NOKIA S40 Original FirmWare yükleme (Yeni nesil, Kolay, Hızlı)(PHOENİX ve JAF tarih oluyor)

Sponsorlu Bağlantılar

Konuya video eklememi istermisiniz?

• Hayır

Kullanılan: 0 0.0%
  • Farketmez

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    3
  • Anket kapatılmış .
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
NOKIA S40 Original FirmWare yükleme (Yeni nesil, Kolay, Hızlı)(PHOENİX ve JAF tarih oluyor)
Merhaba arkadaşlar

Bu gün sizlere Nokia S40 telefonlara
Yeni nesil Flash atmayı göstereceğim

DİKKAT, ÇOK ÖNEMLİ! - BEST programı Windows 8.1-in son güncellemelerinden sonra, Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemlerinde flash-lama zamanı mavi ekran verip telefonunuzun soft-brick olmasına sebep ola biliyor, bu yüzden sadece Windows XP ve Windows 7 için öneriyorum.

(konu 2023-te güncellendi, ekran görüntüleri silindiği
ve linkler öldüğü için bazı yerler değiştirilmiştir)

İlk öne bize gerekli olanlar:
1. Windows 7 (ve ya XP) yüklü bir PC ve ya laptop
2. Nokia S40 bir telefon
3. Original FirmWare dosyalarından 3-ü
4. Telefonun PC ve ya laptop için sürücüleri ( )
5. BB5 Easy Service Tool ( )

Sırası ile yapılacaklar:
1) Telefonumuzun sürücülerinin yüklü olduğundan emin oluyoruz

2) Telefonumuzun arka kapağını açıyoruz ve bataryasını çıkarıp Product Code-u bir yere not ediyoruz

3) Kendi telefonunuza ait FW (FirmWare) dosyalarını indiriyoruz. İlk önce "Product Code"-u ( ) aratın, eğer sonuç olmazsa, internette çoğu siteler ve linkler öldüğü için ) linkine baş vurun. Eğer orada da bulamazsanız (ve ya indirme aşırı yavaşsa) "4shared" gibi sitelerde telefonun RM kodu ile aratıp bula bilirsiniz. S40 için önemli dosyalar arşivden çıkan "mcusw", "image" ve "ppm" formatlı olanlardır.

4) Firmware-i indirdikten sonra verdiğim linkteki BEST.zip i açıyoruz, "BB5 Easy Service Tool" klasörüne giriyoruz ve "Nokia Best.exe" çalıştırıyoruz

4.1) Flashing sekmesine gidiyoruz
4.2) Telefonun RM-sini seçiyoruz
4.3) MCU-ya basıp mcusw formatlı dosyayı seçiyoruz
4.4) PPM1-e basıp ppm formatlı dosyayı seçiyoruz
4.5) CNT1 e basıp image formatlı dosyayı seçiyoruz
5) Programı kapatmadan telefonu PC ye bağlıyoruz, telefon açık olmalı (Telefonunuz açılmıyorsa bu adımı atlayıp 6-cı adıma geçin). Telefon sürücüleri yüklü ise programda sol tarafda bazı yazılar gelecektir telefonla ilgili. FLASH butonuna basın ve bekleyin, yazılım yüklenecektir

6) Yazının bu kısmı SADECE telefonları açılmayan arkadaşlar için eklenmiştir!

Telefonunuz açılmıyorsa 4-cü adımdan sonra 5-ci adımı değil, bu adımları uygulayın:

6.1) Telefonun bataryasını çıkarın ve telefonu USB ile PC-ye bağlayın
6.2) "Flash Settings" kısmında "Dead Mode"-u işaretleyin
6.3) Programda FLASH tuşuna basın
6.4) FLASH tuşuna bastıktan sonra telefon USB ile takılı iken bataryasını takın ve açma tuşuna bir az basıp bırakın

Her şeyi doğru yaptıysanız yazılım yüklenecektir

Bitti, yazılım yükleniyor ve telefonunuzunun yazılımı ilk günkü haline dönüyor :gul:

Konu orijinal olup, hiç bir yerden alıntı yoktur. Konu yazıldığı tarihte Nokia X2-00 telefonu ile denendi. Diğer sekmelerle uğraşmanızı tavsiye etmem, telefonunuzu hard-brick yapma ihtimaliniz var (IMEI numarasını silme gibi bir çok şey var, gerekli yedekler yapılmazsa geri dönüşü olmaz).

