Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Oluşan Gelişmeler

Sponsorlu Bağlantılar

iizzz

iizzz

Üye
    Konu Sahibi
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Oluşan Gelişmeler
Sigaranın vücudunuzda meydana getirdiği hasarın belki zaten farkındasınız - nefes darlığı, uzun süreli faranjit ve sabah öksürükleri...
Sigara astım hastalığını artırır ve kronik obstrüktif akciğer hastalığın en etkili sebebidir.
Neyse ki, vücudunuz son sigaranızı söndürmenizi takip eden birkaç dakika içinde kendi kendini onarmaya başlar. Sigarayı bırakmanın sağlığınıza büyük yararı olacaktır - çok uzun yıllardır içiyor olsanız bile.
Sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adımdır. Unutmayın, değişim için hiçbir zaman geç değildir.
Son sigarayı içtikten
20 dakika sonra:
• Kan basıncı normal sınırlara iner
• Kalp atım hızı yavaşlar
• El ve ayaklar ısınır
8 saat sonra:
• Kandaki karbon monoksit seviyesi normale döner
• Oksijen seviyesi yükselir
24 saat sonra:
• Kalp krizi riski azalmaya başlar
2 gün sonra:
• Koku alma ve ağzınız tadı yerine gelir,
• Sinir uçlarındaki hasar tamir olmaya başlar
1 hafta ila 3 ay içerisinde:
• Nikotin vücuttan tamamen temizlenir
• Kan dolaşımı düzelmeye başlar
• Vücudun enerji düzeyi yükselir
• Yürümek kolaylaşır
• Solunum kapasitesi %30 artar
• Öksürük, sinüslerde doluluk, nefes darlığı azalır
1 yıl sonra:
• Akciğerler kendini temizleme yeteneğini tekrar kazanır
• Sigara içen birisine göre sigaraya bağlı kalp krizi riski yarıya düşmüştür.
5 yıl sonra:
• 5 ila 15 yıl içerisinde inme ve felç riski hiç sigara içmemişlerin seviyesine iner
10 yıl sonra:
• Akciğer kanseri riski sigara içenlerin yarısına düşer
• Ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, böbrek ve pankreas kanseri riski azalır
15 yıl sonra:
• Artık kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır
• Sigaraya bağlı ölüm tehdidi hiç sigara içmeyen birisi ile aynıdır
Görüldüğü gibi sigaranın kötülüklerinden kurtulmak bir süre alır ama her geçen sigarasız dakika vücut kendini tamir edip sağlığını kazanır.
Bir grup insan ise sigarayı bırakırsa kilo alacağından korkar. Sigarayı tamamen bırakanlar arasında ortalama kilo alımı sadece 2.5-4 kilodur Asıl gerçek ise, sigaranın yarattığı sağlık tehdidine eş bir tehdit ancak 40 kilo alımı ile mümkündür. Bu da sigaranın tek başına yarattığı riskin büyüklüğünü açıkça göstermektedir. Kilo alımından kaçınmak için şu ip uçları verilebilir;
• Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın en önemli sebeplerinden biri ağza bir şey koyma alışkanlığıdır. Bu istek duyulduğunda yiyecek yerine kürdan, Red Kit’in yaptığı gibi saman yada şekersiz çiklet tercih edilebilir. Yani ağzınızı kandırın!.... alıntıdır güzel açıklama yapmış..iizz

• Beğen
Tepkiler: B.A.R.O.N

Amedly Fatih

Amedly Fatih

Kapalı Hesap
Hacı sigara bırakılmaz.
İnan 11 ay bıraktım yine dayanamadim başladım :)

iizzz

iizzz

Üye
    Konu Sahibi
güzel acıklaa yapmış

ishakcez

Üye
hocam hepsi doğruda çoğu insanda duyduğuma göre stres falan başlıyormuş bırakıldığında,ben içiyomda o kadar fazla değil sorunlar fazlaysa fazla az ise az içiyorum strese girmemek için

KingOfPiez

KingOfPiez

Üye
Benim babam içiyordu 5 yil önce birakti sismanladi simdi biraz hala her gece ruyalarima giriyor rüyamda sigara iciyorum diyor

• Beğen
Tepkiler: iizz
iizzz

iizzz

Üye
    Konu Sahibi
hocam hepsi doğruda çoğu insanda duyduğuma göre stres falan başlıyormuş bırakıldığında,ben içiyomda o kadar fazla değil sorunlar fazlaysa fazla az ise az içiyorum strese girmemek için
ben günde iki paket sigara iciyorum.bi paket icdimi seviniyorum.bu açıklamayı da biyerde okudum.forumda paylaşmak istedimsigara içende içmeyende .bi sefer okusun.

• Beğen
Tepkiler: ishakcez

KırcalıHolding

Üye
Ben sigarayı bıraktım 1.5 sene oldu gayette memnunum.lkeşke hiç içmeseydim.

• Beğen
Tepkiler: iizz
İhtiyar007

İhtiyar007

Üye
Sigara sizi bırakmadan siz onu bırakın!

Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
İçin için sigara iyidir. :ehe

canko13

canko13

Üye
Hayattaki en büyük pişmanliğım, sigara içtiğim yıllar

hasan3472ty

hasan3472ty

Üye
Zorla içmeye calistim olmadi . iyi ki olmadi . ilk onceleri oyun gibi sanardim ama negerse rus ruletinden daha tehlikeli

Üst Alt