Hz. Ali (Hayatı - Biyografisi)

Sponsorlu Bağlantılar

grp

Üye
    Konu Sahibi
Hz. Ali (Hayatı - Biyografisi)
Hz. Ali
(Hayatı - Biyografisi)

Resûlullahın amcası Ebu Tâlibin dördüncü oğludur. Hulefâ-i râşidîn ve Aşere-i mübeşşerenin de dördüncüsüdür. Resûlullahın “sallallahü aleyhi ve sellem” dâmâdı idi ve çok sevgilisi idi. Ehl-i beytin, Ehl-i abânın birincisi idi. Allahü teâlânın arslanı idi. Çeşidli hadîs-i şerîflerde medh edildi. Ehl-i sünnetin gözbebeğidir.

Evliyânın reîsidir. Kerâmetler hazînesidir. Hicretden 23 yıl önce Mekkede tevellüd etdi. Annesi, Fâtıma binti Esed bin Hâşim idi. On yaşında iken, bi’setin ikinci günü îmâna geldi. Yürüyerek hicret edip, mubârek ayakları şişdi. Bütün gazâlarda arslan gibi döğüşdü ve çok yara aldı. Uhudda on altı yerinden yaralanmışdı. Tebük gazâsında, Medînede muhâfız olarak bırakılmışdı. Âyet-i kerîme ile medh ve senâ buyurulmuşdur. Üç halîfeye de bî’at etmiş, seve seve tasdîk etmişdir. Her üçüne de çok yardım etmişdir. 35 yılında halîfe oldu.

36 yılındaki Cemel vak’asında Âişe-i Sıddîkayı esîr alınca hurmet ve ikrâm etmiş ve kendi askeri arasında bulunan Muhammed bin Ebî Bekr ile Medîneye göndermişdir. 37 de Sıffîn denilen yerde hazret-i Mu’âviyenin askeri ile yüz günde doksan kerre meydân savaşı yapmış, askerinden yirmibeşbin, karşı tarafdan kırkbeşbin kişi şehîd olmuşdu. Karşı tarafın sulh teklîfini kabûl edince, ordusundan yedi bin kişi ayrıldı. Bunlara hâricî denildi. Hâlid bin Zeydi, bunlara nasîhat için gönderdi ise de, fâidesi olmadı. Bunların üzerine yürüyüp, perîşan etdi.
Hâricîler, kendisine çok iftirâ ediyorlar. Şâmdaki islâm âlimlerinden Ebû Hâmid bin Merzûk, 1387 [m. 1967] baskılı (En-nakd-ül-muhkem) kitâbında diyor ki, (İmâmı Hayder Alîye “kerremallahü vecheh” dil uzatanlardan biri de İbni Teymiyye Harrânîdir. (Minhâc-üs-sünne) kitâbında Eshâb düşmanlarına karşı hâricî kitâblarından vesîkalar nakl ederken, hazret-i Alîye ve Ehl-i beyte çirkin iftirâlar yapmakdadır). Hazret-i Alî “radıyallahü anh”, hâricîlerden Abdürrahmân ibni Mülcem tarafından kırkıncı [40] yıl Ramezânın onyedinci günü, sabâh nemâzını kıldırırken, kılıncla başından yaralandı.

İki gün sonra şehîd oldu. Necefdedir. Üçü Fâtımadan olmak üzere onsekiz oğlu ve on sekiz kızı vardı. Orta boylu, buğday renkli, ak ve uzun sakallı idi.

leiche

leiche

Emekli Yönetici
emeğine sağlık bilgilendirici bi konu ben ayrıca teşekkür ederim.
fakat inşallah tartışma cıkmaz.

arkadaşlar ilgilenmeyenler okumasın veya ters bişe yazmasın.
herkesin paylaşımına saygı duyalım.

ouSahin

ouSahin

Üye
emeğine sağlık bilgilendirici bi konu ben ayrıca teşekkür ederim.
fakat inşallah tartışma cıkmaz.

arkadaşlar ilgilenmeyenler okumasın veya ters bişe yazmasın.
herkesin paylaşımına saygı duyalım.

dostum neden tartışma çıksın ki:ss

paylaşımın için ayrıca saol dostum:)

leiche

leiche

Emekli Yönetici
dostum neden tartışma çıksın ki:ss

paylaşımın için ayrıca saol dostum:)

internette araştırdım biraz böyle konular hakaret ve küfürleşmelere gidiyor
ben arkadasımızı tebrik edeim böyle bi paylaşım yaptıgı için.
maxicep hep olumlu kişilerle dolu aa istisnalarda olmuyor değil o yüzden tartışma çıkarmasınlar diye rica ettim ;)

bu değerli paylaşım içn tekrar teşekkürler

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Teşşekürler bilgilendirme için

Üst Alt