YANLIŞ BİR ŞEY YAPIP TELEFONA ZARAR VERİRSENİZ SORUMLULUK KABUL ETMEM, konunun başındakı uyarıya dikkat edin

Videolu anlatım (Flash işlemi):
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: one_useR_0007, XXXturi01, Cadillac34 ve 14 diğerleri

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Teşekkürler fakat resimde IMEI gözükmekde onu karalayın :)

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir
Marco Laren

Marco Laren

Üye
Teşekkürler :D

• Beğen
hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Buna eski renksiz ekran nokia cihazlar dahil mi canlar .
Bu arada ms nin çıkardığı s40 lar artık java olmuyor çok kötü . Şimdi hiç birşey yüklenmez s30 mu oldu bunlar

• Beğen
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
Buna eski renksiz ekran nokia cihazlar dahil mi canlar .
Bu arada ms nin çıkardığı s40 lar artık java olmuyor çok kötü . Şimdi hiç birşey yüklenmez s30 mu oldu bunlar
USB ile takıla bilen cihazlar destekli. RM numarası programda olmayan cihazları bile destekliyor, S60v3, S60v5, S40v6 olan telefonlar ile denedim, sadece bazı ayrıntıları bilmek gerek
@chita_man destekliyormuş s30 modelleri de

• Beğen
Tepkiler: hasan3472ty
abdulk4dir

abdulk4dir

Üye
Bende de bir tane x3-02 vardı annem kullanıyor. Telefonu açıyoruz beyaz ekran gelip gidiyo sürekli öyle takılıyo. Phoenix felan üşeniyodum uğraşmaya. Bunu bir denicem ama dediğim gibi telefon takılıyo açılmıyo. Flashlamada bir sıkıntı olur mu ?

• Beğen
hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Bende de bir tane x3-02 vardı annem kullanıyor. Telefonu açıyoruz beyaz ekran gelip gidiyo sürekli öyle takılıyo. Phoenix felan üşeniyodum uğraşmaya. Bunu bir denicem ama dediğim gibi telefon takılıyo açılmıyo. Flashlamada bir sıkıntı olur mu ?
Yazılım ile ilgisi yok gibi . Ama denemeye değer

• Beğen
Tepkiler: abdulk4dir ve Nuru TaşDemir
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
Telefondan ses geliyormu? Tuş sesleri ya da bir şekilde müzik aça biliyor musun? Eğer her hangi bir şekilde ahizeden ses geliyorsa sorun yazılımda değildir. Ya da telefon beyaz ekranda iken aç ve başka bir telefondan X302 yi ara. Ses geliyorsa, ve ya titreşim oluyorsa malesef donanım arızasıdır. Bu arada bu yazılım açılmayan telefonlara da FW yükleye bilir, o kısmını da konuyu düzenleyip anlatacağım, neredeyse aynı işlemleri yapıyoruz
Bu arada Flash-lamada sıkıntı olmaz sorun yazılımda ise telefon açılır, donanımda ise sadece telefonun yazılımını yenilemiş olursun

• Beğen
Tepkiler: abdulk4dir
abdulk4dir

abdulk4dir

Üye
Telefondan ses geliyormu? Tuş sesleri ya da bir şekilde müzik aça biliyor musun? Eğer her hangi bir şekilde ahizeden ses geliyorsa sorun yazılımda değildir. Ya da telefon beyaz ekranda iken aç ve başka bir telefondan X302 yi ara. Ses geliyorsa, ve ya titreşim oluyorsa malesef donanım arızasıdır. Bu arada bu yazılım açılmayan telefonlara da FW yükleye bilir, o kısmını da konuyu düzenleyip anlatacağım, neredeyse aynı işlemleri yapıyoruz
Bu arada Flash-lamada sıkıntı olmaz sorun yazılımda ise telefon açılır, donanımda ise sadece telefonun yazılımını yenilemiş olursun
G
Hayır. Anlatamadım sanırım kusuruma bakmayın... Beyaz ekran yanıp sönüyor. Telefon tam manasıyla açılmıyor. O kısımda takılı kalıyor hiçbir fonksiyon çalışmıyor. Bataryayı çıkarmadan da durmuyor. Şarja vs. takınca da aynı şeyi yapıyor. Daha önce mesajlara girmiyordu. Galeri vs. açmıyordu sıfırlayıp phoenix ile firmware atmıştım. Ama bu sorunun neyden kaynaklandığını tam olarak bilmiyorum yazılımsal ya da donanımsal...

