Atatürk'ün Cenaze Namazı Kılındı Mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Atatürk'ün Cenaze Namazı Kılındı Mı?
Atatürk'ün Cenaze Namazı Nerede Kılındı
Atatürk'ün Cenaze Namazı Nerede Kılınmıştır

Atatürk'ün cenaze namazı camide kılınmadımı

Cemal Kutay 19 Kasım 1938 günü yaşanan o görüntülenemeyen sahneyi şöyle anlatır.

Dolmabahçe Sarayı'ndaki hazırlıklar erkence başlamıştı. Büyük ölünün son ihtiram (saygı) nöbetini bekleyen yaverleri ve dostları, büyük üniformalı subaylar, vali ve belediye reisi, bu hazırlıklara nezaret ediyorlardı. İçeride merasim başlamadan, ailesinin talebi ile büyük ölünün namazı kılınmak suretiyle hususi merasim yapılıyor. Tekbir Türkçe verilmiş, namazı İslam Tetkikleri Enstitüsü direktörü Ord. Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırılmıştır.

Hakkı Tarık Us ise kendi çıkardığı Kurun gazetesindeki yazısında ilginç bir ayrıntıya yeniden dikkatimizi çekiyor. Atatürk'ün çok sevdiği bilinen Hafız Yaşar, sandukanın başında Türkçe ezan okumuştur. Muhtemelen namaz sonunda da Türkçe telkin verilmiş ve yine Türkçe tekbirler getirilmiş olmalıdır.

• Beğen
Tepkiler: hasan3472ty

Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
Kılındı ama türkçe olarak.

• Beğen
Tepkiler: Türk-X
hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Ezan evrensel arapça olmalı

• Beğen
Tepkiler: Jus7ice, TeknoÖmer ve Türk-X
Emrgncy

Emrgncy

Üye
Bu olayı araştırmacı tarihçi yazar Cezmi Yurtsever den dinlemiştim, protokolden namazının kılınması hususunda bir öneri gelmemiş, kız kardeşi Makbule hanım "Kardeşim müslümandır, namazının kılınması gerekir" diye ısrar edince kılınmıştır..

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR, -Börteçine-, Furkan Emekli ve 1 kişi daha
Tr_SERGEN

Tr_SERGEN

Üye
dilin ne önemi var allah herşeyi bilen anlayandır istersen ingilizce kıl yani anlamıcak mı ..tövbe haşa

• Beğen
Tepkiler: Serdar102
esokmen

esokmen

Üye
Şahsen soyle düşünüyorum şuanda belki benim gibi bir sürü kişi var ben ezan okunduğunda bir şey anlamıyorum küçüklükten beri Arapça arapça herkes bir şeyler ezberliyor ama Çoğo insaln anlamını bilmiyordurum böyle olunca da ezber ezber dua ama anlamı nedir bence herkes kendi dilinde okumalıdır ki insan ne dediğini anlasın. Din çok güzelde eğitimi çok yanlış

Mustafa Kemal ATATÜRK ise çok büyük bir devlet adamıdır. Doğal olarak kıskananlar Çekemeyenler bir sürü yakn dolan söyler durum böyle olunca net bilgi sahibi olmadan konuşulmamalı (uo sayımlarla)

Hem İSLAM Hoşgörü dini ise kim Müslüman kim ateist bir konu üzerinde fazla dvrmaz. Ama nedense sürekli adamın kişisel (özel) hayatı sorguluyor

Biraz EDEP

• Beğen
Tepkiler: Serdar102
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Bir Tane Bile Resim Video Yok Nasıl Kılınıyor?

esokmen

esokmen

Üye

Bu konuşmayı yapan bir kişinin Müslümanlığı sorgulanmaz. Şahsın tarafından çekilmiştir. Ki dini inanç kimseyi ilgilendirmez

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR, Furkan Emekli, -Börteçine- ve 4 diğerleri
Türk-X

Türk-X

Üye
Bu konuda o kadar çok masal varki ölürken 'Ve Aleyküm Selam' dediğini bile bi soruda duymuştum :)

• Beğen
Tepkiler: Darqos
BLooD_ReG

BLooD_ReG

Üye
Bu konular şahsi meseleler Atatürkün müslüman olup olmaması bizim için önemli olmamalı bu ülke için ne yaptığı olmalı.Çok şey yaptığı aşikar zaten.Cenaze namazının kılınıp kılınmaması gibi küçük konulara gerek yok.;)

• Beğen
Tepkiler: efeyılmaz
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Şahsen soyle düşünüyorum şuanda belki benim gibi bir sürü kişi var ben ezan okunduğunda bir şey anlamıyorum küçüklükten beri Arapça arapça herkes bir şeyler ezberliyor ama Çoğo insaln anlamını bilmiyordurum böyle olunca da ezber ezber dua ama anlamı nedir bence herkes kendi dilinde okumalıdır ki insan ne dediğini anlasın. Din çok güzelde eğitimi çok yanlış

Mustafa Kemal ATATÜRK ise çok büyük bir devlet adamıdır. Doğal olarak kıskananlar Çekemeyenler bir sürü yakn dolan söyler durum böyle olunca net bilgi sahibi olmadan konuşulmamalı (uo sayımlarla)

Hem İSLAM Hoşgörü dini ise kim Müslüman kim ateist bir konu üzerinde fazla dvrmaz. Ama nedense sürekli adamın kişisel (özel) hayatı sorguluyor

Biraz EDEP
konunun açılış sebebi kılınıp kılınmadığı ile ilgili ama nedense Türkçe ezan okuyalım, Türkçe Kur'an okuyalım demediğin kalmış, asıl amacın nedir ?

• Beğen
Tepkiler: Jus7ice ve BLooD_ReG
Furkan Emekli

Furkan Emekli

Üye
Hz.Muhammed'in şöyle bir sözü var ;

Herkes kendi anladığı şekilde ibadet etsin !

• Beğen
Tepkiler: efeyılmaz
esokmen

esokmen

Üye
konunun açılış sebebi kılınıp kılınmadığı ile ilgili ama nedense Türkçe ezan okuyalım, Türkçe Kur'an okuyalım demediğin kalmış, asıl amacın nedir ?

Bak son paragrafta gönderme var anlayıp anlamayacağını bilmiyorum. Benim fikrin zatenTürkçe okunması doğru Çeviri ile.

Emrgncy

Emrgncy

Üye
Hz.Muhammed'in şöyle bir sözü var ;

Herkes kendi anladığı şekilde ibadet etsin !
ispatı...

Biraz EDEP
Zamanında ezan türkçeleştirilmiş, insanlar ne söylendiğini anladığı halde o şekilde okunmasını tasvip etmemişler.. eğer o şekilde daha güzel olsaydı insanlar kabullenirdi..

Ayrıca ezanı türkçeleştirenler, neden "haydi kurtuluşa" manasına gelen " hayyalel felah" ifadesini, haydi felaha olarak tercüme etmişler???
Felah kelimesi türkçemidir???

• Beğen
Tepkiler: Jus7ice, Dede ve B.A.R.O.N
heathrow

heathrow

Üye
Kısır döngü tartışma. Kimsenin fikri değişmeyecek. Birbirimizi kırmayalım.

• Beğen
Tepkiler: Jus7ice ve B.A.R.O.N
0MG90

0MG90

Üye
Konu neden uzatılıyor anlamıyorum cidden

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...