Apple A13 Bionic: En güçlü mobil işlemci

Sponsorlu Bağlantılar

ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi
Apple A13 Bionic: En güçlü mobil işlemci
Apple iPhone 11 serisinde yer alan A13 Bionic işlemciye yakında bakıyoruz. Apple, A13 Bionic için en hızlı akıllı telefon işlemcisi ve grafik birimi tanımını yapıyor.

Apple 10 Eylül etkinliğinde A13 Bionic işlemci performansı aşağıdaki karşılaştırma ile gösterildi. A13 Bionic işlemci performansında rakiplerini geride bırakıyor.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

• Apple A13 Bionic işlemci 8.5 milyar transistöre sahip.
  • A13 Bionic ikinci nesil 7nm üretim sürecine sahip.
  • A13 Bionic daha fazla batarya ömrü için 4 verimli işlemci çekirdeği kullanıyor.
  • A13 Bionic en verimli işlemci olarak karşımıza çıkıyor. A12'ye göre %20 düşük güç verimliliğine sahip.
  • İşlemci ve grafik birimi %20 daha hızlı çalışıyor.
  • A13 saniyede 1 milyon işlem yapabilen makina öğrenmesine sahip.
  • A13 işlemcide yer alan 2 performans çekirdeği A12'ye göre %20 daha hızlı ve %30 daha az güç harcıyor.
  • 4 verimli çekirdek %20 daha hızlı ve %40 daha az güç harcıyor.
  • 4 çekirdekli GPU ise %20 hızlı ve %40 daha az güç harcıyor.
  • 8 çekirdekli Neural Engine %20 daha hızlı ve %15 daha az güç harcıyor.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Mesut Aktaş, MAERKEK, TheNightMare. ve 1 kişi daha

ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi

Ekli dosyalar

• Beğen
  • Şaşırdım
  • Düşünceli
Tepkiler: Mesut Aktaş, Murat Alper, Ozan ve 2 diğerleri
Ozan

Ozan

Admin
Snapdragon 865; tek çekirdek 4.149, çok çekirdek 12.915 puan aldığını düşünürsek Apple yine yine yine başarılı diyebiliriz.
Tabi iOS 13 ile gelen kararlılık ve optimizasyon da, bunun tacı olacak.

• Beğen
  • Kızdım
Tepkiler: Buğra ve Mesut Aktaş
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Bu sonuçlar sadece Apple'in kendi sonuçları. Biraz araştırma yaptığınız zaman aslında diğer işlemcilerin bu işlemci ile kafa kafaya yarıştığını rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca; Snapdragon 865 ve yeni Kirin işlemci geldikten sonra her şey daha netleşecektir.

Ozan

Ozan

Admin
Bu sonuçlar sadece Apple'in kendi sonuçları. Biraz araştırma yaptığınız zaman aslında diğer işlemcilerin bu işlemci ile kafa kafaya yarıştığını rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca; Snapdragon 865 ve yeni Kirin işlemci geldikten sonra her şey daha netleşecektir.
Üstte @ANIL ın paylaştığı Geekbench skorları, Apple in kendi servis ettiği sonuçlar değil.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Üstte @ANIL ın paylaştığı Geekbench skorları, Apple in kendi servis ettiği sonuçlar değil.
Bunu ben söylemiyorum, dikkat ettiyseniz biraz araştırırsanız gerçekleri görebileceğinizi de söyledim. Dün kendim biraz araştırdım ve birçok internet sitesi daha düzgün karşılaştırma yaparak aslında bu işlemcinin Apple'in dediği kadar güçlü olmadığını da gözler önüne seriyorlar.

ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi
Antutu skorları paylaşılmış. 512GB dahil hepsinde 4GB RAM görünüyor.

Ekli dosyalar

Ozan

Ozan

Admin
Pro olanlarda 6GB Ram olduğu söylentisi vardı ancak 4GB görünüyor, yine de 100% kesin konusmak için biraz daha zaman gerekebilir.

Buna rağmen, yeni cihazların 4GB Ramli önceki nesile göre %28 daha performanslı çalıştığı da ortada.

Ram miktarının, performans için en önemli etmen olduğu kafasını yaşamıyor Apple.
Bu açıdan, 4GB Ram eğer yeterliyse 6GB ram yüklemesi yapmayacaktır haklı olarak.

PALA.

PALA.

Üye
RAM in fazlası göz çıkartmaz gibi düşünülsede enerji tüketimi artarcaktır.
8.5 milyon transistörü bir araya getirmek büyük başarı, tabiki nm asli unsur.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Uzun yıllar mac kullanmış birisi olarak işin tamamen yazılımsal olduğunu söyleyebilirim. 4 GB li mac ile 16 GB lık PC karşılaştırması biraz fazla iddialı olmuş. Apple in işletim sistemi tamamen video düzenleme ve grafik tasarım programları kullanma üzerine hazırlandığı için PC lerden biraz daha performanslılar. Yine de herşey yazılımda bitiyor.

Üst Alt