exp_l0it

exp_l0it

Üye
en iyi yol bilinen yol jaf.
G
Hayır. Anlatamadım sanırım kusuruma bakmayın... Beyaz ekran yanıp sönüyor. Telefon tam manasıyla açılmıyor. O kısımda takılı kalıyor hiçbir fonksiyon çalışmıyor. Bataryayı çıkarmadan da durmuyor. Şarja vs. takınca da aynı şeyi yapıyor. Daha önce mesajlara girmiyordu. Galeri vs. açmıyordu sıfırlayıp phoenix ile firmware atmıştım. Ama bu sorunun neyden kaynaklandığını tam olarak bilmiyorum yazılımsal ya da donanımsal...
telefonu açtıktan sonra beyaz ekranda kalıyorsa yanlış yazılım yüklemiş olabilirsiniz. yada ekran kabloları sorunludur bir kontrol etmeyi deneyim. annemin telde ekran siyahlaşıyodu ekrana bastırmayınca.
bu program s60v5 ile s60^3lerde çalışırmı?

• Beğen
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
en iyi yol bilinen yol jaf.

telefonu açtıktan sonra beyaz ekranda kalıyorsa yanlış yazılım yüklemiş olabilirsiniz. yada ekran kabloları sorunludur bir kontrol etmeyi deneyim. annemin telde ekran siyahlaşıyodu ekrana bastırmayınca.

bu program s60v5 ile s60^3lerde çalışırmı?
Önceki mesajlarda dediğim gibi S60v3, S60v5 ve S40v6-da denedim, forumdan bir arkadaşla S^3 için de denedik ve başarılı sonuç aldık :) . S30 la deneyen arkadaşları da bula bilirsiniz Google-dan. Program çok kolay ve JAF ın aksine Windows 8 ve 8.1 de sorunlar çıkarmıyor, telefona 2-3 saniyede otomatik bağlanıyor, hızlı ve istediğimiz gibi flash-lıyor (Tabi zevkler tartışılmaz, kimine göre JAF daha iyidir). 2013 den beri kullanıyorum ama şimdi çok daha gelişti ve ben de foruma yazdım :)
G
Telefon tam açılmadığında ne yapmak gerektiğini 6-cı adıma ekledim, yazılanlara uygun flash atmaya çalışın, takıldığınız yerde PM atmaktan çekinmeyin, hatta isterseniz TeamViewer ile de yardımcı olmaya çalışırım

abdulk4dir

abdulk4dir

Üye
Telefon tam açılmadığında ne yapmak gerektiğini 6-cı adıma ekledim, yazılanlara uygun flash atmaya çalışın, takıldığınız yerde PM atmaktan çekinmeyin, hatta isterseniz TeamViewer ile de yardımcı olmaya çalışırım
Teşekkürler ilk fırsatta deneyeceğim.

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Onları Şeç Filan Uğraşana Kadar Phonex İle Yaparım Daha İyi Bence :hmmm

Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
    Konu Sahibi
Onları Şeç Filan Uğraşana Kadar Phonex İle Yaparım Daha İyi Bence :hmmm
Sizin fikrinize saygı duyarım, ama ben 3 dosya ile ve 10mb lık bir programla max 30 saniyede flash atıyorum :) . Resimler telefonla yeni tanışanlar bile rahat yapa bilsin diye, video çekersem dosyaları indirmekle beraber 3 dakika bile etmez. Zaten o yüzden resimler ile ufak detayları da gösterilerek yapıldı. Profesyönellik gerektirmeyen işlemler için BEST yapıldı, camera test, radio test gibi şeyler içermiyor, sadece yedekleme, soft, hard format atmak ve dosya flaşlama için, sadece normal kullanıcılar için, multitasking yapmak istersem tabii ki Phoenix tercih ederim :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
Marco Laren

Marco Laren

Üye
Video eklermisin

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Sizin fikrinize saygı duyarım, ama ben 3 dosya ile ve 10mb lık bir programla max 30 saniyede flash atıyorum :) . Resimler telefonla yeni tanışanlar bile rahat yapa bilsin diye, video çekersem dosyaları indirmekle beraber 3 dakika bile etmez. Zaten o yüzden resimler ile ufak detayları da gösterilerek yapıldı. Profesyönellik gerektirmeyen işlemler için BEST yapıldı, camera test, radio test gibi şeyler içermiyor, sadece yedekleme, soft, hard format atmak ve dosya flaşlama için, sadece normal kullanıcılar için, multitasking yapmak istersem tabii ki Phoenix tercih ederim :)
Enteresan :bilmm Aslında Bunlarıda İlkkez Duyuyorum Hayatım Boyunca Bir Tek Phonex Oldu Benim İçin :cigara: Basit Görünüyor Aslındada Neyse Size Mutluluklar :sirit:

• Beğen
TheLastRevolution

TheLastRevolution

Üye
Harika paylaşım #Rezerved

• Beğen

Üst Alt