Püf Noktası Symbian^3 Uygulama Ve Oyun Kodlama

Sponsorlu Bağlantılar

xxxfenerlixxx

xxxfenerlixxx

Üye
    Konu Sahibi
Symbian^3 Uygulama Ve Oyun Kodlama
Selamın Aleyküm arkadaşlar,aramızda mobil programlamaya hakim olanların yardımına ihtiyacım var.Bende birkaç programlama dili biliyorum,genelde masaüstü ve web projeler geliştirdim fakat bu telefonlar için(telefon modelim Nokia C7-00) nasıl uygulama geliştirilir bilgim yok.Yararlı ücretsiz oyun ve uygulamalar geliştirmek istiyorum.Bu konuda bana yardımcı olabilecek veya herhangi bir kaynak önerecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Symbian C++ yada Qt kullanacaksın o yüzden bunları araştırman lazım, Türkçe kaynak sınırlı o yüzden ingilizce kaynaklar daha yararlı olacaktır

xxxfenerlixxx

xxxfenerlixxx

Üye
    Konu Sahibi
Symbian C++ yada Qt kullanacaksın o yüzden bunları araştırman lazım, Türkçe kaynak sınırlı o yüzden ingilizce kaynaklar daha yararlı olacaktır
Anladım.Peki visual studio'da yazamazmıyız?C++ alt yapım C# kadar olmasada orta seviye sayılır.Birde bu QT sanırım program değil mi?Nereden edinebilirim?
Ek olarak symbian C++ yerine Dev-C++ da yazabilirmiyim?

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Symbian C++ sadece, bunun için de carbide uygulama gerekiyor (carbide.ui değil) , ve symbian belle SDK sı, Qt uygulama yazma arayüzü, kendine özgü içeriği mevcut, Qt içinde Symbian belle SDK sı gerekli

xxxfenerlixxx

xxxfenerlixxx

Üye
    Konu Sahibi
QT'yi şimdi indirdim şu adresten şuan kuruyorum başka ne gerekli?Sanada zahmet veriyorum k.bakma hevesim var.

ShadesOfBLUE

ShadesOfBLUE

Üye
programla dili biliyorsan android'e yönel derim, çünkü symbian eski symbian değil, uygulamayı güncellemek dahi işkence haline dönüşebilir senin için, yanlış anlama yapamazsın demiyorum, bunu symbian gibi desteği kesilmiş bir sisteme kabul ettirmek zor.Android gibi bi platforma çıkarılan uygulamalar seni bu işe daha çok bağlayacaktır ve istediğin şekilde geliştirmeni sağlayacaktır, bi ara wp uygulamaları üzerinde çalışıyordum ama bi apk değil, kendini sınırlama, dostca bi tavsiye :)

xxxfenerlixxx

xxxfenerlixxx

Üye
    Konu Sahibi
programla dili biliyorsan android'e yönel derim, çünkü symbian eski symbian değil, uygulamayı güncellemek dahi işkence haline dönüşebilir senin için, yanlış anlama yapamazsın demiyorum, bunu symbian gibi desteği kesilmiş bir sisteme kabul ettirmek zor.Android gibi bi platforma çıkarılan uygulamalar seni bu işe daha çok bağlayacaktır ve istediğin şekilde geliştirmeni sağlayacaktır, bi ara wp uygulamaları üzerinde çalışıyordum ama bi apk değil, kendini sınırlama, dostca bi tavsiye :)

Evet biliyorum symbian devri artık bitti :) O yüzden destek ve dokumanda malesef yok.Zaten ileriye dönükte düşünmüyorum,düşünülmezde :) ufak yararlı uygulama ve oyun yazmak istiyorum.Şuanda kullandığım telefonumdaki işletim sistemi symbian belle,açıkçası birazda o yüzden istiyorum.En basitinden bir hesap makinesi yapsam gerisi gelir.Android programlamada da sıkıntı çekeceğimi sanmıyorum.İşin algoritmasını bildikten sonra gerisi kolay geliyor.Estagfurullah yanlış anlaşılcak bir durumda yok görüşün ve cevabın için teşekkür ederim :)

• Beğen
Tepkiler: ShadesOfBLUE
fatih54102

fatih54102

Üye
QT'yi şimdi indirdim şu adresten şuan kuruyorum başka ne gerekli?Sanada zahmet veriyorum k.bakma hevesim var.
Yanlış adresten indiriyorsun.

Bunu indir.

Üst Alt