılmadı pes ettim

Ozan

Ozan

Admin
bu linuxa 3 gündür kafayı taktım amacım laptopa Windows yanına kurmaktı bu yüzden 3 günde 7 defa yüklemeye çalıştım beceremedim her defasında tekrar windowsa döndüm normal olarak tek başına kurdum kapatıp açınca Linux olarak açılmadı pes ettim
Aşağıdaki linkten, Windows seçerek tüm adımları takip edin yapmamanız çok zor. Kurulumu yapıyorsanız ve sonra Linux' un başlamamasından şikayetçiyseniz, bilgisayarın boot ayarlarından olması muhtemeldir.

ANIL

ANIL

Admin
Elemantary OS 5.1'de Ubuntu 18.04.2 ve sonrası için sunulan son Kernel ve donanım etkinleştirme (HWE) yer alacak.

@Safak

@Safak

Üye
    Konu Sahibi
Elemantary OS 5.1'de Ubuntu 18.04.2 ve sonrası için sunulan son Kernel ve donanım etkinleştirme (HWE) yer alacak.

Hwe tam olarak ney onu anlayamadim

Baydırman

Baydırman

Moderator
Hardware Enablement

• Beğen
ANIL

ANIL

Admin
Hwe tam olarak ney onu anlayamadim

Donanım etkinleştirme olarak geçiyor. Yeni donanımlar için destek diyebiliriz. Belirli aralıklarla yayınlanıyor ve eski Kernel güncelleniyor. Örneğin Ubuntu 18.04 Kernel 4.15 ile yayınlandı. 4.15 sürümüne hala destek devam ediyor ama Ubuntu 18.04.2 ve üzeri ile temiz kurulum yapılırsa güncel HWE versiyonu yükleniyor.

• Beğen
@Safak

@Safak

Üye
    Konu Sahibi

Masaüstünü tasarım anlamında göze hoş gelicek bir kaç uyguluma önereceğim

Duvar Kağıdı Uygulaması Cidden Güzel Duvar Kağıtları Mevcut

Yükledikten sonra sistem ayarları-uygulamalar-başlatıcı iki uygulamayı seçin işlem tamamdır

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Ozan, MAERKEK ve TheNightMare.