Haber Nokia N9 projeleri bitti

Sponsorlu Bağlantılar

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
    Konu Sahibi
Nokia N9 projeleri bitti
N9 ile ilgili nerdeyse bütün projeler bitti
Sailfish os icin göze batan hicbir gelişme olmayacak
driver sorunları var ve nokia hicbir şekilde kodları vermiyor, bu yüzden ugraşmak boşa vakit kaybı olur ;)

uygulama geliştiricileri ise sadece sevdikleri ve hoşnut oldukları icin ara ara da olsa uygulama yazıp güncellemekte dir..
bunun dışında yeni uygulama görmek pek mümkün olmayacak

nitdroid konusu ise yeni güncell sürümü
multiboot os kurulumunda mevcut bunun dışında Alexy" son düzenlemeyi ekleyecek fakat son mail de driver sorunlarını dile getirdi
kamera hatası oldugunu ve manuel olarak sesli görüşmeyi yapamaya bilirsiniz dedi
fakat halen boş vakitlerinde ugraşıyor umarım bizleride sevindirir ;)

N9 ile ilgili bizimde işimiz bitti fakat halen buradayız ;)
gelişmeler Jolla mobil ile devam edecektir

konu geregi sormak istedikleriniz varsa lütfen buyrun

• Beğen
Tepkiler: çaminci, B.A.R.O.N, Crf-EmRe- ve 2 diğerleri

frankendream

Üye
valla n9 sevdalısıydım deli gibi sailfish i bekliyordum aylar önce telefonum apartman boşluğundan düştü ve 3 kat aşağıda buldum. buna rağmen sadece ekranın köşesinden %15 lik bi kısım çatlamıştı ve ekran tam çalışıyordu. Ertesi sabah görüntü ve tepki alamadım hiç bi şekilde cihazdan. sadece şansıma depolama modu olarak kalmış flash bellek olarak kullanabiliyorum. :DD sonra gittim iphone5s aldım. ne çok sorun yaşamışım zamanında diye üzüldüm fakat gerçekten çok eğlenceliydi benim için. anlamadığım kodlarla ne çıkacak bakalım diye uğraşmak falan.. seni özleyeceğim n9.

• Beğen
Tepkiler: haydelanduka
ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
    Konu Sahibi
valla n9 sevdalısıydım deli gibi sailfish i bekliyordum aylar önce telefonum apartman boşluğundan düştü ve 3 kat aşağıda buldum. buna rağmen sadece ekranın köşesinden %15 lik bi kısım çatlamıştı ve ekran tam çalışıyordu. Ertesi sabah görüntü ve tepki alamadım hiç bi şekilde cihazdan. sadece şansıma depolama modu olarak kalmış flash bellek olarak kullanabiliyorum. :DD sonra gittim iphone5s aldım. ne çok sorun yaşamışım zamanında diye üzüldüm fakat gerçekten çok eğlenceliydi benim için. anlamadığım kodlarla ne çıkacak bakalım diye uğraşmak falan.. seni özleyeceğim n9.
müzemizde sıfır N9 var en beyazından ;)
sonra lazım olursa diye saklayacagım :)

g1gfe4ds2

Üye
verdiğiniz emeklerin takipçisi olduk. nokia yüzünden bu işin bir yere varamayacağı belliydi. nokia x serisi için wp güncellemesi veren microsoft, neden n9'u görmüyor anlamıyorum. ha görse bile biz meego sevdalıları yüklemeyiz ama yine de amatör kullanıcılar için çok iyi olurdu.

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
    Konu Sahibi
verdiğiniz emeklerin takipçisi olduk. nokia yüzünden bu işin bir yere varamayacağı belliydi. nokia x serisi için wp güncellemesi veren microsoft, neden n9'u görmüyor anlamıyorum. ha görse bile biz meego sevdalıları yüklemeyiz ama yine de amatör kullanıcılar için çok iyi olurdu.
olan oldu artık yapılacak fazla birşey kalmadı intel nerdeyse MeeGo ile ilgili bütün arşivleri aldı
aslında nokia ile degil intel ile konuşmak lazım ;)

olsun N9 ile tekrar gündemde oluruz 10 yılda gecse bu cihaz nasıl unutulur :)

• Beğen
Tepkiler: Crf-EmRe-

g1gfe4ds2

Üye
haklısın İlyas abi, unutulacak gibi bir cihaz değil. şahsen ben de koleksiyonunu yapmayı düşünüyorum. her renginden bir tane alacağım.

ayrıyetten sana bir şey danışacaktım abi. jolla'nın bir duvar kağıdı var ama bir türlü bulamıyorum. son umudum sensin, sende de yoksa bulamam heralde.

temsili bir görsel:

VeysiTekinTR

VeysiTekinTR

Üye
haklısın İlyas abi, unutulacak gibi bir cihaz değil. şahsen ben de koleksiyonunu yapmayı düşünüyorum. her renginden bir tane alacağım.

ayrıyetten sana bir şey danışacaktım abi. jolla'nın bir duvar kağıdı var ama bir türlü bulamıyorum. son umudum sensin, sende de yoksa bulamam heralde.

temsili bir görsel:

Hocam resimlere baktımda ikinci resimde birşey dikkatimi çekti wifi ve bluetooth simgeleri nasıl ekranda saatin kenarında gözüküyor ?

g1gfe4ds2

Üye
Hocam resimlere baktımda ikinci resimde birşey dikkatimi çekti wifi ve bluetooth simgeleri nasıl ekranda saatin kenarında gözüküyor ?

hocam o görüntü meego'dan değil sailfish os'dan. o işletim sisteminde standart sanırım.

ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
    Konu Sahibi

temsili bir görsel:

bulamadım bende ama sanırım n950 1.0.2.5 sailfish ile beraber idi yanlış hatırlamıyorsam kurdugumda görmüştüm
duvar kağıdını aradım bulamadım ;)

• Beğen
Tepkiler: Dvoynik

g1gfe4ds2

Üye
bulamadım bende ama sanırım n950 1.0.2.5 sailfish ile beraber idi yanlış hatırlamıyorsam kurdugumda görmüştüm
duvar kağıdını aradım bulamadım ;)

sağolun hocam, bir yerde denk gelirse bulunur artık anca :D

g1gfe4ds2

Üye
oooo süpersin abi ya :D

çok teşekkür ederim :) valla meego apayrı bir şey ya, bu yardımlaşmayı başka yerde bulamazsın.

n9 için düzenledim. belki kullanmak isteyen olur, köşede dursun.

• Beğen
Tepkiler: scorpion11 ve ilyas_0177
Pikkaccu

Pikkaccu

Üye
Geçmiş olsun arkadaşlar acınız acımızdır

• Beğen
Tepkiler: CV-Aurora
ilyas_0177

ilyas_0177

Üye
    Konu Sahibi
cogu kişi N9 ile yollarını coktan ayırdı,
bircok platformda görüyorum ki MeeGo hayranları oldukca fazla
biz MeeGo harmattan hayranlarını
jolla Sailfish os yani the other half kullanmaya o anı yaşamaya davet ediyoruz ;)
MeeGo ya hoşçakal diyor jolla ya merhaba diyoruz :)

ArMaGeDdOn_87

Üye
Jolla nın 2.cihazını bekliyorum :)

Seglopsi

Seglopsi

Üye
Mail yağdırırız :)
ilk başta jolla one cihazı yeni çıkacakken ülke belirlemek için bir üyelik sistemi yapmışlardı. Ben 6 tane üyelik üzerinden Türkiye için 6 oy atmıştım. Forumda da katılan arkadaşlar vardı. Mail atma olayı geçti artık kısaca. Kaldı ki kendileri yapıyorlar herşeyi, üretim, dağıtım ve onarım işleri kendilerine ait. Bundan sebep birkaç ülkede aktifler ve sınırlı sayıda cihaz üretip satıyorlar.

Yaptıkları hatalardan birisi çıktığı zaman en iyi donanımla telefonu çıkartmadılar. Bu duyuru ve pazar sempatisini biraz azalttı. O zamanın en iyi donanımı Apq8064 chipset (1.5 ghz s4 pro, 2gb ram, adreno320 gpu) yerine, Msm8926 chipset (1.4 ghz s400 cpu, 1 gb ram, adreno 305 gpu) kullandılar. Tüketici bu tip şeylere önem veriyor. Kaldı ki 720p hd ekran ile gelmesi beklenirken 540p qhd ekran ile geldi ki birçok tüketici için hayal kırıklığı oldu. 2gb ram'li android modeller gün yüzüne çıkmışken, 1gb ram ile gelmesi mer tabanlı ram'i etkin kullanan bir sistem için tüketiciler açısından başka bir hayal kırıklığı.

Her neyse geleyim hiç mi artısı yok bu cihazın, tabiki var meego gibi mer tabanlı olduğu için, gerçek zamanlı multitasking yapabilmekte. ayrıca android uygulamalarını desteklemekte ve en önemlisi "other half" dedikleri diğer yarısı, bunlar bile insanları heyecanlandırmaya yetiyor ve saf linux çekirdeği kullanması da cabası(n900 ve n9'da olduğu gibi)

Jolla'nın ikinci cihazı eğer Türkiye'ye gelecekse öncelikle avrupa pazarında iyi neticeler alması iyi satış rakamlarına ulaşması gerekli. Bunun içinde albenisi iyi olması gerekli. Bunun içinde donanımı iyi tutup, fiyatı düşük tutması gerekli. Bunu yapacak kafa onlarda yok, tıpkı bir arkadaşın dediği gibi tutturmuşlar bi "fin kafası" gidiyorlar. Bu sebepten Türkiye pazarına girmeleri zor.

umarım yanılırım ama sanırım nokia hakkında haklı çıktığım gibi, bunda da haklı çıkacağım gibi görünüyor.

Biraz uzun oldu ama sanırım herşeyi tam anlatmışımdır. Beklenti içinde olmayın, gelirse amenna :)

Pikkaccu

Pikkaccu

Üye
Fin kafası diyosun yani :d:

Crf-EmRe-

Crf-EmRe-

Üye
geliştiriciler yok, emek verenler ceza alıyor, peki ya buranın sahipleri nerede?