IMEI Numaram Çalındı, Ne Yapmalıyım ? (Huawei P9 Lite 2017)

Sponsorlu Bağlantılar

orgeneral2203

orgeneral2203

Üye
    Konu Sahibi
IMEI Numaram Çalındı, Ne Yapmalıyım ? (Huawei P9 Lite 2017)
Arkadaşlar merhaba;
Kendime ait Huawei P9 Lite 2017 cihazıma yaklaşık 1 ay önce gelen mesajda, IMEI numaramın çalındığı ve 90 gün içerisinde telefonumun kapatılacağı mesajı geldi. IMEI numarasını karşılaştırdım tutuyor. Telefonu takas yolu ile aldım. Bu duruma göre ne yapmalıyım ? Telefona yeni bir IMEI numarası yazdırmak mümkün müdür ? Yardımlarınızı rica ediyorum...

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Öncelikle geçmiş olsun. Fakat büyük telaş yapacak bir durum yok tabii. Şimdi sakince ne yapacağınızı anlatmaya geçelim.

Şimdi işin en önemli kısmı fatura. Yani aldığınız cihaz faturalandırılmış olmalı ve orjinal olmalı. (Parça değişimini kastetmiyorum. Çakma vs olmaması gerekiyor) İlk olarak cihaz kutusuna sakladığınız faturanızı bulun. Ama eğer yoksa, ya da çöpe falan attıysanız hangi distribütörden alınmış ise orası ile irtibata geçmelisiniz. Onlar size yönlendirmede yardımcı olacaktır. Eğer hangi distribütöre ait olduğunu da bilmiyorsanız cep telefonu üreticisinin Türkiye merkezini arayarak, IMEI numaranızı verip hangi dağıtıcıdan alındığını öğrenebilirsiniz.
Şimdi ise disribütörünüzün bu sorunlarla alakalı yetkili bir ağabeyini bulmalısınız. Zaten onlar sizi yönlendirecektir. Ya da internet denilen cevher aracılığıyla da bu kişiye ya da departmana ulaşabilirsiniz.

Sonrasında ise büyük ihtimalle sizden bir fax çekmenizi ya da mail atmanızı isteyecek. Bu fax için de bir durumu anlatan ve yetkilinin size söylediklerini içeren bir dilekçe, kimlik fotokopisi, IMEI numarası, fatura, cep telefonunun marka ve modeli gibi ayrıntılar olacak. Ayrıca kullandığınız telefon numara bilgileri de isteyebilirler. (Tabii bu adım farklı bir şekilde de olabilir. Siz yetkilinin söylediklerini dikkate alarak devam edin) Burada bir uyarıda a bulunayım. Vereceğiniz bilgiler cihazı satın alan kişiye ait bilgiler olmalı. Eğer kullandığınız hat telefonu alan kişiden başkasına ait ise sizin ve hat sahibinin de kimlik fotokopisi gibi bilgiler de istenebilir. :oke:
İşte bu kadar. Sorununuz birkaç gün içinde hallolacak. Geçmiş olsun :)
Peki Ya Sonra?
Sorunu çözmüş oldunuz. Fakat bir sıkıntı ortaya çıkacak maalesef. O da şu; Artık telefonunuz sadece yetkili abimize (gerçi ablamız da olabilir) verdiğiniz telefon numarasıyla kullanılacak. Yani hani akıllı telefonların ufaktan yaygınlaştığı yıllardaki sim kilit olayı. Fakat farklı tarafı ise eskiden yaptığınız yöntemler ile bu kilidi kaldıramıyorsunuz.

Eğer ki hat değişimi ya da elinizdeki telefonu başkasına verme/satma durumunda aynı yöntem ile yine fax ya da mail çekerek (nasıl isteniyorsa o yolu uygulayarak) durumu bildirmeniz ve o yeni hat için kullanıma tekrar açmanız gerekecek. (Saçma)

Bu durum sonrasında sizin çok canınızı sıkacak maalesef fakat yasal yol olarak bu şekilde belirlenmiş. Yani IMEI numaranızı çaldırdığınız için o telefonu kullanıdığınız sürece bu sıkıntıyı çekmeye devam edeceksiniz.

tanımadığınız telefonculara telefonunuzu emanet etmeyin. Bildiğiniz güvenilir kişilere götürün. (Aslında sadece yetkili servise göndermeniz gerekli fakat fiyat farklarını biliyorum. O sebeple kesinlikle götürmeyin dememek gerekli. Ama adamı biliyor olmanız önemli. Ya da güvenilir olduğunu bildiğiniz biri olmalı)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: navigo ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
tanımadığınız telefonculara telefonunuzu emanet etmeyin. Bildiğiniz güvenilir kişilere götürün.
Bu durumda, elde bulunan eski bir telefonun ımeıni yeni telefona atılırsa ileride herhangi bir problem yaşar mı ?

orgeneral2203

orgeneral2203

Üye
    Konu Sahibi
Direktifleriniz ve verdiğiniz bilgiler için sizlere teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar elimde eski bir telefon var (Nokia C3-00). Bunun IMEI numarasını kopyalayan telefoncular var ancak bu işi illegal değil de legal olarak halletmek istedim. Bu kadar uğraştıracaksa illegal yöntemler daha makbul gibi duruyor. Hepinize teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: gold_star ve TheNightMare.
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Direktifleriniz ve verdiğiniz bilgiler için sizlere teşekkür ediyorum.
Arkadaşlar elimde eski bir telefon var (Nokia C3-00). Bunun IMEI numarasını kopyalayan telefoncular var ancak bu işi illegal değil de legal olarak halletmek istedim. Bu kadar uğraştıracaksa illegal yöntemler daha makbul gibi duruyor. Hepinize teşekkür ediyorum.
:rica:

• Beğen
Tepkiler: gold_star